Hommage nedostojan uspomene na Cruyffa: Ovako ih nije učio

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Guliver Image/Getty Images
ZINEDINE ZIDANE postao je prvi trener Real Madrida poslije Bernda Schustera koji je porazio Barcelonu u svojem prvom Clasicu (1:2).
Hommage koji su domaći igrači trebali ispisati nedavno preminulom Cruyffu kao idejnom začetniku današnje Barcelone bio je sve što Cruyffove ideje nisu, i Real je uz tek par solidnih mehanizama kaznio brojne greške Barcelone i zasluženo uzeo tri boda.
Casemiro kao glas razuma
Početna postava domaćina bila je poprilično standardna, dok se Zidane odlučio u veznu liniju postaviti Casemira, kao svojevrsnu protutežu ostatku veznog reda koji vrlo lako gubi formu u obrambenoj fazi igre i time je dobio dodatnog osigurača koji je Realu često nedostajao tokom čitave sezone. I dok je i igra s njim u sastavu tek na putu usavršavanja i jako je neizbrušena, sasvim sigurno je već danas više dobio s njime nego s eventualnim uvrštavanjem Isca, Kovačića ili Jamesa.
Prvih sat vremena i jednu i drugu momčad mučila je strahovita nestašica prostora u napadu – dok je Barceloni falilo širine, Realu je falilo i širine i dubine. Takva, na malom prostoru koncentrirana igra dovela je do hrpe duela i prekršaja koji su svako malo sjeckali ritam igre i unosili nervozu.
Realov problem u gradnji napada bila je vrlo konzervativna i statična igra Kroosa i Casemira, koji su taborili ispred zadnje linije. To je Barceloni olakšalo njihovo markiranje a Real je bez dinamike u tom dijelu terena bio prisiljen već od prve minute preskakati igru i u fizičkoj nadmoći svojeg prednjeg reda tražiti prijenos lopte:
Kroos i Casemiro navlače na sebe blok, Ramos nema rješenja i traži dugu loptu preko cijelog terena
Drugi problem bio je što se, zbog nemogućnosti vezne linije da se nametne i primi loptu, prednji red često morao vrlo nisko spuštati po loptu, što je Barceloninoj zadnjoj liniji olakšalo pritisak s njihovih leđa i nekoliko puta iščeprkala je loptu koja bi završila opasnom polukontrom za domaći sastav:
Marcelo nema rješenja u sredini, mora tražiti Ronalda uz liniju koji nema nijednu opciju – ni povratnu, niti u veliki prostor u sredini terena.
Ubrzo nakon toga, stišću ga Barcelonini veznjaci i Alves s tri strane i on gubi loptu:
Barcelona je u pozicijskom napadu odigrala jednu od najslabijih utakmica sezone. Za razliku od strpljive igre dok se ne stvori i nađe višak, rani pokušaji okomitog pasa vrlo brzo su Barcelonine prednje igrače uvlačile u uske prostore iz kojih je bilo teško pobjeći, a glavni uzrok tome je izrazito usko postavljanje Messija i Neymara. Inače oni svojom pojavom uz liniju razvlače suparničku formaciju i daju manevarskog prostora svojim veznjacima, a ovdje su ulascima u sredinu postigli to da ni Rakitić, ni Iniesta, nisu mogli kvalitetno primiti loptu u međuprostoru.
Slika koja to zorno prikazuje:
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Messi i Neymar u samom centru terena, skupljena Realova formacija ih bez poteškoća blokira i Barcelona nema gdje s loptom osim unatrag. I dok su u prvom poluvremenu dosta dobro priječili Realovu tranziciju, pad snage i koncentracije uzrokovao je vrlo velik broj grešaka koje su gosti kaznili.
Barcelonina forma u izgradnji napada bila je dosta asimetrična – dok je Alba igrao kao treći stoper, Alves je nastojao Messijeve zalaske u sredinu nadoknaditi vrlo širokim postavljanjem gdje je trebao služiti kao ventil svojoj momčadi i dodatni vezni (ili po potrebi, krilo):
Ali, kao što je već rečeno, nedostatak strpljenja u Barceloninoj igri značio je da su ga jako rijetko tražili ne bi li raširili suparnika, što je Realu omogućilo da se u obrani orijentira samo na jednu stranu terena.
I u takvom je uzorku prošlo prvo poluvrijeme – malo kretnji u napadu, spora lopta s obje strane, uz dvije jako dobre šanse Barcelone (jedna nakon debelog ofsajda), ali koje su nastale isključivo kao plod izoliranih incidenata, a ne velike dominacije. U jednom kratkom periodu vremena u kojem je Real pokušao nametnuti tempo višim presingom (za razliku od 4-3-3 zone koju su igrali uz izuzetke čitavu utakmicu), vidjelo se da nisu dovoljno kompaktni i da bi ih Barcelona izvlačenjem po širini terena povratnim loptama učinila mnogo manje kompaktnima. Bez toga, Realova veza je uspijevala, čak nerijetko i brojčano nadjačana, kontrolirati zbivanja na svojoj polovici, a Barcelona gotovo nijednom nije stvorila čisti višak na postavljenu obranu.
Marcelo kao faktor X
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Gol Piquea nakon kornera u 56. minuti trebao je biti trenutak potpunog okretanja momentuma na stranu Barcelone. I dok je ubrzani pogodak Benzeme pravo remek djelo kontranapada u kojem je Real odigrao s dvije mantinele i povratnom loptom, izbacivanja viška na Balea i perfektnom reakcijom napadača, ovo je slika samo nekoliko sekundi prije izjednačujućeg gola:
Barcelona ima vodstvo od 1:0 i apsolutnu kontrolu nad posjedom, bez ikakvih logičnih okomitih rješenja. Ipak, kao i čitavu utakmicu, umjesto kontrole biraju siljenje prema naprijed, gube posjed, a posljedica je jedna od najljepših kontra sezone:
I dok se zapravo cijelo drugo poluvrijeme može na nekoj razini u cijelosti staviti u kontekst pomanjkanja Barcelonine kontrole, Marcelova igra je ono što je činilo razliku. Privučen više prema sredini zbog Messijevog postavljanja, Marcelo je postajao dodatni vezni igrač, a budući da Barcelona nije upošljavala Alvesa, njegovo „izbjegavanje“ svoje prirodne pozicije uz liniju prošlo je bez posljedica po defenzivu. Za razliku od ostatka veznog reda, on je protrčavao kraj Kroosa i Casemira, vukao kontru i javljao se kao igrač viška koji nadire iz drugog ili trećeg plana pa nema direktnog pratitelja. Marcelo je bio pogonsko gorivo vrlo dobrog Reala u zadnjih 25-30 minuta utakmice.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Marcelo kao dodatni vezni igrač koji daje brojčani balans i poboljšava Realov presing koji je oduzeo 33 posto puta češće loptu nego u prvom dijelu.
Zalog bitniji od rezultata
I dok je rezultatski ovo relativno nebitan Clasico, budući na poveću Barceloninu prednost, s aspekta vraćanja povjerenja u svoje mogućnosti itekako je značajan za kraljevski klub. Liga prvaka, posljednje natjecanje u kojem love trofej ove sezone donijela im je na papiru nešto lakši ždrijeb, a pobjeda protiv najdominantnije svjetske ekipe pokazuje da i protiv jačih suparnika od Wolfsburga (pod pretpostavkom da će ih proći) mane koje su ih mučile cijelu sezonu mogu prebrisati top kvalitetom i manjim brojem adaptacija u svojoj igri i kadru.
Barceloni ostaje gorak okus u ustima – već u utorak na Campu gostuje i druga, u dosadašnjem dijelu sezone kompletnija madridska momčad i praznog hoda više nema. Ključni dio sezone nije otvoren samo porazom od najljućeg suparnika. Bila je to utakmica u potpunoj suprotnosti svim Cruyffovim postulatima – s minimalnim kretanjem bez lopte, soliranjima, lošom geometrijom u igri koja ih je ostavljala bez opcija i bolno iritantnim srljanjem, atipičnim njihovom etnosu.
Uistinu, ovako ih Cruyff nije učio.

Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati