Drugi krug predsjedničkih izbora u Kolumbiji: Jedan kandidat želi mir s pobunjenicima, drugi ih želi poraziti
Foto: Guliver Image/Getty Images
KOLUMBIJCI danas biraju šefa države u drugom krugu predsjedničkih izbora, najtješnjih u posljednjih nekoliko desetljeća, koji će odlučiti o tome hoće li se nastaviti mirovni pregovori s gerilcima marksističkog pokreta FARC ili će biti pokrenuta ofenziva koja bi trebala okončati 50-godišnji rat.
U prvom krugu izbora održanom krajem svibnja dosadašnji kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos, koji stoji iza mirovnih pregovora s gerilcima FARC-a, dobio je 25,7 posto glasova, a njegov protukandidat Oscar Zuluaga, desno orijentiran, 29 posto.
Upravo je pitanje žele li birači kandidata koji zagovara mirovne pregovore s gerilskim pokretom Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije bilo ključno pitanje izborne kampanje. Šezdesetdvogodišnji Santos počeo je pregovore s FARC-om o okončanju sukoba koji je koštao živote preko 200.000 ljudi i raselio milijune ostalih, stavivši potragu za mirom u središte svoje kampanje. Ovaj je tjedan objavio da su počeli preliminarni pregovori i s drugom najsnažnijom gerilskom skupinom Nacionalnom oslobodilačkom vojskom (NLA).
Jedan kandidat želi oštro s pobunjenicima, drugi želi sklopiti mir
"Samo Santos može donijeti mir", kazao je 30-godišnji inženjer Jonathan Pardo. "Zuluaga će pokopati mirovni proces", dodao je. Zuluaga, (55), optužuje Santosa da pregovora s teroristima i najavio je da će, ukoliko pobijedi, uvesti za FARC, koji se financira trgovinom droge, nove uvjete, poput zatvorskih kazni za ozbiljna kaznena djela i zabranu sudjelovanja u političkom životu.
Pobunjenici poručuju da neće ići u zatvor i da će položiti oružje samo u slučaju da se potpiše mirovni sporazum. U zamjenu za odustajanje od vojnih ciljeva, FARC pregovorima pokušava dobiti veće pravo sudjelovanja u kolumbijskoj demokraciji. Do sada su dvije strane usuglasile tri od pet točaka mogućeg mirovnog sporazuma koji će u slučaju pobjede Zuluage propasti.
Zuluagini pristaše tvrde da su umorni od ranijih pokušaja uspostave mira s gerilcima te da je jedini način poraz FARC-a. Zuluagu snažno podržava i bivši predsjednik Alvaro Uribe kojeg smatraju Zuluaginim mentorom. Uribe je nekada podupirao Santosa, ali se dvojac razišao zbog neslaganja oko pregovora s gerilcima. Uribe smatra da su pregovori izdaja Kolumbijaca te da bi mnogi gerilski vođe, optuženi za ratne zločine i trgovinu drogom, mogli završiti u parlamentu.
Mnogim Kolumbijcima, međutim, na prvome mjestu nisu pregovori s FARC-om nego pitanja poput nezaposlenosti, zdravstvene skrbi i kriminala o kojima se gotovo i nije ozbiljnije raspravljalo u kampanji.