"EU se pretvorila u tvrđavu koja prije svega vodi računa kako spriječiti ljude u ulasku u nju"
Screenshot: YouTube
"HRVATSKA bi u EU zbog svog iskustva rata, u kome se pokazalo koliko je važno pružiti pomoć izbjeglicama, trebala prednjačiti u inicijativi da se izbjeglicama pošalje poruka solidarnosti i predložiti konkretne mjere koje će biti usmjerene na efikasniju službu njihova spašavanja i zbrinjavanja u zemljama EU", istaknuto je na današnjoj konferenciji za novinare na temu politike EU prema izbjeglicama u Kući ljudskih prava.
"EU se pretvorila u tvrđavu koja prije svega vodi računa kako spriječiti ljude u ulasku u nju, a fokus se treba premjestiti na sigurnost izbjeglica kojima prijeti nasilje i ratovi", rekla je voditeljica Documente - Centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelič.
Važnim drži da Hrvatska u svojoj vanjskoj politici i iz svojih iskustava pokaže koliko je važna izgradnja politike mira i pružanja skloništa izbjeglicama. Teršelič smatra da izbjeglice koje dolaze u EU sobom nose nove ideje i nema razloga da ih se promatra ugrozom.
Traži se efikasnu službu spašavanja na moru
Zbog nedavne tragedije u blizini talijanskog otočića Lampeduse u kojoj se utopilo nekoliko stotina izbjeglica predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava (GOLJP) Zoran Pusić danas je uputio pismo predsjednicima Republike i Vlade, Ivi Josipoviću i Zoranu Milanoviću, u kojemu traži da zajedničkom akcijom zemlje EU organiziraju efikasnu službu spašavanja na moru i spriječe daljnja masovna stradanja.
Zalaže se i da se među zemaljama članicama i kandidatkinjama za EU izbjeglice proporcionalno rasporede. "Da je to učinjeno prije svaka zemlja bi u posljednjih 20 godina primila manje od dodatnih tisuću izbjeglica, a time bi se spasilo 20.000 izbjeglica koji su se u tom periodu utopili u Sredozemlju pokušavajući se domoći obala južne Europe", naglasio je Pusić.
Važnim smatra i da zemlje EU promjene zakone i praksu koji kriminaliziraju spašavanje na moru i stvaranje nepremostive prepreke brodovima koji spašavaju izbjeglice. Također, izbjeglicama bi se trebao olakšati regularni ulaz čime bi se smanjilo švercanje i pljačka tih očajnih ljudi.
Napominjući kako radikalno desne stranke u zemljama EU svoj porast popularnosti grade na strahu od imigranata, posebno onih iz sjeverne Afrike, Pusić je rekao i da su dosadašnje mjere u EU većinom bile usmjerene na sprječavanje i protjerivanje izbjeglica umjesto njihovo spašavanje. "To ozbiljno ugrožava principe i vrijednosti na kojima je nakon 2. svjetskog rata građena EU", kazao je Pusić.
"Hrvatska je dodatno predložila amandmane vezane uz pokušaj da se problem pokuša riješiti u zemljama iz kojih dolaze imigranti"
Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić rekla je da je na sastanak Europskog vijeća upućen prijedlog da se raspravlja i donesu zaključci vezani uz migracije, prvenstveno iz zemalja južnog Mediterana prema EU. Rekla je i da je osnovana i posebna radna grupa koja treba istražiti taj problem i o tome početkom prosinca izvijestiti Europsko vijeće.
"Hrvatska je dodatno predložila amandmane vezane uz pokušaj da se problem pokuša riješiti u zemljama iz kojih dolaze imigranti", rekla je Pusić. Smatra i da bi bilo dobro da se sredstva EU iskoriste i za rješavanje poboljšanja prihvatnih centara za izbjeglice kao i problema koje dovode do toga da ljudi napuštaju svoje zemlje.