Što se dogodilo nezaboravnom prvaku Njemačke?
WERDER BREMEN uspio je ostati u Bundesligi nakon što je remizirao u gostima protiv drugoligaša Heidenheima (2:2). Klub slavne povijesti bio je na pragu ispadanja u drugu ligu, čime bi izgubio status rekordera, kluba s najviše nastupa u najjačoj njemačkoj ligi.
Na sreću za Werder, taj status ostat će u njegovom vlasništvu, ali ključno je pitanje kako se dogodilo da takav klub igra razigravanje za opstanak i strepi do posljednjeg trenutka.
Rekorderi Bundeslige
Kako je klub koji pamtimo po nezaboravnom tandemu Ivan Klasnić - Miroslav Klose, po Ailtonu i Diegu Ribasu, po finalu Kupa UEFA 2009. godine, po Mesutu Özilu i Peru Mertesackeru, došao u situaciju da spašava svoj ugled?
Ne toliko davno Werder je igrao veliku ulogu u njemačkom prvenstvu, kao i na europskoj sceni. Klub je 2004. godine bio osvajač duple krune u Njemačkoj. Bila je to sjajna generacija koju su u napadu predvodili hrvatski napadač Klasnić i brazilski golgeter Ailton. Klasnić je u šampionskoj sezoni postigao 13 ligaških golova, dok je Ailton s 28 golova bio najbolji strijelac prvenstva.
Glavne zamjene ovom tandemu bili su Angelos Charisteas, koji je na ljeto 2004. godine odveo Grčku do titule europskog prvaka, i Nelson Valdez, koji je igrama u ovom njemačkom klubu dospio do reprezentacije Paragvaja, za koju je kasnije skupio skoro 80 nastupa.
Činjenica da je Werder tada imao takva četiri napadača dovoljno govori o snazi kluba u tom periodu. Njima je lopte dijelio francuski virtuoz Johan Micoud, koji je u klub stigao kao vlasnik zlatne medalje s Eura 2000. godine.
Ipak, prije premotavanja određenih detalja iz prošlosti, bitno se posvetiti podatku koji govori da je Werder klub s najviše nastupa u Bundesligi. Naime, prva sezona Bundeslige počela je 1963. godine i Werder je odmah imao status prvoligaša. U drugoj sezoni osvojio je prvu od svoje četiri titule njemačkog prvaka.
Od tada do danas samo jednom je ispao u niži rang, ali u drugoj ligi zadržao se samo jednu sezonu. Tako je Werder na početku ove sezone odigrao svoju 1867. utakmicu u Bundesligi, čime je nadmašio Hamburg i postao bundesligaš s najviše nastupa u povijesti natjecanja.
Razlika u odnosu na Hamburg dodatno će rasti pošto se HSV nije uspio vratiti u Bundesligu, a sudbina je htjela da upravo Heidenheim spriječi momčad HSV-a da ode u razigravanje i da se protiv Werdera bori za status bundesligaša.
Klasnić i Klose kao ubojiti tandem
Međutim, HSV više nije klub koji čuva drugo mjesto na listi klubova s najviše nastupa u Bundesligi. To je sada Bayern. Nije se teško zapitati zašto Bayern nije prvi. Odgovor je zato što je najjači njemački klub svoje nastupe u Bundesligi počeo brojati od 1965. godine. Dakle, propustio je prve dvije sezone u ovom natjecanju.
Werder je kroz svoju povijest imao nekoliko faza tijekom kojih je u kontinuitetu nizao velike rezultate u Bundesligi. Od 1981. do 1989. godine klub je redovno osvajao jedno od prvih pet mjesta u ligi, pri čemu je jednom bio prvak i dva puta viceprvak.
Najbolji period klub je imao upravo u eri koju smo spomenuli na početku. Nakon što je u sezoni 2002./03. osvojio skromno šesto mjesto na tablici, klub je sezonu kasnije osvojio duplu krunu, a onda je do kraja sezone 2007./08. svaki put osvajao drugo ili treće mjesto.
Predvođen trenerom Thomasom Schaafom Werder je postao klub poput današnje Borussije Dortmund. Bio je Bayernov najveći rival, a glavni razlog što nije više puta osvojio Bundesligu vjerojatno se krije u činjenici da je Bayern i tada kupovao igrače iz redova svojih rivala. Tako su iz Werdera u Bayern prelazili Tim Borowski, Torsten Frings i Miroslav Klose, igrači koji su činili okosnicu Werderove momčadi sredinom 2000-ih godina.
Upravo je Klose preuzeo Ailtonovu ulogu golgetera koji pravi razliku. Ailton je na ljeto 2004. godine napustio klub, a njegovo mjesto zauzeo je Klose, koji je u sezoni 2005./06. s 25 golova bio najbolji strijelac prvenstva. Klasnić je te sezone dodao 15 golova, što je bila potvrda da Werder ima sjajan tandem. Nažalost, Klasnićevi zdravstveni problemi utjecali su na to da ovaj tandem u sezoni 2006./07. ne pokaže svoju snagu.
Iz sezone 2005./06. Werder posebno pamti okršaj protiv Juventusa u osmini finala Lige prvaka. Klub iz Bremena je u prvom susretu odigranom na domaćem terenu slavio rezultatom 3:2, a u Torinu je sve do 88. minute imao rezultat za plasman među najboljih osam europskih klubova. Tada je Werderov golman Tim Wiese nesretno poklonio gol Juventusu, koji je u tom periodu bio najjači talijanski klub.
Za taj gol veže se jedna interesantna anegdota. Naime, gol za Juventusovih 2:1 postigao je brazilski veznjak Emerson, koji isprva nije ni primijetio da je Wiese napravio pogrešku. Wiese je do tog trenutka igrao utakmicu života.
"Nisam vidio. Cannavaro se derao 'Puma, Puma' (to je bio Emersonov nadimak) i onda sam se okrenuo te vidio da je golman izgubio loptu. Ako je netko tada imao sreće, to je bio Werder. Kreirali smo mnogo šansi, ali Wiese je sve branio", kazao je Emerson.
Finale Kupa UEFA i onda pad
Naredni veliki rezultat na europskoj sceni Werder je napravio u sezoni 2008./09., kada je stigao do finala Kupa UEFA gdje je od Šahtara poražen 2:1 nakon produžetaka. Epitet igrača utakmice u finalu imao je bivši kapetan Hrvatske Darijo Srna.
Nesreća za Werder bila je ta što je njegov najbolji igrač Diego Ribas bio suspendiran zbog žutog kartona dobivenog u polufinalu protiv Hamburga. Werder je ionako imao odličnu momčad s Özilom, Fringsom, Claudiom Pizarrom i Naldom, ali je izostanak Diega bio veliki hendikep.
Kasnije se ispostavilo da je to ujedno bila i posljednja velika Werderova generacija, koja je, pored igranja u finalu Kupa UEFA u toj sezoni osvojila i njemački kup. Nakon toga Werder nije osvajao ni ligu ni kup.
Igrači iz te generacije odlazili su u Juventus (Diego), Real Madrid (Özil) i Arsenal (Per Mertesacker), a Werder je u prvenstvu uglavnom zauzimao neko od mjesta iz sredine tablice. Točnije, od sezone 2012./13. do danas samo dva puta bio je rangiran bolje od 10. mjesta. Oba puta bio je osmi.
Ozljede su utjecale na veliki pad u ovoj sezoni
U ovoj sezoni očekivala se borba za plasman na europsku scenu, ali sve se pretvorilo u borbu za opstanak. Veliki faktor u takvom preokretu u ovoj sezoni bila je prodaja iskusnog Maxa Krusea u Fenerbahče. Njegovo mjesto trebao je preuzeti Niclas Füllkrug, ali on se ozlijedio samo nekoliko tjedana nakon početka sezone.
No nije on bio jedini igrač koji se mučio s ozljedama. Klub je u jednom trenutku imao čak 10 ozlijeđenih igrača, što se loše odrazilo na rezultate. Cijelu drugu polusezonu momčad koju vodi Florian Kohfeldt provela je u zoni za ispadanje. Na kraju je uspjela osvojiti samo bod više od Fortune Düsseldorf i izboriti mjesto koje vodi u razigravanje.
Klub iz Bremena uspio je zadržati bundesligaški status, a njegova borba natjerala je mnoge da se i tijekom sezone prisjete vremena kada je Werder bio najveći Bayernov rival. Takve priče obično se pričaju u lošim vremenima. Za Werder ostaje nada da se loša vremena neće vraćati. Barem ne brzo.