Obama upozorava Sjevernu Koreju: "Ako izvedu još jedan nuklearni pokus mogu očekivati oštar odgovor"
Foto: Hina
AMERIČKI predsjednik Barack Obama upozorio je u četvrtak Sjevernu Koreju neka ne izvodi nuklearni pokus i da će na njega međunarodna zajednica oštro odgovoriti.
"Ako Sjeverna Koreja učini pogrešku i izvede još jedan nuklearni pokus, može očekivati oštar međunarodni odgovor", rekao je Obama u intervjuu za list LoongAng Ilbo.
Obama je u petak stigao u Seoul kako bi uvjerio Južnu Koreju da će SAD i dalje pritiskati Pyongyang da odustane od svojih nuklearnih ambicija.
Iako je Sjeverna Koreja posljednjih tjedana pojačala provokativne aktivnosti tako što je lansirala nekoliko raketa i najavila novi nuklearni pokus, Južnokorejci su zauzeti jednom od najvećih tragedija u povijesti, potonućem trajekta u kojem su poginule stotine djece.
Obama: I Kina postaje svjesna prijetnje koju predstavlja Sjeverna Koreja
Američki predsjednik stigao je u Seoul nakon Japana, prve postaje azijske turneje tijekom koje će još obići Maleziju i Filipine.
Američki predsjednik Barack Obama rekao je u petak u Seulu da i Kina sve više postaje svjesna prijetnje koju Sjeverna Koreja predstavlja za njezinu vlastitu sigurnost, a da je Pjongjang prijetnja ne samo regiji nego i SAD-u.
"I Kina je počela shvaćati da je Sjeverna Koreja prijetnja i značajan problem za njezinu vlastitu sigurnost", rekao je Obama na konferenciji za novinare održanoj zajedno s njegovom južnokorejskom kolegicom Geun-hye Parks. "Prijetnje neće ništa donijeti Sjevernoj Koreji", rekao je.
Obama je u petak stigao u posjet Južnoj Koreji, što je druga etapa njegove turneje po Aziji.
Iz Tokija, gdje je započeo turneju, Obama je pozvao Kinu, jedinog ozbiljnijeg sjevernokorejskog saveznika, da uvjeri Sjevernu Koreju da odustane od nuklearnog programa.
Sjeverna Koreja upozorila je u ožujku da ne isključuje "novi oblik" nuklearnog pokusa, nakon što je Vijeće sigurnosti UN-a osudilo lansiranje balističke rakete srednjeg dometa koja je pala u more istočno od Korejskog poluotoka.
Sjeverna Koreja je pod sankcijama UN-a od prvog testa 2006. koje uključuju zabranu nuklearnih i raketnih pokusa te zabranu izvoza oružja Pjongjangu.
Južnokorejska predsjednica je rekla da će SAD i Južna Koreja učiniti sve što je u njihovoj moći da bi zaustavili sjevernokorejske "provokacije".
Dodala je da bi četvrti nuklearni pokus Pjongjanga učinio šestostrane pregovore o njegovu nuklearnom programu "besmislenima".
Obama je također naznačio da bi Sjedinjene Države mogle odgoditi predaju vojnog zapovjedništva južnokorejskim snagama. Seul je zatražio odgodu sporazuma, strahujući da bi američka skrb za sigurnost Južne Koreje mogla oslabiti ako se provede transfer zapovjedništva 2015. kako je ranije bilo dogovoreno.
Američki je predsjednik tijekom posjeta Seulu također izrazio duboku žalost zbog "nemjerljivog gubitka" više stotina ljudskih života u nesreći južnokorejskog trajekta prošlog tjedna. Južnokorejskoj je predsjednici ponudio pomoć SAD-a.
Obama je govorio i o pitanju "žena za utjehu", sustava prisilne prostitucije azijskih žena za japanske vojnike, koji su uveli Japanci za Drugog svjetskog rata. Ocijenio je da je to "užasno kršenje ljudskih prava". "Tim ženama prekršena su ljudska prava na šokantan način, čak i kontekstu rata", naglasio je Obama.