Popovicha pitali o Dončiću, on maštao o reprezentaciji Jugoslavije
DALLAS MAVERICKSI sinoć su igrali teksaški derbi protiv San Antonija i pobijedili 104:99.
Prije utakmice legendarnog trenera Spursa Gregga Popovicha pitali su za mišljenje o Luki Dončiću, a, umjesto klišeiziranog odgovora, Pop je iznio cijeli elaborat u kojem je maštao o današnjoj reprezentaciji bivše Jugoslavije, dotaknuo se Tonija Kukoča i Dražena Petrovića te divio načinu na koji izrastaju igrači s tih prostora.
"Zamislite da je cijela Jugoslavija zajedno i da su svi ti igrači u istoj momčadi. To je uzbudljivo. Znate, Slovenci, Hrvati, Srbi, Hercegovina, svi. To je tako cool. Dončić me uvijek podsjeća kako svi igrači koji iskoče s tog područja postaju velikani. Čini se kao da nema prosječnih kad dođu u ligu. Ako su došli, izvrsni su.
To me vraća u dane Divca, Paspalja, Kukoča, Petrovića i svih tih momaka koji su igrali u isto vrijeme. Nešto poput Argentinaca prije nekoliko godina. To mi prvo prođe kroz glavu. A druga misao mi je da se pitam kako je, dovraga, postao tako dobar u tako maloj zemlji? Znam da nije svakodnevno igrao na uličnim terenima poput onih i New Yorku, L.A.-u ili Chicagu, protiv jake konkurencije. Možda je igrao svaki dan, ali ne u takvoj konkurenciji. Zato treba odati priznanje programima koje imaju. Trenerima. Razini igre i što njihovi treneri moraju proći da postanu treneri. Koliko su igrači disciplinirani, koliko često i naporno treniraju, koliko su ozbiljni... To je velika stvar. I sjajni su u tome.
I čini se da tamo imaju prirodnu sklonost ovoj igri. Na tom području imaju i odlične rukometne momčadi. To je sport donekle sličan košarci. Vjerojatno nikad nije igrao rukomet, ali to je sličan tip sporta. Sve mi je to vrlo zanimljivo i prekrasno za vidjeti.
Osobno, volim kako je emotivan, kako uživa u igri. Ponekad postane frustriran i onda se razljuti zbog nečega. Ponekad umire od smijeha i uživa u dodavanju koje je izveo ili trici koju ti je zabio u facu. Jednostavno ga je zabavno gledati, baš zabavno, uz to što je nevjerojatan igrač", rekao je Popovich, višedesetljetni štovatelj košarke izvan SAD-a.
Kako mu prezime insinuira, i on je podrijetlom s ovih prostora. Pripisivali su mu i srpske i hrvatske korijene, ali on sam tvrdi da su oni zapravo crnogorski.
U europsku košarku se zaljubio u Zagrebu, kad je kao pomoćni trener Spursa došao gledati Europsko prvenstvo 1989. i vidio Dražena, Kukoča, Divca, Sabonisa, Marčiulionisa, Volkova i druge ondašnje europske velikane. Iako nikad nije vodio ni jednu zvijezdu iz naše regije, šampionsku dinastiju izgradio je na Francuzu Tonyju Parkeru i Argentincu Manuu Ginobiliju, koje je pridružio velikom Timu Duncanu.