SDP želi spriječiti da Kerum zavlada biračkim odborima: HGS vlast, a svi ostali oporba?!
Foto: Tom Dubravec (Cropix)
U SPLITU prava gužva u šesnaestercu. Da bi se sastavili birački odbori potrebno je utvrditi tko je vlast, a tko oporba. Naizgled jednostavno, zapravo nije niti malo jednostavno.
Kerum je tako ustanovio da su u Gradu Splitu na vlasti njegovi HGS-ovci, a da su svi ostali oporba! Hm?! Kako li je onda Kerum imao onda onih svojih čuvenih 13 ruku, kada HGS-ovaca ima tek 9 u Gradskom vijeću? Sama logika ne dopušta takvu mogućnost.
HGS-u pola mjesta u biračkim odborima?
Ako zanemarimo formulu koja matematički ne može opstati, Kerumova podjela ima jednu praktičnu korist. U situaciji kada je vlast isključivo HGS, a svi ostali oporba, to znači pola mjesta u biračkim odborima na razini Grada Splita. Za preostale dvije fotelje bit će se teško izboriti.
SDP je već prepoznao problem te su Županijskom izbornom povjerenstvu u Splitu uložili prigovor na takvu raspodjelu.
SDP: U vlast treba ubrojiti i HČSP i SU
SDP-ovci, naime, smatraju da bi uz Kerumov HGS, među vladajuće trebalo svrstati i HČSP zbog Luke Podruga te SU zbog Milice Cipci, vijećnika koji su vrlo dosljedno Kerumu čuvali leđa i dizali ruku. Bila je među njima i Ljubica Vrdoljak, no ona je nezavisna, a za odbore se sada tuku samo stranke. Zanimljivo je možda da će za nove izbore i Vrdoljak i Podrug vrlo izvjesno biti na HDZ-ovoj listi.
A HDZ i SDP?
Status HDZ-a također je vrlo dvojben. Naime, u Gradskom vijeću su dizali ruke za proračun, vijećnik Mirko Ramljak dobio je i prostor na Rivi bez natječaja. Jedino što se moglo nazvati oporbom u njihovim redovima bili su sada već bivša Sanja Bilač i već neko vrijeme odbačeni, ali ne i zaboravljeni dr. Duje Marasović.
Ekstenzivnijim tumačenjem svega što se protekle četiri godine zbivalo u Splitu, moglo bi se, dakako, postaviti i pitanje oporbenjaštva SDP-a i HNS-a u Gradskom vijeću. Često su izostajali sa sjednica te tako pružali priliku Kerumu da čak i sa apsolutnom manjinom ima relativnu većinu i sasvim dovoljno ruku za guranje svojih projekata. Valja primijetiti i da su se u gradskim firmama za vrijeme Kerumovog mandata zbrinjavali kadrovi stranke s Bačvica, o čemu je Index redovito izvješćivao. Mogu li se onda kao takvi smatrati oporbom?
Jedina prava oporba: Sanja Bilač i Luka Roguljić
Na kraju saziva splitskog Gradskog vijeća jedini koji može pošteno reći "bili smo oporba Kerumu", osim već spomenute Sanje Bilač, koja danas ide sama u trku za gradonačelničku fotelju, vijećnik je HDSSD-a Luka Roguljić. Uz Bilač je jedini koji se konzistentno i dosljedno suprotstavljao Kerumu i njegovoj politici, i to od trenutka kada je njegova tadašnja stranka HSP napustila savez sa Kerumom, a to je bilo nakon biranja Duška Mucala za intendanta splitskog HNK u drugoj polovini 2010. godine. Roguljić je dignuo ruku za Mucala, ali to je bilo posljednje što je Kerum dobio od njega.
Od puste oporbe, spade tako knjiga u Splitu na dva slova. A da je vjerovati Kerumu, HGS je sam vladao Gradom, što je, kako smo već vidjeli, matematički nemoguće.
U Županiji nije bilo ovoliko problema. Tu su stvari već posložene. Vlast su HDZ, HGS i HSS, dvije fotelje u odborima podijelit će po mandatima, s druge strane također nema nikakvih dubioza. SDP je već sve dogovorio sa ostatkom društva koje čine HNS, HSU, HSP, HČSP i HSLS.
Šundov: Nismo imali ništa potpisano
Index o svemu ima i komentar Jure Šundova, Kerumovog zamjenika.
"Istina je da su vijećnici Luka Podrug, Milica Cipci i naročito Ljubica Vrdoljak bili konstantno uz nas, no mi nemamo ništa potpisano, za razliku od županije. Tako smo stavili da je na vlasti bio HGS, a da su svi ostali bili oporba. Neka se SDP žali, ako smatraju da je bilo drugačije. To je njihovo pravo", kazao nam je Šundov.