Sindikati: 95 posto glasalo protiv Vladinog prijedloga; Avberšek: Referendum nije po zakonu!
Foto:Davor Pongračić (Cropix)
DRUGI JE dan referenduma sindikata javnih službi koji nisu pristali na izmjene Temeljnog kolektivnog ugovora. Prema prvim informacijama, na referendum je izašla pola od 64 tisuće članova, a njih više od 95 posto glasovalo je protiv Vladinog prijedloga.
Predsjednik Sindikata hrvatskih učitelja, Zvonimir Laktašić danas nije želio govoriti o točnim podacima izlaznosti i rezultatima referenduma, ali se zato oglasila Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva, čiji sindikat ne sudjeluje u referendumu. Tvrdi da se on među članovima Sindikata medicinskih sestara ne provodi po zakonu.
Ne provodi se po zakonu
"Jučer smo dali izjavu, ali smo se dogovorili da dok referendum traje, nećemo govoriti o njemu jer smo rekli, dako su neki drugi griješili, mi ne moramo", kratak je bio Laktašić.
Da u provođenju referenduma griješi Sindikat medicinskih sestara, koji sa Vertikalom obrazovanja nije pristao na izmjene Temeljnog kolektivnog ugovora i smanjenje i ukidanje nekih materijalnih prava, tvrdi Spomenka Avberšek čiji je sindikat Samostalni sindikat zdravstva potpisao izmjene i ne sudjeluje u referendumu. Ističe da se on ne provodi po zakonu.
"Kao odgovorni sindikalac, s obzirom da je Strukovni sindikat medicinskih sestara, koji zapravo pripada pregovaračkom odboru za zdravstvo, a ne vertikali je krenuo u referendum. Ono što sam ja provjerila je to održava li se referendum i sada govorim strogo za zdravstvo, po zakonu, odnosno po pravilima za provođenje referenduma. Odgovorno tvrdim, nazvala sam pet do šest zdravstvenih ustanova, tri KBC-a, Zagreb, Split i Osijek, mislim da je to dovoljno, plus još neke ustanove, gdej se ustanovilo da se referendum ne provodi po zakonu", kaže Avberšek te pojašnjava u čemu je problem.
Samo mogu glasati članovi sindikata
"Prvo, mogu izaći samo članovi tog sindikata, mora biti popis tih članova, mora biti odbor za provedbu tog referenduma, moraju biti kutije, toga ništa nema, nego se dijele listići po odjelima. E, sada, ako me pitate jesam li legalista, jesam i nemam ništa protiv da sindikati imaju pravo pitati svoje članstvo jesu li za izmjenu ili ne, ali imam protiv ako se u isto vrijeme odlučimo za referendum i ne poštujemo pravila igre", ističe Avberšek.A postavlja se pitanje kako će sve završiti.
"Ne želim komentirati kako će to završiti u prosvjeti. Razlika u prosvjeti, ovo što sam uspjela pogledati na televiziji, da, na ovaj način kako prosvjeta radi referendum, tako se odrađuje referendum. Ovo je preozbiljna stvar jer je pitanje hoće li referendum proći ili ne i hoće li Vlada Republike Hrvatske, koja je najavila, uzeti nam Temeljne kolektivne ugovore i zato sam toliko ogorčena. Nemam ništa protiv da se članstvo demokratski izjašnjava, ali ne možemo od svega toga raditi lakrdiju, govorim samo za zdravstvo", napominje Avberšek.Referendum završava sutra u 18 sati, nakon čega će biti jasnije kako će završiti. Avberšek ne želi prejudicirati poteze resornog Ministarstva rada i mirovinskog sustava.
Nismo ni taoci Vlade ni ovih sindikata
"To je njihov dio priče. Vlada je rekla da će pričekati rezultate referendum i da će se onda nastaviti dalje. Ova četiri sindikata koji su potpisali izmjenu i dopunu, pa nismo taoci niti Vlade, niti ovih sindikata. Prema tome, Ministarstvo rada, koje također zna da postoje zakoni i pravila igre, ne mogu samo prihvatiti rezultat i reći, da, to je to. Oprostite, mora provjeriti je li se poštivao zakon", poručuje Avberšek.