Svaki gamer je na ovom turniru zaradio 330 tisuća kuna, a najbolji i puno više
NA NEDAVNO završenom Fortnite svjetskom prvenstvu natjecalo se 200 najboljih igrača u dvjema kategorijama kojima je podijeljeno gotovo 200 milijuna kuna ovisno o plasmanu. Prosječna dob natjecatelja je bila tek 16 godina. Svaki je igrač dobio minimalno 330 tisuća kuna, a njih 31 osvojio je oko milijun kuna ili više.
>Ovaj je tinejdžer osvojio 20 milijuna kuna i postao prvak svijeta u Fortniteu
>Mario Hezonja na najvećem Fortnite turniru zaigrao u humanitarne svrhe
Nema jednostavnijeg načina da se objasni visina do koje je narastao esport od jezika koji svi razumiju - jezika novca. Fortnite svjetsko prvenstvo jedan je od najvećih i najbogatijih sustava natjecanja u čitavom esportu. Na svakim od 10 tjednih kvalifikacija podijeljeno je čak milijun dolara, odnosno više od 6,5 milijuna kuna. Oni najbolji dobili su priliku natjecati se u samoj završnici i ugrabiti dio nagradnog fonda od gotovo 200 milijuna kuna.
Kako je prosječna mjesečna plaća u Hrvatskoj nešto viša od šest tisuća kuna, lako dolazimo da računice da je svaki natjecatelj na Fortnite svjetskom prvenstvu zaradio više od 50 prosječnih hrvatskih plaća. Odnosno da će Hrvat s prosječnim primanjima za taj novac raditi oko četiri godine. Donja dobna granica za natjecatelje tog prvenstva je 13 godina, a prosječna starost bila je 16. Redom tinejdžeri su ovog vikenda osvojili novac koji većina njihovih vršnjaka može samo sanjati.
Ono što je posebno zanimljivo je da je najboljih osam parova, dakle 16 igrača, te prvih 15 u solo kategoriji postalo bogatije za milijun kuna ili više. Pobjednici parova osvojili su više od 9,5 milijuna kuna svaki, dok je pobjednik solo kategorije postao bogatiji za gotovo 20 milijuna kuna i odmah postao jedan od 10 gamera koji su najviše zaradili od turnira u povijesti. Sve se to odvilo u dva dana natjecanja u New Yorku zahvaljujući Fortniteu.
Međutim, nije svaki esport Fortnite i ne financiraju se svi profesionalni gameri prvenstveno od osvojenih nagradnih fondova. League of Legends, najveći i najpopularniji esport na svijetu posljednjih desetak godina, ne uključuje turnire s ogromnim nagradnim fondovima, ni blizu 200 milijuna kuna, ali sustav natjecanja je takav da timovi dijele prihode od lige u kojoj se natječu, a igračima su osigurani vrlo dobri uvjeti.
Tako je Perkz, peterostruki osvajač najjače europske LoL lige te pobjednik Mid-Season Invitationala, u karijeri od turnira zaradio "samo" 372 tisuće dolara. Tome treba dodati da Perkz u G2 Esportsu ima mjesečnu plaću 25 tisuća dolara ili više, dok Fortnite timovi svoje igrače ne plaćaju ni približno toliko.
Mnogi se slažu da bi preraspodjela novca od esport turnira trebala biti nešto drugačija. Primjerice, da se smanji nagradni fond za prve tri ekipe kako bi one nižeg ranga, pa čak i u kvalifikacijama, dobile manje iznose koji za njih znače opstanak, dok najveće ekipe svijeta tu razliku ne bi osjetile. Ovako timovi i igrači koji su često blizu plasmana na velike turnire ne osvajaju gotovo ništa, a dijelio ih je jedan meč od velikog iznosa. Zbog toga im je egzistencija upitna i često se mijenjaju postave, igrači i sponzori.
Neće proći dugo i pojavit će se i neki novi Fortnite ili neka igra sličnog uspjeha. Neće zbog toga nestati ove koje sada postoje, samo će preraspodjela igrača biti drugačija. Profesionalni igrači CS:GO-a, Dote 2 i League of Legendsa su u prosjeku značajno stariji od 16 godina. To znači da je Fortnite jako spustio granicu za ulazak u profesionalni esport i više ništa neće biti isto.