Ruski milijarder ulazi u Goricu? Črnko: Ugovor je potpisan s hrvatskim državljaninom
RUSKI milijarder i vlasnik Zvečeva Denis Štengelov (52) mogao bi kao investitor ući u Goricu. Nije tajna da predsjednik Gorice Nenad Črnko već dugo traži čovjeka koji bi uložio novac u Gorici, kao ni da je ranije bilo puno pregovora koji su u vrlo ranoj fazi propadali, ali sada se čini da je posao zbilja na koračić od toga da bude zaključen.
Ako ne bude većih iznenađenja i prevrata, a oni su kod ovakvih poslova mogući sve dok se ne stavi svaki potpis na svaki ugovor, SHNL će dobiti financijski izrazito moćnog ulagača. Ipak, kako doznajemo, još uvijek nije 100% sigurno da će baš Štengelov biti čovjek koji će na kraju, u travnju ili svibnju, postati većinski vlasnik Gorice. Za komentar situacija nazvali smo predsjednika Gorice.
"Sukladno odluci skupštine, potpisan je ugovor kojim je omogućen ulazak kapitala koji će nam osigurati dugoročnu stabilnost kluba. Ugovor je potpisan s hrvatskim državljaninom i to je sve što mogu reći na tu temu", rekao nam je Črnko pa dodao:
"U proces privatizacije tek krećemo i zasad je potpuna nepoznanica tko će na kraju biti većinski vlasnik kluba. Moguće je da 100 ljudi ili subjekata da ponudu, apsolutno svi se mogu tržišno natjecati u tom smislu. To ćemo znati tek kad se proces privatizacije završi."
Tko je Denis Štengelov?
Prema Forbesovoj ljestvici najbogatijih, Štengelov ima imovinu vrijednu 1.3 milijarde dolara te na ljestvici trenutno zauzima 94. mjesto među ruskim i 2197. mjesto među svjetskim bogatašima.
Rođen je 1972. godine u mjestu Gubino, oko 280 kilometara udaljenom od Moskve. Njegova majka rano je umrla, a on ima brata Igora i polusestre Oksanu i Juliju. Brat mu je danas poslovni partner, a polusestra direktorica njegovog golf centra i teniske akademije u Australiji.
Kako piše Forbes, otac mu je bio pripadnik tzv. crvene elite, bio je direktor državne farme Nelyubinsky. Štengelov je 1994. godine diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Tomsku i počeo se baviti veleprodajom sirovog sjemena.
Tri godine kasnije s partnerima kupuje tvornicu slastica. Samo pet godina kasnije osniva KDV Holding, koji je tada uključivao pet tvornica hrane u Sibiru i na Uralu. 2004. godine postaju najveći proizvođač vafla u Rusiji.
KDV-ova distribucija kontinuirano raste te 2017. godine svoje brendove plasira u preko više od 100.000 maloprodajnih mjesta u Rusiji. Štengelov danas posjeduje više od 78 posto tvrtke Konditerus Kom koja, osim KVD Grupe, posjeduje lanac Jarče! s oko 1000 supermarketa u Rusiji.
Stalni rast i rezanje troškova
Uspjeh svoje korporacije temelji na poslovnom modelu koji uključuje stalni rast i odlučno rezanje nepotrebnih troškova. Od 2009. godine Štengelov živi u Australiji, u gradu Gold Coast. Odlazak u Rusiju izbjegava od 2018. godine, kad je 64 ljudi, od kojih 37 djece, poginulo u požaru šoping-centra u mjestu Kemerovo u Sibiru, u kojem je on jedan od investitora.
Ima li on ikakav udio u krivnji nije jasno, no prozivan je zbog kršenja pravila o sigurnosti od požara. Protupožarni alarm i prskalice nisu radili, a vrata kina i protupožarni izlazi bili su blokirani. Obiteljima poginulih u međuvremenu je isplaćena odšteta. Na upite australskih novinara zašto se ne vraća u Rusiju, odgovorio je da pomaže u istrazi, no da se ne misli vraćati jer strahuje od kaznenog progona.
Osudio agresiju na Ukrajinu, no na popisu je ukrajinskih sankcija
Odmah na početku rusko-ukrajinskog rata, Štengelov ga je jasno osudio i pozvao na mir. Njegova nizozemska tvornica konzervirane hrane slala je i svoje proizvode u Ukrajinu. Unatoč tome, može se vidjeti kako je na listi osoba koje je sankcionirala Ukrajina, no po svemu sudeći ne nalazi se na listi osoba koje je sankcionirala Europska unija.
Tvrtku Flexway Adriatic u Zagrebu, preko koje je Štengelov kupio Zvečevo, vodi Ilija Karamatić, a osnovana je u prosincu 2023. godine. Kao jedini vlasnik tvrtke Flexway Adriatic navedena je tvrtka Flexway DMCC registrirana u Dubaiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Karamatić je od 2021. godine generalni menadžer KDV grupe za Hrvatsku. Njihova tvrtka QP5 Europe d.o.o. na tržište je došla 2021. godine, a godinu kasnije ostvarila tek 41 tisuću eura prihoda uz 354 tisuća eura rashoda. Osim u njoj, Karamatić je direktor i u svojoj tvrtki Katrio, koju vodi od 2014. godine.