Austrija u ponoć ukida lockdown za necijepljene: "To više nema nikakvog smisla"
AUSTRIJSKA vlada danas u ponoć ukida lockdown za necijepljene. Od 4. veljače kreće obavezno cijepljenje.
Vlada ukidanje lockdowna za necijepljene opravdava trenutno stabilnim brojem pacijenata u bolnicama. "Omikron nema toliko utjecaja na bolničke kapacitete koliko se strahovalo", objavila je vlada. Stručnjaci u povjerenstvu GECKO, koji je osnovan za borbu protiv pandemije, također su rekli da lockdown "više nema smisla".
Kancelar Karl Nehammer i ministar zdravstva Wolfgang Mückstein najavili su djelomično popuštanje mjera nedugo nakon što je objavljeno da je u Austriji srušen novi rekord broja novozaraženih. No vlada situaciju u bolnicama i na odjelima intenzivne njege ocjenjuje "zasad opuštenom".
Ima još nekih promjena mjera, a ovo su najvažnije:
- Zabrana kretanja za necijepljene prestaje 31. siječnja u ponoć
- Kafići i restorani smiju raditi do 22 sata
- Pravilo 2G nastavlja se primjenjivati u većini područja (u gastronomiji, u trgovini bez nužde...)
- Od 1.2. propisani minimalni razmak između drugog i trećeg cijepljenja smanjuje se sa 120 dana na 90 dana
- Od 1.2. promijenit će se i valjanost covid-potvrda - od tada će potvrda o cijepljenju za prvu seriju cijepljenja (dva cijepljenja ili oporavak plus jedno cijepljenje) vrijediti šest mjeseci.
Od 5. veljače postojeći policijski sat počet će u ponoć umjesto u 22 sata. U restorane i kafiće moći će se ući i s negativnim testom od 19. veljače, a ne samo s potvrdom o cijepljenju ili preboljenju.
Nova pravila za ulaz u zemlju
Austrija je prije par dana uvela i nova pravila za ulaz u zemlju prema kojima više ne kvalificira neke zemlje posebno rizičnima zbog omikrona, nego uvodi nova pravila koja vrijede za sve.
U Austriju bez ikakvih ograničenja mogu ući svi oni koji su primili dvije doze i booster dozu cjepiva, s time da je booster doza valjana odmah od trenutka cijepljenja. Oni koji su primili dvije doze cjepiva, ali ne i booster, moraju imati i negativan PCR test. Negativan test moraju imati i oni koji su primili jednu dozu Johnson & Johnsona.
Negativan PCR test obveza je i za sve one koji su preboljeli koronavirus. Oni koji nisu preboljeli virus ili nisu primili dvije doze cjepiva ne mogu ući u Austriju bez obvezne karantene, čak ni ako imaju negativan PCR test.
Oni koji su preboljeli virus pa su cijepljeni s dvije doze (jedna doza Johnson & Johnsona), zatim oni koji su cijepljeni s dvije doze (jedna doza Johnson & Johnsona) pa preboljeli virus, ali i oni koji su preboljeli pa su cijepljeni i potom su opet preboljeli ne trebaju PCR test.
Pravila za djecu
Što se djece tiče, djeca mlađa od 12 godina koja su u pratnji potpuno cijepljenih ili preboljelih odraslih osoba ne moraju biti cijepljena ili imati negativan PCR test. Djeca iznad 12 godina koja su rođena na dan 1. rujna 2006. ili nakon toga moraju imati PCR testove u skladu s putovnicom Ninja, o kojoj smo već pisali.
Tinejdžeri rođeni prije 1. rujna 2006. moraju ispunjavati sve uvjete kao i odrasli, dakle za ulazak u Austriju moraju imati ili tri doze ili dvije doze odnosno preboljenje uz obavezni PCR test.
Obavezno cijepljenje
Od 4. veljače u Austriji kreće obavezno cijepljenje.
Obveza cijepljenja u Austriji odnosi se na sve osobe s prebivalištem u Austriji, koje imaju 18 i više godina. U zakonodavnom postupku prvobitno su namjeravali uključiti u obvezno cijepljenje i mlade od 14 do 18 godina. Ovo je kasnije odbačeno.
Iznimke od novog Zakona o obveznom cijepljenju protiv covida-19 predviđene su samo za trudnice i osobe koje se ne mogu cijepiti iz zdravstvenih razloga ili koje nakon cijepljenja ne razvijaju imunosni odgovor. Ako cijepljenje nije moguće iz zdravstvenih razloga, osoba mora predočiti odgovarajuću liječničku potvrdu. Potvrde o izuzeću mogu izdavati samo specijalističke ambulante, službenici javnog zdravstva i liječnici epidemiolozi.
Kako će izgledati obavezno cijepljenje
U prvom koraku nakon stupanja Zakona na snagu, sva kućanstva u Austriji trebala bi dobiti poštu od ministra zdravstva s informacijama o novom, obveznom cijepljenju.
Prve kontrole planirane su sredinom ožujka. Pridržavanje ovog propisa bi najprije trebala provjeravati policija na javnim mjestima, metodom slučajnog uzorka. Budući da u Austriji ne postoji opća obveza pokazivanja osobnih dokumenata, u praksi bi to moglo rezultirati odvođenjem necijepljenih osoba bez osobne iskaznice u najbližu policijsku postaju radi provjere identiteta.
U drugom koraku planira se digitalna provjera u Registru cijepljenih koji je uveden u Austriji tijekom pandemije. Tada će se kazne slati automatski.
Ako se tijekom nasumičnih provjera utvrdi kršenje Zakona o obveznom cijepljenju, policija može izreći novčanu kaznu od 600 eura. Ako se ta osoba cijepi u roku od dva tjedna nakon provjere, kazna će se povući. U slučaju prigovora na kaznu, u sudskom postupku mogu se izreći i veće kazne - do 3600 eura.
Ova kazna se onima koji nisu cijepljenje može naplatiti najviše četiri puta godišnje - ako zdravstveno stanje ne dovede do toga da se obveza cijepljenja ukine. Novac od kazni, koje naplaćuje država, trebao bi se upotrijebiti za borbu protiv korone.