Dioničari trljaju ruke: Apple će po prvi puta nakon 1995. godine isplaćivati dividende
Foto: AFP
APPLE je jučer objavio kako će gotovo 28 milijardi dolara iskoristiti za isplatu dividende dioničarima, ali i otkup vlastitih dionica.
Američki tehnološki gigant tako je najavio isplatu tromjesečne dividende u iznosu od 2,65 dolara po dionici, počevši od srpnja tekuće godine. Isto tako, kompanija namjerava od dioničara otkupiti vlastite dionice u iznosu od 10 milijardi dolara, a taj program bit će pokrenut u narednoj fiskalnoj godini koja za Apple počinje 30. rujna.
Podsjetimo, dioničari su s nestrpljenjem čekali jučerašnju objavu izvršnog direktora Tima Cooka o tome što kompanija ima namjeru učiniti s gotovo 100 milijardi dolara gotovine koja joj stoji na raspolaganju. Sukladno najavama, očekuje se kako će Apple u iduće tri godine iskoristiti oko 45 milijardi dolara iz te zalihe.
"Dio novca upotrijebili smo za velike investicije u naše poslovanje kroz pojačana istraživanja i razvoj, akvizicije, otvaranje novih trgovina, strateške predujmove i kapitalna izdvajanja u našem lancu opskrbe te za izgradnju naše infrastrukture. Više svega toga može se očekivati u budućnosti", kazao je Cook, dodavši da se čak i uz ta ulaganja mogu sačuvati potrebne rezerve za strateške prilike i vođenje poslovanja.
Jobs se protivio isplati dividendi
Odluku o isplati dividendi dioničari su dočekali s oduševljenjem, jer su napokon i oni dobili svoj dio kolača, izražen u "čistom novcu". Naravno, svi oni koji su ulagali u Apple zadovoljni su i samom činjenicom da je vrijednost njihovih dionica višestruko uvećana posljednjih godina. Međutim, valja napomenuti kako je ovdje riječ o prvoj isplati dividende još od 1995. godine. Pokojni Steve Jobs bio je protivnik ideje da se novac isplaćuje dioničarima, već je želio sve ulagati u dodatni razvoj kompanije. U tome je nesumnjivo uspio, jer je stvorio mašinu za stvaranje novca. U tom pogledu, Apple je na određeni način dosegnuo plafon, zbog čega je Cook odlučio da je vrijeme da se nagrade i strpljivi dioničari.