Plasman vrijedan medalje
NAKON DUGIH 12 godina čekanja, hrvatski će košarkaši ponovo predstavljati svoju zemlju na Olimpijskim Igrama. U polufinalu kvalifikacijskig turnira za odlazak na igre u Peking, Hrvatska je rezultatom 76:70 (24-14, 36-31, 47-48) pobijedila Njemačku i plasirala se u finale. Vizu za Peking osiguravaju ekipe koje se probiju do finala, dok se treći putnik bira u ogledu poraženih u polufinalu.
Od 1997. godine Hrvatska nije pobijedila reprezentaciju Njemačke, a od 1995. godine nismo zaredali tri turnirske pobjede. Nedavno je na Europskom prvenstvu u Španjolskoj Njemačka uvjerljivo pobijedila Hrvatsku, no ovaj put su igrači Jasmina Repeše uzvratili. Vodili su skoro cijelu utakmicu i zasluženo se plasirali na Igre.
Bio je to emotivan trenutak, kada su se naši momci zagrlili na parketu i zaurlali od sreće. Iza njih je ostalo sve ono ružno što je pratilo hrvatsku košarku, od poraznih rezultata, da gubitka kulta i otkaza najboljih igrača.
"Ovo mi je najljepši trenutak u životu! Želio bih zahvaliti svima koji su bili uz nas, a posebno bosanskoj i slovenskoj televiziji", nakon utakmice je rekao Prkačin za SN, aludirajući dakako na sramotan potez javne hrvatske televizije koja je u potpunosti marginalizirala jedan od najvažniji trenutaka hrvatske košarke u posljednjem desetljeću."
Repeša: Ovo je najveće životno zadovoljstvo
"U mojih 47 godina života ovo je najveće životno i sportsko zadovoljstvo. Odvesti reprezentaciju Hrvatske na Olimpijske igre nakon 12 godina... Kada sam preuzeo momčad i zbog nje odbio pozive velikih europskih klubova u Europi nadao sam se da možemo ostvariti ovaj podvig, silno sam to želio. Bilo je jako teško, jer Nijemce smo posljednji put tukli prije 11 godina. No, momčad je bila dobro pripremljena, igrali smo jako čvrsto 40 minuta, bilo je tu, dakako, i grešaka, ali kad dobiješ ekipu poput Njemačke, moraš biti sretan. Želim zahvaliti svima koji su bili uz nas te im poručujem da na Olimpijskim igrama nećemo razočarati.", prva je reakcija našeg izbornika Jasmina Repeše nakon vrijedne pobjede.
Njemačka je tek u kratkom razdoblju na kraju treće i početkom četvrte vodila, no sve prije i poslije toga je prošlo u pametnoj, mirnoj i organiziranoj igri Hrvatske, gdje je prvenstvo obrana bila na najvećoj mogućoj razini.
Utakmicu je sjajno otvorio Marko Tomas koji je ubacio 8 poena za startno vodstvo 12:5. S druge strane na Nowtizkom su se izmjenjivali gotovo svi. Od Banića i Prkačina do Lončara i Nicevića i na kraju se najbolji igrač Njemačke nije niti posebno naigrao. Odnosno, u ključnim trenucima utakmice nije bio prevaga na strani suparnika.
Najveću prednost u prvom dijelu je Hrvatska imala u 18. minuti (36:26), ali je potom nespretno primila pet poena i na odmor se otišlo s tijesnih 36:31.
U trećoj četvrtini je dobru dionicu odigrao Pascal Roller (osam poena u nizu), te Nowitzki, a Njemačka je početkom zadnje četvrtine povela 49:47. No, slijedi serija Hrvatske 8:0 koja je došla uz odličnu obranu i miran napad. Centri Hrvatske odigrali su sjajno, bili su naša najveća prevaga.
Ključni trenutak se dogodio tri minute prije kraja kada je Davor Kus zabio tricu za 63:53 što je moglo najaviti veliku pobjedu Hrvatske. Nijemci su 50 sekundi tricom smanjili na 69:65, Popović radi prekršaj u napadu, a Nowitzki 38 sekundi prije kraja smanjuje na 69:67.
No, s linije slobodnih bacanja su, nakon toga, hrvatski košarkaši bili sigurni i pobjeda je time bila potvrđena. Jasmin Repeša i reprezentativci su ovim zaokružili kvalifikacije, više nemaju nastupa i mogu se početi spremati za odlazak na Olimpijske igre.
Najefikasniji je u redovima naše momčadi bio Marko Tomas s 21 ubačajem te kapetan Nikša Prkačin s 12 ubačaja. Dirk Nowitzki za Nijemce je ubacio 30 poena.
Njemačka će u nedjelju igrati protiv poraženog iz ogleda Grčka - Portoriko, te ćemo time dobiti i posljednjeg putnika za Peking.
1992: Olimpijske Igre u Barceloni su imale dva Dream Teama!
Veliki uspjeh koji su ostvarili košarkaši plasmanom u Peking podsjetio nas je na pradavne dane kada je Hrvatska bila svjetska košarkaška velesila, a bronce sa svjetskih i europskih prvenstava smatrane neuspjesima. Sve je naravno počelo na Olimpijskim Igrama u Barceloni i samo je (ne)sreća - odluka Međunarodnog olimpijskog komiteta da Amerikancima dozvoli igranje momčadi "profesionalaca" (kao da su Rađa i Kukoč tada igrali za Dalvin) onemogućila našu Momčad iz snova da osvoji zlato. Finale sa američkim Dream Teamom i srebrena medalja svakako spada među pet najvećih trenutaka u povijesti hrvatskog sporta, pa se zato spomenimo puta do "srebra zlatnog sjaja".
U skupini smo nanizali i četiri pobjede i samo jedan poraz, naravno, od Amerikanaca:
Hrvatska - Brazil 93:76 (55:40)
Hrvatska - SAD 70:103 (37:54)
Hrvatska - Španjolska 88:77 (45:42)
Hrvatska - Njemačka 99:78 (46:41)
Hrvatska - Angola 73:64 (28:38)
Četvrtfinale:
Hrvatska - Australija 98:65 (41:31)
Polufinale:
Hrvatska - ZND (zemlje bivšeg Sovjetskog saveza bez baltičkih država) 75:74 (30:40)
Finale:
Hrvatska - SAD 85:117 (42:56)
Hrvatska na Olimpijskim Igrama 1992 (srebrena medalja):
Dražen Petrović
Velimir Perasović
Vladan Alanović
Alan Gregov
Arijan Komazec
Toni Kukoč
Danko Cvjetičanin
Dino Rađa
Stojko Vranković
Aramis Naglić
Franjo Arapović
Žan Tabak
Nabrojimo i protiv koga su to igrali naši u finalu: David Robinson, Patrick Ewing
Larry Bird, Scottie Pippen, Michael Jordan, Clyde Drexler, Karl Malone, John Stockton, Chris Mullin, Charles Barkley, Earvin "Magic" Johnson, Christian Laettner
1996: Otišli u Atlantu po medalju a vratili se posvađani i poraženi
Hrvatsk košarkaška reprezentacija je i na sljedeće Olimpijske Igre ispraćena s realno visokim očekivanjima, ali na kraju se morala zadovoljiti "razigravanjem od 5. do 8. mjesta".
Stojko Vranković, Dino Rađa, Toni Kukoč, Arijan Komazec, Velimir Perasović, Vladan Alanović, Veljko Mršić, Damir Mulaomerović, Slaven Rimac, Josip Vranković, Davor Marcelić i Žan Tabak su imena koja su jamčila ako već ne rukometno zlato ili vaterpolsko srebro, onda barem borbu za medalje sa Jugoslavijom, Litvom, Grčkom, jer Amerikanci su opet doveli NBA selekciju.
Skupina je apsolvirana bez većih problema ali je porazom u četvrtfinalu od Australije sve krenulo nizbrdo. Uslijedio je poraz od Brazila predvođenog vitalnim starčićem Oscarom Schmidtom, a kraj je obilježen razmiricama u ekipi.
Nitko međutim nije slutio da je zadnje veliko natjecanje na kojem su zajedno igrali igrači iz medaljama okićene generacije (EP Njemačka 1993 - bronca, SP Kanada 1994 - bronca, EP Grčka 1995 - bronca) biti kraj ili krah hrvatske reprezentativne košarke za sljedećih 12 godina, jer točno toliko vremena je prošlo da Hrvatska "nereprezentativna" reprezentacija nije nastupila na Svjetskm prvenstvu ili Olimpijskim Igrama. Debakle na EP-ima je bolje i ne spominjati i zato je ovaj plasman hrvatskih košarkaša na Olimpijske Igre možda najbolja stvar koja se od sredine 90-ih dogodila našoj košarci.
D.C..Z.A.
Foto: AFP

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati