Clinton: Mislim da je ljudima ipak bilo drago što je Vučić došao u Srebrenicu
Foto: FAH
BILL CLINTON, bivši predsjednik SAD-a koji je u Srebrenicu došao kao izaslanik Baracka Obame, izrazio je žaljenje zbog napada na srpskog premijera Aleksandra Vučića.
"Prije svega žalim zbog toga. Vjerujem da je možda došao malo kasnije, nakon što je počela molitva, ili da je samo išao na komemoraciju, ovo se ne bi dogodilo", rekao je Clinton, a prenosi RTL.
"Mislim da je ljudima ipak bilo drago da je bio na komemoraciji, ali da ništa od onoga što je bilo rečeno tamo, ova ovdje gomila ljudi nije čula i onda su ostali u šoku kad su ga vidjeli. Ipak mislim da je načelnik Srebrenice napravio dobar potez kada ga je pozvao", smatra Clinton.
Osvrnuo se na riječi načelnika Srebrenice Ćamila Durakovića, koji je ispričao kako je prije 20 godina ostao živ iako su mnogi njegovi vršnjaci i članovi obitelji stradali u ratu. Clinton kaže kako je jako važno da je Duraković usprkos svemu tome ipak na sebe preuzeo rizik da pozove Vučića.
"On je preuzeo na sebe rizik pozivanja, a premijer Vučić rizik dolaska. I to je neki početak, i to jako važan. Moja jednostavna poruka stoga glasi: drago mi je da su uspjeli očuvati mir, drago mi je da su uspjeli očuvati demokraciju, drago mi je da su uspjeli očuvati ovo sjećanje na srebreničku tragediju".
Pohvalio Kolindu: "Održala je izvrstan govor"
Upitan kako u očuvanju mira i stabilnosti u regiji vidi ulogu Hrvatske, Clinton je odgovorio:
"Prije svega, vaša je predsjednica ovdje danas održala izvrstan govor, mislim da jako dobro predstavlja Hrvatsku na mjestima koja sam ja mogao pratiti. Ali mislim da, budući da je Hrvatska bila populacijom manja među trima zaraćenim stranama, ali budući da ste mnogo propatili u balkanskim ratovima, mislim da ste u jedinstvenoj poziciji da podržavate hrvatskog predstavnika u Predsjedništvu BiH, a onda da utječete na mišljenje bosanskih Srba i Bošnjaka, da im date predodžbu koliko nova i drugačija budućnost može biti ako djelujemo zajedno, umjesto da se cijelo vrijeme sukobljavamo jedni s drugima".
Hammond: Države i narodi zapadnog Balkana trebaju ići naprijed
Britanski ministar vanjskih poslova Philip Hammond i visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini te predsjednica jedne od udruga srebreničkih žena Munira Subašić u subotu su se pridružili brojnim osudama napada na predsjednika vlade Srbije Aleksandra Vučića tijekom njegova posjeta Srebrenici.
U izjavi šefa britanske diplomacije, koju je medijima dostavilo veleposlanstvo Ujedinjenog Kraljevstva u Sarajevu, stoji kako je bilo iznimno važno to što se srbijanski premijer tijekom dana pojavio u Srebrenici kako bi ondje odao počast žrtavama genocida počinjenog 1995. godine.
"Osuđujem način na koji su neki pojedinci pokušali uništiti dostojanstvenost današnje komemoracije. Ne treba dopustiti da nas njihovi postupci odvuku od osjećanja koje je dijelila većina, a to je da države i narodi zapadnog Balkana trebaju ići naprijed kroz pomirenje i suradnju", izjavio je Hammond.
Mogherini: Mir se može izgraditi samo na pomirenju
Federica Mogherini je svoje stajalište o izgredu u Srebrenici objavila na Twitteru.
"Solidariziram se s Vučićem koji je napravio povijesni potez svojom prisutnošću u Srebrenici. Mir se može izgraditi jedino na pomirenju", objavila je Mogherini na svome profilu na društvenoj mreži.
Subašić: Ovo je napad na žrtve
Predsjednica udruge "Majke enklava Srebrenice i Žepe" Munira Subašić, koja je i osobno dočekala Vučića u Potočarima, izjavila je tijekom dana kako ju je teško pogodio napad na srbijanskog premijera jer je to ujedno bila uvreda svima koji su stradali u genocidu a pokopani su u memorijalnom kompleksu u kojemu se izgred dogodio.
"Ovo nije napad na Vučića nego je napad na žrtve. Dvadeset godina čuvamo naše dostojanstvo i onda se nešto ovako dogodi", kazala je ogorčena Subašić lokalnim medijima u BiH.
Predstavnice udruga koje okupljaju žene Srebrenice dočekale su prije podne Vučića u Potočarima i ondje mu prenijele molbu da se založi za pomirenje.
U znak poštovanja darovale su mu "srebrenički cvijet" kao simbol počinjenog genocida kojega je on okačio na rever sakoa i nastavio ga nositi.
Heklani bijelo-zeleni cvijet već je godinama simbol solidarnosti sa obiteljima čiji su članovi stradali u srebreničkom genocidu.