U Maksimir dolaze Beveren i Heerenveen, s Benficom i Stuttgartom u gostima
DANAS točno u podne u švicarskom Nyonu održan je ždrijeb Lige UEFA. Zagrebački Dinamo natjecat će se u skupini G s Benficom, Stuttgartom, Heerenveenom i Beverenom.
Dinamo su u Nyonu predstavljali izvršni dopredsjednik Zdravko Mamić i glavni direktor kluba Damir Vrbanović.
Dinamo će sa Beverenom i Heerenveenom igrati u Maksimiru, a gostovat će kod Benfice i Stuttgarta.
Glasnogovornik Dinama Ado Kožul rekao je za Index.hr kako je Dinamov trener Gračan skupinu G komentirao kao vrlo atraktivnu. Gračan se nada kako će u dvije domaće utakmice protiv Beverena i Heerenveena, uz pomoć punog stadiona, doći do pobjede.
Što se tiče Stuttgarta i Benfice, Gračan je rekao kako su iznenađenja moguća u svakoj utakmici, pa tako i u susretu Dinama s Benficom, odnosno Stuttgartom. Dinamov trener naglasio je kako se u Europi može uspjeti samo ozbiljnom igrom.
Prva dva mjesta u skupini gotovo sigurno će zauzeti Stuttgart i Benfica, dok je za očekivati da će se se Dinamo za treće mjesto boriti s Heerenveenom i Beverenom.
Raspored igranja u skupini G Lige Uefa:
21. listopada: Beveren - VfB Stuttgart, Benfica - Heerenveen
4. studenoga: VfB Stuttgart - Benfica, Dinamo - Beveren
25. studenoga: Heerenveen - VfB Stuttgart, Benfica - Dinamo
2. prosinca: Dinamo - Heerenveen, Beveren - Benfica
15. prosinca: Heerenveen - Beveren, VfB Stuttgart - Dinamo
Njemački Stuttgart trenutno je drugoplasirana momčad Bundeslige, a glavni igrač Stuttgarta je bivši hrvatski reprezentativac Zvonimir Soldo. Uz Soldu jedna od uzdanica njemačkog kluba je i reprezentativac Jurica Vranješ, kao i bivši kapetan hrvatske reprezentacije Boris Živković.
Klub je osnovan 9. rujna 1983. godine. Igra na stadionu Gottlieb-Daimler-Stadion kapaciteta 54.267. Boje Stuttgarta su bijela i crvena.
Stuttgart je četiri puta bio prvak Njemačke – 1950., 1952., 1984., 1992. godine. Pobjednici kupa bili su 1954., 1958., i 1997.
Finalisti Kupa UEFA bili su 1989. i 1998. godine.
>>Službene stranice Stuttgarta
Portugalska Benfica se u prvenstvu nalazi na prvom mjestu. Nakon petog kola su neporaženi i imaju 13 bodova. Utakmice igraju na nedavno obnovljenom "Estadio da Luzu".
U vrhu Benficinog napada nastupa povremeni hrvatski reprezentativac i bivši igrač Dinama Tomo Šokota.
Klub je osnovan u Lisabonu 1904. godine pod imenom Sport Lisabon, ali 1908., nakon fuzije s još jednim klubom, mijenja ime u ovo koje koristi i danas.
Klub iz Lisabona 30 puta je osvajao naslov prvaka, a 24 puta kup. Benfica u svojoj kolekciji ima i dva naslova europskih prvaka još iz daleke 1961., odnosno 1962. Nakon toga Benfica više nikada nije osvojila europski naslov, iako je igrala nekoliko finala.
>>Službene stranice Benfice
Heerenveen je trenutno 9. u nizozemskom prvenstvu, nakon odigranih 7 kola ima tek 10 bodova. SC Heerenveen je osnovan 1920. godine pod imenom Athleta. Samo nekoliko godina kasnije ponovo je promijenio ime - Spartaan, da bi već nakon nekoliko mjeseci klub dobio ime Heerenveen.
Najveći uspjeh kluba dogodio se u sezoni 1999./2000. godine kada je Heerenveen igrao u Ligi prvaka s Valencijom, Olympiakosom i Lyonom. Nizozemci su tada pobijedili Olympiakos kod kuće i u gostima s Valencijom izvukli remi.
U posljednjih pet kola ove sezone Heerenveen je tri puta došao do pobjede, a dva puta je poražen. Sve tri pobjede Heerenveen je ostvario na domaćem terenu dok je oba puta poražen u gostima.
>>Službene stranice Heerenveena
Beveren je osnovan 1933. godine. U belgijskom prvenstvu se nakon osam kola nalazi na trinaestom mjestu s devet osvojenih bodova. Stadion na kojem igraju utakmice zove se Freethiel, a prima 13.290 gledatelja.
U posljednjih pet kola Beveren je u domaćem prvenstvu samo jednom slavio, jednom je odigrao neodlučeno, a tri puta je izgubio.
Kroz povijest je Beveren dva puta osvojio naslov prvaka (1979., 1984.), dva puta je osvojio belgijski kup (1978., 1983.), a jednom se domogao belgijskog superkupa (1984.).
>>Službene stranice Beverena
Sustav natjecanja
U skupinama će se igrati po jednostrukom bod-sustavu, svaki će klub dvaput gostovati i dvaput biti domaćin, a susreti su na rasporedu 21. listopada, 4. studenog, 25. studenog, 1./2. prosinca, te 15./16. prosinca.
Tri prvoplasirana kluba plasirat će se u iduću fazu natjecanja gdje će im se pridružiti i 8 trećeplasiranih klubova iz Lige prvaka. Od tada pa sve do finala igrat će se po normalnom kup sustavu – jedna utakmica kod kuće, jedna u gostima.
Finale će se igrati 18. svibnja na stadionu Estádio José Alvalade, portugalskog kluba Sportinga.
Grupa A
Feyenoord (Niz)
Schalke 07 (Nje)
Basel (Švi)
Hearts (Ško)
Ferencvaros
Grupa B
Parma (Ita)
Besiktas (Tur)
Athletic Bilbao (Špa)
Steaua
Standard
Grupa C
Club Brugge (Bel)
Real Zaragoza (Špa)
Utrecht
Dnipro (Ukr)
Austria
Grupa D
Newcastle (Eng)
Sporting (Por)
Sochaux (Fra)
Panionios (Grč)
Dinamo Tbilisi
Grupa E
Lazio (Ita)
Villareal (Špa)
Middlesbrough (Eng)
Partizan (SCG)
Egaleo
Grupa F
Rangers (Ško)
Auxerre (Fra)
Grazer AK (Aus)
Amica (Polj)
AZ Alkmaar (Niz)
Grupa G
Stuttgart (Nje)
Benfica (Por)
DINAMO ZAGREB
Heerenveen (Niz)
Beveren (Bel)
Grupa H
AEK (Grč)
Lille (Fra)
Sevilla (Špa)
Alemannia (Njem)
Zenit (Rus)
A.H., V.P.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati