Obljetnica ubojstva "sarajevskih Romea i Julije": Ni smrt ih nije rastavila, iako su bili Srbin i Bošnjakinja
Foto: Klix
NA DANAŠNJI dan prije 19 godina tragično je završila ljubavna priča Boška Brkića i Admire Ismić koji su u svjetskim medijima prozvani "sarajevskim Romeom i Julijom".
Mladi par je rođen iste godine, a upoznali su se za vrijeme Olimpijade u Sarajevu. Prijateljstvo je ubrzo preraslo u srednjoškolsku ljubav, koja se nastavila i kada su glavni grad BiH zasule granate, piše Klix.
Iz grada krenuli prije noći
Njima nije bilo važno što je Admira Bošnjakinja, a Boško Srbin i nitko ih nije uspio uvjeriti da su različiti samo zato što se drugačije zovu. Boško zbog svoje ljubavi nije otišao iz Sarajeva, a iako su živjeli kilometrima daleko, viđali su se svakog dana. Njihova ljubav je bila sve jača kako je rat bjesnio i nisu ih uspjele razdvojiti sve granate i snajperski pucnji.
Godinu dana nakon početka agresije su odlučili zajedno napustiti Sarajevo u potrazi za boljim životom i mjestom gdje se njihova ljubav neće promatrati kao izdaja vlastitog naroda. Preko zajedničkog prijatelja su dogovorili izlazak iz opkoljenog Sarajeva te su 18. svibnja 1993. godine krenuli prema slobodi. Vjerujući da je na snazi primirje, nisu čekali noć nego su krenuli u 17 sati poslijepodne.
Admira smrtno ranjena dopuzala do dečka, zagrlila ga i izdahnula...
No, uspjeli su doći samo do Vrbanja mosta gdje je snajperski metak prvo pogodio Boška koji je odmah umro. Drugi metak pogodio je Admiru. Smrtno ranjena je dopuzala do svog mrtvog dečka, zagrlila ga i izdahnula. Osam dana nitko nije maknuo njihova mrtva tijela, jer su se nalazili na "ničijoj zemlji". Kako bi sakrili dokaze, Srbi su ih polili benzinom i gađali zapaljivim mecima, no bezuspješno. Tijela su na kraju izvukli pripadnici Vojske RS te su ih pokopali na groblju u Lukavici.
Nakon rata su Admirini roditelji tijela prebacili u Sarajevo gdje i danas Admira i Boško leže jedan pored drugog na groblju Lav. Priču o "sarajevskom Romeu i Juliji" su objavili svi mediji svijeta, o njima su napisane knjige i snimljeni filmovi, zaključuje Klix.