NK Sesvete: Naš stadion bio bi idealno prijelazno rješenje za Dinamo. A zanemaruje se
NAJAVA obnove nogometnog stadiona u Kranjčevićevoj pobudila je kritike predsjednika uprave Lokomotive Božidara Šikića, koji je rekao da ne zna gdje će njegov klub igrati kad radovi krenu. Lokomotiva već godinama iznamjljuje od Grada Zagreba stadion u Kranjčevićevoj, a na njemu je igrao i Rudeš dok je bio u SuperSport HNL-u.
Prošli tjedan su iz Grada Zagreba priopćili da imaju građevinsku dozvolu te je gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio početak radova. Znači to da Lokomotiva neće imati gdje igrati jer su jedina dva stadiona koja ispunjavaju prvoligaške uvjete u Zagrebu Dinamov Maksimir i Kranjčevićeva. Šikić se požalio i na lošu komunikaciju s gradskim vlastima.
Stigao je i apel iz Sesveta. Predsjednik drugoligaša Kristijan Antunović rekao je da je već godinama u planu obnova i izgradnja stadiona u Sesvetama te da bi to bilo idealno prijelazno rješenje za klubove iz Zagreba koji neće imati gdje igrati. Smatra da najprije treba raditi na stadionu u Sesvetama, a tek onda pokenuti radove u Kranjčevićevoj.
"Uprava kluba danas se osvrnula na dugo iščekivani projekt izgradnje novog stadiona. Nažalost, unatoč našim maksimalnim naporima i kontinuiranim pokušajima pregovora s nadležnim institucijama, stadion još nije postao stvarnost a pitanje je i hoće li ikada..", napisali su iz Sesveta na svojem Facebook profilu pa priložili priopćenje klupskog predsjednika Kristijana Antunovića koje prenosimo u cijelosti.
"Znali smo da će se ovo dogoditi"
"Dragi političari, kolege i drugi prijatelji nogometa,
Uprava Nogometnog kluba Sesvete (dalje: NK Sesvete) odlučila se obratiti javnosti povodom recentne objave gradonačelnika Tomaševića vezane uz gradnju nogometnog stadion u Kranjčevićevoj ulici, kao i naknadnih reakcija nogometnih djelatnika na tu istu objavu.
Pitate se kakve veze ima NK Sesvete sa gradnjom stadiona u Kranjčevićevoj ulici? NK Sesvete su kao zakupnik jedine sportske infrastrukture koja ima pravomoćnu građevinsku dozvolu (KLASA:UP/I-361-03/17-001/255, URBROJ:251-13-22-1/050-17-4, od dana 21.ožujka 2017., uz rješenje o produženju važenja građevinske dozvole, KLASA:UP/I-361-03/20-001/263, URBROJ:251-13-22-1/050-20-2, od dana 27. travnja 2020.,) za izgradnju nogometnog stadiona u gradu Zagrebu, a vjerojatno i u Republici Hrvatskoj, direktno involvirane u postupak izgradnje stadiona na području Grada Zagreba.
Dozvola je pravomoćna, ali i konzumirana početkom radova ZAGREBAČKOG HOLDINGA d.o.o., Podružnica Zagrebačke ceste što se vidi po računu/privremenoj situaciji br. 3531-0008000003-2 iz travnja 2021. godine, a o čemu je sastavljen primopredajni zapisnik.
Uprava NK Sesveta od 2021. godine razno raznim inicijativama pokušava stupiti u kontakt i sjesti za stol sa gradonačelnikom, trenutačnom gradskom vlasti i ljudima iz stranke Možemo kako bi pokušali pokrenuti gradnju stadion ili barem dijela stadiona u Sesvetama jer smo znali da će se dogoditi upravo ono što se sada događa. Međutim, bez ikakvog uspjeha.
U potpunosti se možemo poistovjetiti sa izjavama predsjednika NK Lokomotive gospodina Božidara Šikića koji je za medije rekao sljedeće: 'Točnije, mi smo nekoliko puta pokušali stupiti u kontakt s gradonačelnikom Tomaševićem, napraviti neki dogovor, ali oni nam se nikad nisu ni udostojili javiti.'
Vlastita sredstva ulažu luđaci u upravama
Nogometni klubovi su sportske institucije čija djelatnost primarno miče djecu sa ulice te koje u vremenu pametnih telefona, društvenih mreža i drugih digitalnih transformacija našeg društva daju djeci priliku baviti se sportom, stoga je takav način ophođenja prema nogometnim, ali i bilo kojim drugim sportskim klubovima, nedopustiv.
Ako na to dodamo faktore masovnosti, ranga natjecanja koji igraju zagrebački klubovi, promocije koju rade Gradu Zagrebu, vlastita sredstava koja ulažu tamo neki 'luđaci' u upravama da bi ta djeca mogla trenirati u pristojnim uvjetima i sredinama onda možemo reći da je takav način komunikacije odnosno nedostatka komunikacije pomalo bahat i pretenciozan.
Vratimo se na temu ovoga obraćanja odnosno gradnje stadiona u Kranjčevićevoj ulici. Inicijativa NK Sesveta, koja traje sada već nekoliko godina, je/ili je bila od iznimne važnosti za zagrebački nogomet iz nekoliko razloga. U prvom redu postupak ishođenja građevinske dozvole za izgradnju bilo kojeg nogometnog stadiona je mukotrpan i dugotrajan.
Ako uzmemo u obzir da stadion u Sesvetama ima pravomoćnu i konzumiranu građevinsku dozvolu za koju trenutačne gradske vlasti znaju najmanje od 2021. godine postavlja se pitanje zašto se forsirao stadion u Kranjčevićevoj ulici koji nema nikakve dozvole? Da budemo kristalno čisti i jasni, NK Sesvete je za izgradnju stadiona u Maksimiru, Kranjčevićevoj, Sesvetama, Dubravi itd. jer kao nogometna velesila to smo zaslužili, ali ovdje se radi o pitanju racionalnog upravljanja i donošenja odluka (ili ne daj Bože osvetničkih politika potpunog zanemarivanja na uštrb dobrih interesa grada i sporta).
Drugi razlog je GNK Dinamo i nadolazeća (nadamo se…) gradnja stadiona u Maksimiru te posljedično nedostatak sportske infrastrukture na kojoj bi GNK Dinamo igrao domaće utakmice. Osnovna ideja trenutačne vlasti u Gradu Zagrebu je izgraditi stadion u Kranjčevićevoj ulici kako bi GNK Dinamo dobio alternativni stadion na kojemu bi igrao svoje domaće utakmice do izgradnje stadiona u Maksimiru.
Naravno, u potpunosti se zanemaruju posljedice donošenja takve odluke odnosno ostali nogometni klubovi u Gradu Zagrebu koji ovise o stadionu u Kranjčevićevoj ulici ili bi mogli biti potencijalni korisnici tog istog stadiona.
Tu nije u pitanju samo NK Lokomotiva koja je trenutni zakupnik stadiona u Kranjčevićevoj ulici i koja doslovno nema gdje igrati kada krene izgradnja stadiona, nego i svi drugi klubovi kao npr. NK Rudeš (koji je igrao SuperSport HNL u sezoni 2023/2024 na stadionu u Kranjčevićevoj ulici) te primjerice NK Jarun, NK Dubravu i NK Sesvete koji se trenutačno nalaze na 3. i 4. mjestu u Prvoj NL i imaju priliku boriti se za potencijalni ulazak u SuperSport HNL, bilo kroz direktan plasman, bilo kroz plasman zbog nedostatka ispunjenja infrastrukturnih uvjeta drugih klubova koji pretendiraju ući u SuperSport HNL.
S obzirom na potencijalne financijske benefite ulaska u SuperSport HNL tko će nadoknaditi eventualnu štetu klubovima Prve NL koji žele ući u viši rang, a ne mogu prijaviti SuperSport HNL jer stadion u Kranjčevićevoj ulici neće biti u funkciji?
Upravo sada vidimo kolika je šteta napravljena zagrebačkom nogometu zanemarivanjem izgradnje stadiona u Sesvetama, ali i nedostatkom vizije u pogledu posljedica donošenja pojedinih odluka gradske vlasti, a koje se tiču sportske infrastrukture.
Potrebno je naglasiti da je trenutačnom stanju pridonijela i pasivnosti svih nogometnih aktera koji su mogli dopriinjeti podršci u izgradnji stadiona u Sesvetama te izbjegavanju problema koji su nam sada došli pred vrata. Nadalje, osim kandidata za gradonačelnika gospodina Ivice Lovrića te zastupnika u gradskoj skupštini gospodina Maria Župana rijetko tko se od političkih stranaka i političara zalagao za ovakvo rješenje, a nedostatak političke volje osnovni je problem u ovoj situaciji.
Manji troškovi izgradnje u Sesvetama?
Idealan trenutak za izgradnju stadiona ili dijela stadiona u Sesvetama je bila 2022. godina odnosno osvajanje 3. mjesta hrvatske nogometne reprezentacije na svjetskom prvenstvu u Katru. Da je postojao bilo kakav interes, Grad Zagreb je u suradnji sa HNS-om i Vladom RH sigurno mogao pokrenuti priču oko izgradnje stadiona u Sesvetama, a po našoj slobodnoj procijeni istu i završiti.
Troškovi izgradnje stadiona u Sesvetama prema troškovnicima iz 2017. godine iznosili su oko 10 milijuna eura. Procjene su da bi novi troškovnici bili skuplji za oko 20%. Međutim, stadion u Sesvetama se nije morao graditi u cijelosti, nego je postojala mogućnost izgradnje u fazama, primjerice izgradnja istočne i zapadne tribine pa nakon toga sjeverne i južne.
Dolazimo do zaključka da se za relativno male novce iz gradske perspektive mogao izgraditi stadion koji bi bio prijelazno rješenje za GNK Dinamo, NK Lokomotivu ali i druge zagrebačke klubove odnosno rješenje za sve probleme koji se sada pojavljuju i koji će se pojaviti.
Uprava NK Sesveta i dalje vjeruje da je stadion u Sesvetama najbolje, najbrže i najučinkovitije rješenje za problem nogometne infrastrukture u Gradu Zagrebu. Stoga apeliramo na sve aktere da ponovno promisle čitavu situaciju, stave sve stavke na papir te odluče u najboljem interesu svih nogometnih klubova u Gradu Zagrebu.
Sportski pozdrav,
mag.iur. Kristijan Antunović LL.M. predsjednik NK Sesvete", stoji u priopćenju Nogometnog kluba Sesvete.