Orešar: Sindikat je doveo do toga da će svi radnici Jadrankamena vjerojatno ostati bez posla!
Foto: Mario Todorić/Cropix
RADNICI Jadrankamena noć su proveli na otvorenom ispred sjedišta tvrtke u Splitu koju čuva policija.
"Ova noć je prošla tako-tako, bilo je malo zima, ali oduševili su me građani Splita. Donosili su nam tople napitke, sokove, deke i, što me zapanjilo, policija je cijelu noć čuvala ta vrata. Ja ne znam što se krije iza tih vrata, ali svakih sat vremena su se mijenjala tri policajca", rekao je sindikalni povjerenik Tonči Drpić.
Iako su planirali ostati sve do ispunjenja zahtjeva, danas se vjerojatno vraćaju na Brač, s obzirom na to da odluku suda o svojoj kaznenoj prijavi očekuju tek idući tjedan.
"Nama je sutra Cvjetnica. Pošto smo vjernici, mi ćemo je dočekati u krugu obitelji, a u ponedjeljak ćemo se sasvim sigurno vratiti na 'bojno polje'", rekao je predstavnik radnika koji žele zaustaviti stečaj.
Orešar: Sindikat je želio stečaj
Usprkos tome što se upravo njega najčešće proziva za slom tvrtke, dojučerašnji suvlasnik Bruno Orešar na pitanje zašto je Jadrankamen završio u stečaju rekao je u HTV-ovom Dnevniku 3 da to pitanje treba uputiti "ljudima iz sindikata koji su svojim akcijama, ne samo danas, nego u zadnje tri godine, doveli Jadrankamen do toga da jednostavno nije funkcionirao".
Kako je rekao, to su ostvarili "kroz veliku seriju štrajkova koja je kulminirala time da su predstavnici sindikata preuzeli samu tvrtku i doveli je u poziciju da jednostavno bude nelikvidna te da prošle godine ne radi više od 150 dana". "Takva tvrtka ne može opstati na tržištu i stekli su se svi uvjeti za pokretanje stečaja", rekao je.
Voditelj ga je podsjetio da sindikati upravo njega prozivaju za slom tvrtke te traže kazneni progon. "Gledajte, oni moraju na bilo koji način pokušati skrenuti pažnju s prave istine, a mislim da svi već znaju pravu istinu. Na kraju, oni se nisu više puta libili reći da žele tvrtku bez sadašnjih vlasnika, da jednostavno žele stečaj i oni su u principu u tome uspjeli. A ja ću se svakako pobrinuti da se kazneno progone oni koji su stvarno doveli do toga da se privatna firma, privatni kapital, uništi", ispričao je.
Istaknuo je da je tvrtka 14 godina poslovala i bila "u principu jedna od najboljih tvrtki u okruženju". "Radila je s dobiti, dobit se reinvestirala, tvrtka je dvostruko više uprihođavala nego prije. Međutim, u trenutku kada je velika svjetska kriza zakucala i na vrata Jadrankamena, umjesto da se pristupilo restrukturiranju koje je Nadzoni odbor na čelu sa mnom i svim vjerovnicima donio, sindikat jednostavno nije htio provesti taj plan restrukturiranja i svojom destrukcijom je doveo do toga da će na kraju vrlo vjerojatno svi ljudi u Jadrankamenu ostati bez posla", završio je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati