Amerika uvodi carine do 3521% na solarne panele iz četiri zemlje

AMERIČKO ministarstvo trgovine najavilo je uvođenje carina do čak 3521% na uvoz solarnih panela iz četiri zemlje jugoistočne Azije – Kambodže, Tajlanda, Malezije i Vijetnama. Ova odluka uslijedila je nakon istrage pokrenute prošle godine, kada su neki od najvećih proizvođača solarne opreme zatražili od tadašnje administracije predsjednika Joea Bidena da zaštiti njihovo poslovanje u SAD-u.
Predložene carine uvedene su kao odgovor na optužbe da Kina subvencionira proizvođače te na navodno dampinško plasiranje nepravedno jeftinih proizvoda na američko tržište. Odluku o konačnim carinama donijet će američka Međunarodna trgovinska komisija u lipnju.
Drastične razlike u visini carina
Riječ je o kompenzacijskim i antidampinškim carinama koje variraju ovisno o proizvođaču i zemlji podrijetla proizvoda. Neki izvoznici iz Kambodže suočavaju se s najvišim carinama, i do 3521%, zbog, kako navodi Ministarstvo trgovine, nedostatka suradnje tijekom istrage.
Nasuprot tome, solarni paneli koje u Maleziji proizvodi kineski Jinko Solar podliježu među najnižim carinama, nešto višima od 41%. Drugi kineski proizvođač, Trina Solar, suočen je s carinom od 375% za proizvode koje proizvodi u Tajlandu.
Obje kompanije odbile su komentirati slučaj za BBC.
Kineske kompanije i tržišne posljedice
Posljednjih godina mnoge kineske tvrtke premjestile su proizvodnju u jugoistočnu Aziju kako bi izbjegle carine koje je uveo Trump na početku svog prvog predsjedničkog mandata. Najnovije nalaze Ministarstva trgovine pozdravila je i American Alliance for Solar Manufacturing Trade Committee, grupacija američkih proizvođača koja je i zatražila istragu.
"Ovo je odlučujuća pobjeda za američku industriju i potvrda onoga što smo dugo tvrdili: da kineske solarne kompanije varaju sustav", rekao je Tim Brightbill, glavni pravni savjetnik te organizacije. Tijekom 2023. godine SAD je iz četiri azijske zemlje uvezao gotovo 12 milijardi dolara (oko 11,2 milijarde eura) vrijedne solarne opreme, prema podacima američkog Zavoda za statistiku.
Moguća poskupljenja za potrošače
Iako će carine pomoći domaćim proizvođačima, mogle bi dovesti i do viših troškova za poduzeća i potrošače koji su dosad profitirali od jeftinije solarne tehnologije. Nove mjere uvode se povrh postojećih carina koje je još ranije uvela Trumpova administracija.
Najava dolazi svega nekoliko dana nakon što je kineski predsjednik Xi Jinping obišao Vijetnam, Maleziju i Kambodžu u pokušaju jačanja veza s regijom i pozivanja tih zemalja da se odupru, kako je rekao, "jednostranom maltretiranju" od strane SAD-a.
Trump je do sada uveo carine do 145% na kineski uvoz, a sve druge zemlje trenutno su obuhvaćene općom carinom od 10% koja ostaje na snazi do srpnja. Njegova administracija prošlog je tjedna najavila da bi ukupne carine na neke kineske proizvode, kad se zbroje postojeće i nove, mogle doseći i 245%.
Kina je odgovorila s carinom od 125% na američke proizvode i poručila da će se "boriti do kraja".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati