BIH pokreće istragu o nezakonitoj uporabi fondova za zaštitu od poplava
Foto: FAH
POLICIJA Federacije BiH pokrenut će istragu kako bi utvrdila je li bilo protuzakonitog trošenja sredstava namijenjenih zaštiti od poplava, najavio je ravnatelj Uprave policije MUP-a FBiH Dragan Lukač kako ga u ponedjeljak citira sarajevski "Dnevni avaz".
"Situacija je takva da se ne može ostati gluh i nijem. Netko mora odgovarati a mi ćemo, ako utvrdimo postojanje kaznenog djela, zajedno s tužiteljstvima ići na podizanje kaznenih prijava", kazao je Lukač.
Cilj istrage je utvrditi postoji li odgovornost zbog ogromnih posljedica poplava koje su u svibnju pogodile BiH, a Lukač objašnjava kako će na meti istražitelja posebice biti entitetsko ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Uprava civilne zaštite te Agencija za vodno područje rijeke Save.
Prema entitetskom zakonu o vodama ta agencija ovlaštena je praviti planove za sprječavanje i smanjenje štetnih utjecaja od poplava za što dobiva značajna financijska sredstva.
"U tom smislu izvršit ćemo provjere je li bilo nepravilnosti u investiranju. Također ćemo provjeravati što su uradili entitetsko ministarstvo poljoprivrede te slična ministarstva na županijskim razinama", kazao je ovaj visoki policijski dužnosnik.
"Avaz" podsjeća kako je Uprava civilne zaštite u proteklih deset godina za pripremu mjera zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća dobila na raspolaganje 163 milijuna konvertibilnih maraka (83,3 milijuna eura).
Dio tih sredstava vlada Federacije BiH je, suočena s ozbiljnim manjkom u proračunu, posudila kako bi zakrpala proračunske rupe uz obvezu da pozajmljeni novac naknadno vrati.
U 2013. tako je iz fonda namijenjenog zaštiti od prirodnih nesreća za federalni proračun pozajmljeno 16 milijuna KM (oko 8 milijuna eura), a u veljači ove godine još 20 milijuna KM (oko 10 milijuna eura).
BiH preusmjerila 42 milijuna iz IPA fondova za sanaciju šteta od poplava
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u ponedjeljak je odlučilo preusmjeriti 42 milijuna eura iz pretpristupnih fondova Europske unije (IPA) za pomoć stanovništvu čija je imovina uništena u poplavama u svibnju, potvrdio je u Sarajevu predsjedatelj vijeća Vjekoslav Bevanda.
Riječ je o ranije odobrenim a neiskorištenim sredstvima koje je BiH dobila kroz program IPA 1.
Europska je komisija neovisno o tome prošlog tjedna odobrila paket hitne financijske pomoći za Srbiju i BiH vrijedan 65 milijuna eura, od čega bi BiH trebala dobiti 30 milijuna.
Bevanda je najavio i financijsku pomoć Svjetske banke. Ona je bosanskohercegovačkim vlastima ponudila 57 milijuna dolara hitne pomoći za sanaciju šteta nastalih poplavama. Riječ je o kreditu na 35 godina uz deset godina grace razdoblja i uz kamatu od 1,25 posto.
Točne razmjere materijalnih šteta uslijed poplava u BiH još nisu poznate, a u tijeku je njihova procjena koju provode stručnjaci Europske unije, Svjetske banke i Ujedinjenih naroda. Konačno izvješće o procijenjenim štetama trebalo bi biti objavljeno 18. lipnja.
Vlasti BiH planiraju u srpnju sazvati međunarodnu donatorsku konferenciju kako bi se na temelju te analize međunarodnih stručnjaka prikupio novac za projekte obnove.