Županija traži radnu obvezu: Radnici Dine prijete ostavljanjem bez nadzora opasnih tvari
Ilustracija: pgz.hr
RADNICI DINA Petrokemije u Omišlju i dalje čekaju odgovor na svoj zahtjev o isplati plaće. Ukoliko ne stigne sutra će krenuti u prosvjed ispred pogona, a za 18 sati najavljuju napuštanje postrojenja.
"Ne, naravno da ne odustajemo. Mi smo svoje postupke najavili prije sedam dana, a danas je to potvrđeno na Izvršnom odboru sindikata. Mi se nadamo da u civiliziranoj državi se s druge strane neće dozvoliti da postrojenja ostanu bez nadzora", rekao je Predrag Mihaljević iz Sindikata radnika DINA-e. Podsjetimo, u pogonu se nalazi sto tona otrovnih i zapaljivih supstancija.
"Sve je pod kontrolom"
Mihaljević pretpostavlja da je problem radnika DINA-e i Diokija također jedna od tema sastanka Gospodarsko socijalnog vijeća koji je u tijeku. "Jutros sam pričao s gospodinom Krištofom koji je pomoćnik u ministarstvu gospodina Miranda Mrsića i on je na neki način najavio da će se danas donijeti rješenje za cijeli Dioki, a tako i za DINA-u u vlasničkom smislu. Do sada mi se nije javio. Dobro, on se ogradio da danas imaju Gospodarsko-socijalno vijeće tako da će vjerojatno i tamo raspravljati o pitanju Diokija i DINA-e", istaknuo je Mihaljević.
"Sve je pod kontrolom", rekao je obnašatelj dužnosti župana Primorsko-goranskog Vidoje Vujić, komentirajući problematiku DINA-e u Omišlju. "Tamo inače funkcionira sustav trojne zaštite, dakle, vanjske, unutarnjeg prostora i procesnog prostora. Tamo je sve pod kontrolom, nema nikakve panike za bilo kakvu uzbunu što se tiče postrojenja. Što se tiče radnika koji su izuzetno stručni tu ima velikih problema i to nam teško pada", rekao je Vujić.
"Zahtijevali smo radne obveze"
Na novinarsko pitanje ima li Županija kakav fond za tzv. 'hitnu pomoć' kojim bi se pomoglo u financiranju nastavka proizvodnje DINA-e, Vujić odgovara:
"Nema nikakvog fonda za nikakvu pomoć. Niti je predviđen, niti ga mislimo osnivati. Ukoliko se tamo ne riješi problem nastavka proizvodnje i ljudi ne budu podmireni, državni stožer je u obavezi i zahtijevali smo da procijeni stanje i naloži radne obaveze jer to nije u našoj kompetenciji nego u kompetenciji državnog stožera", zaključio je Vujić.