Kakav poklon: Vlada Splitu darovala Spaladium arenu, nitko ne zna što s njom!
Foto: Index
VLADA će Splitu darovati Spaladium Arenu. Dogovoreno je to danas na sastanku Kerumovih zamjenika Jure Šundova i Anđelke Visković s potpedsjednicima Vlade RH Radimirom Čačićem i Brankom Grčićem. Gradu je još Jadranka Kosor obećala neizgrađeni dio od 12 tisuća kvadrata, na kojem je trebao niknuti poslovni toranj, sada će Split dobiti i to i Arenu! Problem je samo što nitko živ ne zna što bi s njom napravio.
Novi udarac za posrnulog Žderića: Konzorcij izlazi iz igre?
Splitski dogradonačelnik Jure Šundov zadovoljan je sastankom i smatra da je ovim napravljen prvi korak u riješavanju problema Spaladium centra. "Sada se odnosi potpuno mijenjaju i morat ćemo redefinirati ugovor između Grada, države i konzorcija, čija se dva člana IGH i Konstruktor nalaze u velikim problemima. Dobra je stvar što smo dobili Arenu u vlasništvo sada, a ne tek nakon 30 godina, kako je isprva bilo predviđeno. Istina, dvoranu ne možemo opteretiti hipotekom, ali ipak predstavlja nekakvu vrijednost", kazao nam je Šundov.
Šundov: Bude li problema, Arenu zatvaramo
Nije siguran što bi Grad ukoliko dobije Arenu na upravljanje. Šundov je čak sklon i zatvaranju ukoliko minus bude prevelik.
"U situaciji kada bi nastavak poslovanja generirao rashod od 10 milijuna kuna, a zatvaranje značilo gubitak od milijun i pol kuna, siguran sam da znam za koju bi se soluciju odlučili. Izgradnja poslovnog tornja ključna je za rješenje ove situacije i u tom smislu mi smo potpredsjednicima Vlade iznijeli našu zamisao da se gradi za već poznatog kupca. Potpredsjedniku Čačiću prijedlog se veoma svidio i kazao nam je kako je to razborito promišljanje. Normalno, Grad Split ne bi ništa mogao bez države. Što će biti sa konzorcijem tek treba vidjeti, dobili smo preporuku Vlade da budemo maksimalno senzibilizirani za tvrtke u problemima. Ovaj proces će svakako trajati više godina i bit će predmet široke rasprave", drži Šundov.
Toranj će koštati između 70 i 140 milijuna eura
Plan je, dakle, da se digne kredit, a u toranj smjeste Upravni i Općinski sud, gradska administracija i gradske tvrtke. Banovina bi se prodala kao hotel, preostali prostor komercijalno eksploatirao i ponudio bankama i osiguravajućim društvima. Ne zna se koliko bi koštala izgradnja tornja, ali je sasvim izvjesno da će se raditi novi projekt.
"Izvorna građevina je bila premegalomanska. Gradilo bi se svakako nešto skromnije. Prema našim projekcijama, projekt teži između 70 između 140 milijuna eura, no moguće je da na koncu ispadne i nešto jeftinije", otkrio nam je Šundov.
Za gradnju dvorane dignuto je inače 46 milijuna eura kredita i Grad i država svaki mjesec trebaju Sportskom gradu uplatiti po 3 i pol milijuna kuna. Država je uredno plaćala svoj dio Gradu, no Grad nije plaćao od listopada prošle godine. Zamjenik Šundov pojasnio nam je da nisu htjeli da njihov novac ode na "nenamjensku" potrošnju. Prošli tjedan ipak su platili 3,5 milijuna kako bi se račun Sportskog grada deblokirao.