HZZO uspio značajno smanjiti liste čekanja: Djeca moraju na pregled unutar 30 dana
Foto: Shutterstock
HRVATSKI zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) u zadnja četiri mjeseca uspio je za 54 posto smanjiti liste čekanja u ortodonciji, te u većini bolnica skratiti čekanja u onkologiji i hematologiji do 30 dana, dok se na pregled djece i ultrazvuk srca u većini bolnica ne čeka duže od 90 dana.
Cilj je da sve bolnice uskoro omoguće prvi pregled za djecu do 18 godina unutar 30 dana, te ubrzaju pregled magnetskom rezonancijom i CT-ima, na koje se još uvijek dosta čeka, rekla je novinarima u utorak v.d. ravnateljica HZZO-a Tatjana Prenđa.
"Nakon četiri mjeseca aktivne analize i češljanja listi čekanja te pozivanja pacijenta na ranije termine, određivanja stupnja hitnosti i preraspodjele pacijenata na listama čekanja, došli smo do zasad zadovoljavajućih rezultata, a nastojat ćemo u sljedećem razdoblju dobiti još bolje rezultate u još više bolnica", rekla je Prenđa.
Već sada u 36 bolnica od 48 (koje šalju podatke) djeca ne čekaju dulje od 90 dana, u 14 od 29 bolnica ultrazvuk srca se čeka kraće od 90 dana, u 12 od 19 bolnica hematologija se čeka kraće od 30 dana, u 18 od 33 bolnice onkologija se čeka manje od 30 dana. Na prvi pregled kod ortodonta djeca su 1. kolovoza ove godine prosječno čekala 845 dana, a do 24. listopada taj rok je smanjen na 387 dana.
Varga: "Pacijenti više neće biti pismonoše između liječnika"
Ministar zdravlja Siniša Varga najavio je da će tehnička podrška za sustav elektroničkih uputnica zaživjeti do Nove godine, a u 2015. trebala bi biti u punoj primjeni u svim hrvatskim bolnicama.
"Pacijenti više neće biti pismonoše između liječnika na obiteljskoj razini i liječnika u bolnici. I to smo sada uspjeli informatizirati, nakon što smo eNaručivanjem, nakon dvije godine primjene, skratili liste čekanja", rekao je Varga.
Pacijenti više neće fizički nositi uputnice u bolnice, već će to elektroničkim putem slati liječnik obiteljske medicine, koji će isto tako elektronički dobivati iz bolnice nalaze i otpusna pisma nakon hospitalizacije. To će ujedno isključiti dosadašnju mogućnost paralelnog naručivanja istog pacijenta na isti pregled u više bolnica, pojasnio je Varga.
"Pisana uputnica odlazi u prošlost, kao što biše nemamo ni pisanog recepta", poručio je ministar zdravlja.
Potrebne promjene zakona prije uvođenja eKartona
Najavio je daljnju informatizacija zdravstva, tako da će se iduće godine početi raditi na sustavu eKartona, no za to će biti potrebne neke zakonske promjene kako bi se jasno definiralo tko ima pravo uvida u podatke pacijenta.
HZZO je izvijestio da je postupkom javne nabave za 1,5 milijuna kuna osigurao 103 inzulinske pumpe za potrebe osiguranih osoba oboljelih od šećerne bolesti, koje su isporučene KBC-u Zagreb i Sveučilišnoj klinici za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma "Vuk Vrhovac". Djeci će se ugraditi 62 pumpe, a odraslima 41 pumpa.
Varga: Jeftinije je koristiti usluge Medikola od slanja pacijenata u inozemstvo
Hrvatska nema novca za kupnju novih PET CT uređaja, a jeftinije je koristiti usluge domaće privatne poliklinike od slanja pacijenata u inozemstvo, odgovorio je u utorak ministar zdravlja Siniša Varga na medijske napise da je HZZO privatnoj poliklinici Medikol za PET CT pretrage ove godine isplatio 44,7 milijuna kuna, iako ta tvrtka državi duguje 40 milijuna kuna poreza.
Alternativa je slanje pacijenata u inozemstvo, a računa se da je cijena PET CT pregleda u Grazu 12 puta veća od one koju se plaća Medikolu. Nema ekonomske logike za dodatno zaduživanje niti za slanje pacijenata u inozemstvo kada je ta usluga dostupna u Hrvatskoj, rekao je Varga novinarima upitan za komentar napisa u Jutarnjem listu u kojem se proziva HZZO za plaćanje više desetaka milijuna za uslugu PET CT-a Medikolu.
U sustavu javnoga zdravstva uređaj PET CT ima samo KBC Zagreb, no on ne može preuzeti sve pacijente. Stoga je u sklopu javno-privatnog partnerstva 2007. Medikol dobio ugovor s HZZO-om za obavljanje te usluge u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, objasnio je ministar i istaknuo da se usluge Medikolu plaćaju isključivo po izvršenju i po cijeni koju diktira HZZO.
Poliklinika Medikol ima financijskih problema i nalazi se u predstečajnoj nagodbi, no Varga je odbio prejudicirati ishod nagodbe, odnosno hoće li država dobiti te uređaje u Medikolu koji su pod leasingom.
"Predstečajna nagodba se vodi na sudu, država je zainteresirana kao jedna od strana kojima poliklinika duguje određene novce, pa treba čekati ishod nagodbe i vidjeti što je država ishodila iz tog postupka", rekao je Varga.