Amerikanci i Rusi gomilaju ratne brodove na Mediteranu: Britanski parlament glasao protiv intervencije u Siriji!
Foto: Guliver Image/Getty Images
U BRITANSKOM parlamentu večeras je održano glasovanje o Vladinom prijedlogu o pokretanju vojne intervencije u Siriji, kao i o amandmanu koji je na taj prijedlog uložila Laburistička stranka. S 285 glasova protiv i 272 glasa za, Parlament je odbacio Vladin prijedlog.
Britanski premijer David Cameron nakon glasovanja je izjavio da je "očito da britanski Parlament ne želi vojnu intervenciju u Siriji" te da će "djelovati u skladu s tom odlukom".
Gomilanje vojske na Mediteranu
Sukobljene strane u sirijskoj krizi počele su grupirati vojne snage na istoku Mediterana. S druge strane, CNN javlja kako u Damasku vlada "jeziva tišina" - nema naznaka da se tamošnje vlasti pripremaju na odgovor na mogući napad zapadnih sila, usprkos suprotnim tvrdnjama predsjednika Bashara al-Assada.
Rusija je u istočni Mediteran poslala dva ratna broda, objavila je agencija Interfax. Ruska je vojska demantirala da su brodovi onamo poslani zbog sirijske krize. Objašnjeno je da se radi o "dugo planiranoj rotaciji brodova u regiji".
U međuvremenu je Ministarstvo obrane Velike Britanije potvrdilo da je na Cipar poslalo šest vojnih aviona tipa RAF Typhoon. Avioni su poslani na Cipar kako bi "branili britanske baze", objašnjeno je u priopćenju. "Avioni nisu poslani kako bi sudjelovali u vojnom napadu na Siriju", piše Ministarstvo te dodaje da se radi o "preventivnoj mjeri". Podsjećamo, povećan broj američkih ratnih brodova na tom se području nalazi već neko vrijeme.
Peti američki razarač stigao do Sirije
Sjedinjene Američke Države poslale su još jedan razarač do sirijskih obala pa je sada ukupno pet brodova opremljenih krstarećim raketama u istočnom dijelu Sredozemnog mora, javlja CNN.
Trenutno četiri razarača krstare istočnim Sredozemljem, spremni da lansiraju rakete protiv režima Bashara al-Assada ako to naredi američki predsjednik.
Bašar al-Asad: Sirija će se braniti od svake agresije
O međunarodnoj krizi o njegovoj zemlji danas se oglasio i sirijski predsjednik Bašar al-Asad, rekavši da će se njegova zemlja braniti od svakog napada. "Prijetnje izravnom agresijom na Siriju samo će povećati našu predanost duboko utemeljenim principima nezavisne volje našega naroda. Sirija će se braniti od svake agresije", rekao je Asad za sirijsku državnu televiziju, a prenio RT.
Rusija sazvala hitan sastanak Vijeća sigurnosti
Prema pisanju Associated Pressa, Rusija je danas sazvala hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a, na kojem će se raspravljati o krizi u Siriji.
Sastanak pet članica Vijeća sigurnosti - Rusije, Kine, Velike Britanije, SAD-a i Francuske - održan je danas poslijepodne, a trajao je svega sat vremena. Čini se da članice još uvijek nisu došle do sporazuma.
Obama: SAD je zaključio da je sirijska vlada izvela kemijski napad, ali još nisam donio odluku o vojnoj intervenciji
Američki predsjednik Barack Obama rekao je da je SAD zaključio kako je sirijska vlada izvela kemijski napad kod Damaska 21. kolovoza. Dobitnik Nobelove nagrade za mir 2009. godine nije ponudio objašnjenje ni dokaze na temelju kojih je SAD donio zaključak koji u očima Zapada opravdava napad na Siriju.
Rekao je i da je upotreba takvog oružja naškodila američkim nacionalnim interesima te dodao da bi "pucanj upozorenja" mogao imati pozitivan učinak na rat u Siriji. SAD i Velika Britanija za danas su najavili objavljivanje zajedničkog priopćenja s dokazima koji upućuju na to da je Asadov režim odgovoran za napad.
Međutim, Obama je u intervjuu za PBS rekao i da još nije donio odluku o vojnoj intervenciji. Njegovi su komentari došli nakon dana formalnih i zakulisnih pregovora o Siriji. Velika Britanija pokušala je uvjeriti stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a da usvoje rezoluciju kojom bi bile dopuštene "mjere za zaštitu sirijskih civila". Međutim, sirijske saveznice Rusija i Kina i dalje se protive vojnoj intervenciji koju pripremaju Washington, London i Pariz.
U četvrtak navečer Obama je razgovarao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel te su oboje zaključili kako korištenje kemijskog oružja u Siriji ne smije proći nekažnjeno. Kako su priopćili iz Bijele kuće, predsjednik Obama je poručio da više nije upitno hoće li doći do intervencije u Siriji, već da je pitanje samo kada će se intervencija dogoditi.
U subotu rezultati istrage UN-a
Generalni tajnik UN-a Ban Ki-moon izjavio je da će u istražitelji UN-a u petak napustiti Siriju, a rezultati njihove istrage bit će objavljeni u subotu. Tijekom posjeta Beču rekao je da je sada potrebno dati vremena timu UN-a da na najbolji način okonča istragu upotrebe kemijskog oružja u Damasku. Naglasio je da je potrebno procijeniti sve moguće opcije prije donošenja bilo kakve konačne odluke o odgovoru na korištenje kemijskog oružja u toj zemlji.
Podsjećamo, nedvojbeno je da su stotine civila poginule u napadu 21. kolovoza. Na tijelima žrtava nisu pronađene ozljede od vatrenog ili hladnog oružja. Nameće se pitanje tko je koristio sarin? Zapad, Turska i Arapska liga krivnju svaljuju na Asadov režim, dok Rusija, Iran i Damask za korištenje kemijskog oružja optužuju pobunjenike.
NATO već napadao bez suglasnosti Vijeća sigurnosti
Ruski i kineski predstavnici napustili su sastanak nakon nešto više od sat vremena, dok su ambasadori SAD-a, Francuske i Velike Britanije ostali duže, ali nisu htjeli komentirati sastanak. Rusi su, prema diplomatskim izvorima koji su izašli u medije, ponovili argumente ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova o opasnostima vojne operacije te njegovu tvrdnju da nema dokaza da iza napada kemijskim oružjem stoji režim predsjednika Bašara al-Asada. Kada će se nastaviti razgovori, zasad nije poznato, ali zapadni diplomati napominju da "nisu previše optimistični u pogledu ishoda cijele priče" jer nije određen datum sljedeće sjednice.
Strani mediji pišu da SAD razmatra mogućnost napada bez odobrenja Vijeća sigurnosti, posebice zbog toga što presedan u takvom slučaju već postoji. Podsjećamo, administracija Billa Clintona je 1999. bez suglasnosti UN-a odobrila NATO-ovo bombardiranje tadašnje Jugoslavije zbog sukoba na Kosovu. Akcija je, usprkos žalbama Jugoslavije i međunarodnih udruga za zaštitu ljudskih prava, proglašena legalnom.
Hollande: Želim kazniti sirijski režim
Prema istraživanju javnog mnijenja u Francuskoj, ispitanici su podijeljeni kada je riječ o vojnoj intervenciji u Siriji. U anketi tvrtke za istraživanje javnog mnijenja CSA, 45 posto Francuza gleda pozitivno na vojnu intervenciju u Siriji, dok njih 40 posto ne odobrava ovaj način rješavanja problema. Prema istom istraživanju, 15 posto građana Francuske neodlučno je kada je riječ o ovoj temi. Francuski predsjednik François Hollande izjavio je da želi kazniti sirijski režim koji je koristio kemijsko oružje te poručio da će njegova država sudjelovati u vojnoj intervenciji ako do nje dođe.
Kina: SAD i Zapad se po pitanju Sirije ponašaju kao sudac, porota i egzekutor
U međuvremenu je Kina priopćila da bi eventualna vojna intervencija u Siriji bila protivna "povelji Ujedinjenih naroda, ali i temeljnim principima međunarodnog prava", pozvavši sve strane na dijalog i kompromis, javlja dopisnik agencije Anadolija.
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi dodao je da Kina snažno podržava provođenje nezavisne i nepristrane istrage. "Političko rješenje je jedini mogući pragmatički izlaz iz sirijske krize. Napad na Siriju bi samo povećao kaos i tenzije na cijelom Bliskom istoku”, istaknuo je.
S druge strane, kineski mediji pišu da se Sjedinjene Američke Države i zapadni saveznici po pitanju Sirije ponašaju kao "sudac, porota i egzekutor" i da bi vojna intervencija imala kobne posljedice za sve strane.
U uvodnom članku pod nazivom "Nema izgovora za napade", državni list China Daily navodi da bi se vojnom intervencijom protiv Sirije "prekršile norme koje uređuju međunarodne odnose" i da bi takav potez samo pogoršao krizu i izazvao nesagledive posljedice.
Podsjetivši na rat u Iraku, kineski list je istaknuo da međunarodna zajednica ne bi smjela sebi dozvoliti da je "za nos vuče američka obavještajna služba koja je odgovorna za tvrdnje da je Sadam Husein posjedovao oružje za masovno uništenje".
Također, list Global Times, koji je vrlo blizak vladajućoj Komunističkoj partiji, u tekstu navodi da bi, u slučaju napada na Siriju, Rusija i Iran trebale razmotriti "pružanje direktne vojne pomoći sirijskom režimu".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati