Bajić sklopio još dvije nagodbe, a MORH ne zna koliko su dosad isplatili žrtvama Lore?!
Foto: Index
DRŽAVNO odvjetništvo u Splitu sklopilo je koncem prošlog mjeseca još dvije nagodbe sa zatočenicima Lore. Po 140 tisuća kuna isplaćeno je tako Tomi Kriviću i Dušku Galiću koji su u lipnju 1992. godine završili u Lori te su dva mjeseca kasnije deportirani u Srbiju. Krivić je otišao u daleku Australiju i tek je ovo ljeto po prvi put došao u svoju Lećevicu, Galić je, pak, ostao na teritoriju Srbije. Obojica su bila osumnjičena u sklopu postupka kojeg je kao zamjenik vojnog tužitelja vodio aktualni glavni državni odvjetnik Mladen Bajić.
Krivić tražio od Bajića da mu namiri štetu
Upravo zbog te okolnosti, Krivić je u zahtjevu za mirnim rješenjem spora tražio da mu štetu za 21 godinu provedenu u egzilu namiri upravo državni odvjetnik Bajić, i to iz razloga što je "po vlastitoj potrebi nedužne civile krive nacionalnosti i krivih krvnih zrnaca, bez bilo kojeg i kakvog materijalnog dokaza proglasio teroristima, srbočetnicima, pa opet po vlastitoj potrebi proglasio civilima, usput neumoljivo gradeći svoju velebnu tužiteljsku karijeru na tuđoj nedužno prolivenoj krvi, patnjama i suzama te je besprizorno se smješkajući dobio nagradu Hrvatskog Helsinškog Odbora, što je presedan bez primjera u novijoj povijesti."
Krivić i Galić tek su posljednji u nizu onih koji su ostvarili naknadu za torturu iz Lore po pravomoćnoj presudi kojom su za ratni zločin pravomoćno osuđeni vojni policajci i od kojih će država sada regresno potraživati odštetu isplaćenu žrtvama, odnosno, osumnjičenicima za oružanu pobunu iz Bajićevog istražnog zahtjeva iz 1992. godine, o kojem je Index već pisao.
Sve se promijenilo, samo ne Bajić
Temeljem prijave Vojne policije i iskaza Petra Novakovića, nedavno pravomoćno osuđenog da je pijan ubio, Bajić je pokrenuo veliku istragu koja je za cilj imala osujetiti stvaranje SAO Kaštela i pripajanje SAO Krajini. Neuki pomoćni građevinski radnik Novaković u maniri izvježbanog agenta Mossada sastavio je listu 44 osobe koje su se udružile s ciljem oružane pobune, a vrlo je pedantno naveo i što tko ima od naoružanja i sredstava veze. Među ostalim, spominjali su se i najnoviji tipovi puškomitraljeza, brojno streljačko naoružanje, oprema dovoljna za ustrojavanje dobro naoružanog bataljuna. Od svega nije pronađeno ništa, a Bajić je na progonu inzistirao do samog kraja i obustave postupka od strane Vrhovnog suda koncem 1993. godine. Svega sedam godina kasnije sve se promijenilo. SDP je došao na vlast, teroristi su postali civili, policajci osumnjičenici, a jedini koji je zadržao svoju procesnu poziciju bio je Mladen Bajić. Ekspresno je digao optužnicu za Loru i odmaglio u Zagreb na novu dužnost na kojoj se zadržao do dana današnjeg.
MORH: Trenutačno nismo u stanju...
Kako odštete Kriviću i Galiću nisu prve, a ni posljednje, pitali smo Županijsko državno odvjetništvo u Splitu, koje i sklapa nagodbe, koliko su dosad isplatili, a koliko su regresno naplatili. Uputili su nas na MORH. A tamo nas je dočekalo prilično iznenađenje. Oni, naime, ne znaju koliko je isplaćeno odšteta, a ni koliko su regresno naplatili. Trenutačno. Evo odgovora.
"Što se tiče informacija o ukupnom iznosu koji je isplaćen tzv. "žrtvama Lore", napominjemo da Ministarstvo obrane RH nema postavljenu bazu podataka koja bi omogućila da se trenutno utvrde ukupno plaćeni iznosi u odnosu na pojedini pojam, odštete i slično pa trenutačno nismo u mogućnosti utvrditi koliki je iznos naplaćen samo s osnove regresa zbog kaznene odgovornosti, a koliki s drugih pravnih osnova za regresna potraživanja prema pripadnicima Ministarstva obrane i OS RH. Naime, odštete nisu plaćane kolektivno, već povodom svakog pojedinog odštetnog zahtjeva pa je i plaćene iznose moguće utvrditi prema imenu svakog pojedinog podnositelja odštetnog zahtjeva, odnosno, tužbe, dakle u odnosu na svaki pojedini predmet", glasi odgovor iz MORH-a.
Odgovor je u najmanju ruku šokantan jer pokazuje da u MORH-u uopće ne raspolažu s kontrolom izdataka, makar, kako kažu trenutačnim. Šteta što u odgovoru nisu naveli koliko im treba da utvrde stanje. Ministar Ante Kotromanović sigurno zna da je jedna od odlika suvremenog ratovanja obrada podataka u realnom vremenu, a naš MORH ne može trenutno odgovoriti na jedno ovako banalno pitanje.
Što se sve platilo...
U želji da makar malo pripomognemo, pokušali smo zbrojiti sve odštete dosad isplaćene u slučaju Lora. Obitelji Knežević plaćeno je za smrt Nenada Kneževića 1.100.000 kuna, a obitelji Bulović za smrt Gojka Bulovića 780 tisuća kuna, no tome valja pridodati i kamate jer riječ je sporovima koji su se vodili neko vrijeme. Odštete od po 140 tisuća kuna dobili su i Mirko Šušak te Rade Krivić, brat Tome Krivića, koji je na suđenju policajcima iz Lore kazao kako su ga spajali na struju, ali samo malo, a ukupnim izdacima iz proračuna treba pribrojiti i 300 tisuća kuna Dragomira Miljkovića koji je također završio u Lori kako bi ga "rasteretili" stambenog prostora, što se u konačnici i dogodilo.