Najveći paćenik NBA lige vratio se uz ovacije
SENZACIONALAN uspon, obiteljska tragedija, teška ozljeda, slomljeno srce, borba za status, promjena sredine, nova operacija i financijski debakl.
Sve je to proživio Isaiah Thomas u posljednje dvije godine. Najveći paćenik NBA lige skoro 11 mjeseci nakon posljednje utakmice vratio se košarci u novom okruženju uz ovacije krcate dvorane u Denveru.
Najniži aktivni NBA igrač, 175 cm visoki Thomas, debitirao je za Nuggetse i za 13 minuta na parketu ubacio osam poena u tijesnoj pobjedi nad Sacramentom 120:118.
"Bog je tako dobar! Čovječe, to je bio tako dobar osjećaj... Maraton se nastavlja", napisao je Thomas na Twitteru nakon povratka.
Thomas je prije dvije godine bio najljepša priča NBA lige. Na draftu 2011. izabran je kao posljednji, 60. pick, jer nitko nije vjerovao da s takvom visinom može ikome biti koristan među NBA gorostasima. Međutim, velikom brzinom i još većim srcem se nametnuo i već u trećoj sezoni u Sacramentu postizao više od 20 poena u prosjeku.
U Bostonu je igrao na razini MVP-ja
No Kingsi su ga se odrekli i trejdali ga u Phoenix, a Sunsi su ga iste sezone proslijedili u Boston, gdje je savršeno funkcionirao u sustavu trenera Brada Stevensa. U sezoni 2016./17. bio je na prosjeku od fantastičnih 28,9 poena, što ga je stavilo u uski krug kandidata za MVP-ja i donijelo mu izbor u drugu najbolju petorku lige.
No usred prvoga kruga doigravanja protiv Chicago Bullsa doživio je obiteljsku tragediju. Njegova sestra Chyna poginula je u prometnoj nesreći. Unatoč tome, nastavio je igrati i odveo Celticse u drugi krug, a onda odletio na drugi kraj SAD-a kako bi stigao na sprovod.
Tako shrvan, tugu i očaj pretvorio je u motivaciju, želio igrati što bolje i potpuno se fokusirati na košarku kako bi skrenuo misli s privatnoga kraha, pa je u drugoj utakmici drugoga kruga play-offa protiv Washingtona zabio čak 53 poena, samo jedan manje od rekorda najtrofejnijeg NBA kluba u vlasništvu Johna Havliceka.
Nabrijavao se kako će srušiti Cleveland, a onda mu se morao pridružiti
Uveo je Boston u finale Istoka, ali nakon dva poraza od Clevelanda predvođenog LeBronom Jamesom okončao je sezonu zbog ozljede kuka.
A onda je postao žrtva okrutnosti NBA biznisa. Dok se oporavljao od ozljede i nabrijavao na novu sezonu, u kojoj je cilj bio srušiti Cavse - Celticsi su ga trejdali baš u Cleveland, zajedno s našim Antom Žižićem, za Kyrieja Irvinga, koji se želio maknuti od LeBrona. U trenutku mu se svijet ponovno srušio.
Da stvar bude gora, liječnički pregled u Clevelandu pokazao je da mu je kuk u puno lošijem stanju od očekivanog te je propustio skoro polovicu sezone u kojoj su se Cavsi mučili s kemijom. Kad se konačno vratio košarci i debitirao početkom siječnja, Cavsi su već bili u rasulu i nisu mogli trpjeti igrača koji tek treba tražiti natjecateljsku formu. A ni on si nije napravio uslugu svaljujući krivnju za loše igre kluba na Kevina Lovea. Naposljetku ga je Cleveland u hitnoj rekonstrukciji momčadi posljednjeg dana prijelaznog roka trejdao u L.A. Lakerse.
Ostao bez najmanje 100 milijuna dolara
Tamo se pak nije mogao istaknuti jer je prednost imao rookie Lonzo Ball i bilo je jasno da na tržištu proteklog ljeta neće moći zaraditi ni približno onoliko koliko je očekivao, pogotovo nakon što je u ožujku konačno otišao na operaciju problematičnoga kuka. Naime, da je prošle sezone nastavio igrati kao pretprošle u Bostonu, ne bi mu ginuo višegodišnji ugovor vrijedan debelo iznad 100 milijuna dolara.
Nakon svega potpisao je za Denver za veteranski minimum od dva milijuna i nadao se da će u mladoj momčadi, koja igra brzu košarku, pokazati ostatku lige koliko zapravo vrijedi, te sve naplatiti nadolazećeg ljeta. Denver je i bez njega odličan, drugi na Zapadu, odmah iza moćnih Golden State Warriorsa, pa mu ni tu neće biti nimalo jednostavno pokazati se u idealnom svjetlu.
Prošlog je tjedna napunio 30 godina, a s obzirom na ozljede, nije mu preostalo puno vremena do kraja košarkaške karijere. Ali napravio je prvi korak. Vratio se košarci. Sad još "samo" treba dokazati da mu je mjesto u eliti.