U poslovima sa zemljištima diljem Hrvatske "zamračeni" milijuni
Foto: FAH
ZAMJENE zemljišta, posredstvom fiktivnih tvrtki i lažnih vlasnika, bile su izvor milijunskih "mutnih" poslova, formalno je za neupućene sve izgledalo pravilno, dok su upućeni u više navrata upozoravali na nepravilnosti, ističe se u emisiji Labirint na HRT-u 1.
Tomislav Jelić, bivši zastupnik Gradske skupštine, tvrdi kako je tim zamjenama Zagreb oštećen za nekoliko stotina milijuna kuna, i to preko sudskih tumača koji su namještali vrijednosti.
Jelić je prozvao sudskog tumača Mirka Kožulja kao odgovornog za niz nepravilnosti te je uputio USKOK da pokuca Kožulju na vrata.
Vinčić: Treba kriviti Grad zbog neodgovornosti
Boris Vinčić, Kožuljev odvjetnik, ističe kako su njegova klijenta angažirali samo privatnici, nikada Grad Zagreb.
Kožulj je bio plaćen od privatnog investitora, a Grad je to trebao još provjeriti, ali nije, navodi reporterka Labirinta, što je dokaz kako se upravljalo gradom. Dodaje kako su te procjene prihvaćane bez mnogo pitanja. Umjesto da se Grad, na čelu s Milanom Bandićem, pobrinuo oko toga da prikupi nekoliko različitih mišljenja te na taj način preciznije utvrdi vrijednosti zemljišta, procjene su često prihvaćane "na prvu" i "na slijepo", bez daljnjih konzultacija sa stručnjacima. Na taj način je "prolazila" procjena vještaka kojeg je angažirala sama privatna tvrtka koja je mijenjala zemljište s Gradom.
"Grad je taj koji je neodgovoran, netko tko mijenja zemljište trebao je angažirati ne jednog nego pet vještaka, fakultet, firme. Gospodin Kožulj je poštovao sve tražene standarde. Za neka zemljišta treba uzeti u obzir vremenski odmak, izgrađenost i mogućnosti, a tek onda govoriti o vrijednosti", komentira Vinčić.
Pandorina kutija namještanja: Krašograd, Hitna, Spačva, Planinska...
I "Krašograd", poljana pred Krašom, mijenjan je za zemljište u Sesvetskom Kraljevcu, koje je bilo u vlasništvu tvrtke koju su držali studenti.
Čudnovatim procjenama tu nije kraj. Čak je i Porezna uprava u Sisku izašla ususret Marini Lovrić Merzel. Njezin ravnatelj u Sisku priznao je da je morao otići i procijeniti zgradu u kojoj je kasnije izgrađena Hitna pomoć.
Radi se, podsjetimo, o zgradi koja je višemilijunski preplaćena.
Kod slučaja Spačve, zbog kojega je Linić smijenjen, situacija je bila obrnuta, dok je Porezna tvrdila kako se radi o poljoprivrednom zemljištu, razni vještaci su isticali kako je to građevinsko zemljište, jer se nalazi na granici građevinskog područja blizu centra.
Zgrada u Planinskoj još je jedan "slavan" slučaj preplaćivanja. Lažno vještačenje udvostručilo je vrijednost zgrade, zbog čega su pred sudom završili Čobanković, Sanader, Fiolić i Mlinarević. Procjenjuje se kako je tom prilikom vrijednost zgrade prenapuhana za 27 milijuna kuna.
Komora za sudsko vještaštvo nije u planu
Unatoč tome što dio stručnjaka ističe kako područje rada sudskih vještaka nije dovoljno uređeno, komore za njihovu struku nema, niti će je uskoro biti, jer Ministarstvo pravosuđa smatra kako ona nije potrebna.
U međuvremenu, šteta do koje je došlo zbog krivih i lažnih vještačenja nemjerljiva je, a 4.400 sudskih vještaka nastavlja s radom u području koje nije dovoljno regulirano, zaključuje se u Labirintu HRT-a.