Specijalistički timovi održali simulaciju situacije potresa u Zagrebu
Foto: Ured za upravljenje u hitnim situacijama
NA LOKACIJI nedovršene Sveučilišne bolnice u zagrebačkom Blatu danas je održana vježba specijalističkih postrojbi civilne zaštite Grada Zagreba za izvlačenje iz ruševina nakon potresa - Urban Search and Rescue (USAR) timova i hitnih službi pod nazivom "Vježba Blato 2014."
Na vježbi je sudjelovalo 250 pripadnika hitnih službi - Specijalistička postrojba civilne zaštite Grada Zagreba za izvlačenje iz ruševina (USAR timovi), vodiči potražnih pasa, Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS), Hrvatski zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost, speleolozi, Crveni križ, Hitna pomoć, radioamateri, Policijska uprava zagrebačka, Ministarstvo unutarnjih poslova - protueksplozijski odjel, Vatrogasna Zajednica Grada Zagreba, Javna vatrogasna postrojba i Ured za upravljanje u hitnim situacijama.
Glavni cilj vježbe bio je provjeriti koordinaciju linija zapovijedanja i službi na terenu te provjeriti alternativan način uspostave komunikacije u slučajevima kada je ostvarivanje veze primarnim načinom nemoguće. Provjerit će se i uvježbanost postojećih snaga te predstaviti znanja i vještine službi zaštite i spašavanja, kompleksnost i odgovornost njihovog djelovanja te pokazati specifičnosti urbanog spašavanja.
Pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba Pavle Kalinić jučer je na konferenciji za novinare istaknuo kako temeljem procjene ugroženosti materijalnih i kulturnih dobara Zagreba potres predstavlja najveću potencijalnu opasnost za građane i resurse te se procjenjuje da bi maksimalna magnituda potresa mogla iznositi od 6,3 do 6,5 stupnjeva po Richteru.
Osim toga, blizina nuklearne elektrane (NE) Krško, napušteni industrijski objekti, rizici od nastanka akcidenata s opasnim tvarima, dodatni su izazovi za pripadnike hitnih službi. Rekao je da su protiv toga da se krene u izgradnju bloka NE Krško 2, kao i da se NE Krško produži rok trajanja do 2023. godine.