Usred meča napadnuta i izbodena Monika Seleš

MONIKA Seleš, rođena 2. prosinca 1973. u Novom Sadu, bila je tenisko čudo – tinejdžerica koja je munjevito osvojila svijet sporta. Do 1993. imala je osam Grand Slam titula i činilo se da će pomesti sve rekorde. No 30. travnja te godine, na vrhuncu karijere, dogodio se šokantan napad u Hamburgu koji joj je zauvijek promijenio život.
Monika, Mađarica rođena u tadašnjoj Jugoslaviji, počela je trenirati pod vodstvom svog oca Karolyja Seleša. Već sa 16 godina postala je najmlađa pobjednica Roland Garrosa (1990.), a samo godinu kasnije zasjela je na prvo mjesto WTA ljestvice. Njezin prepoznatljiv stil – obostrani udarci, agresivna igra i snažan karakter – učinio ju je nezaustavljivom.
Do 1993. osvojila je osam Grand Slamova: četiri Australian Opena, tri Roland Garrosa i jedan US Open. U finalima je često dominirala nad vrhunskim protivnicama, uključujući i legendarnu Steffi Graf.
Napad koji je šokirao svijet
Na WTA turniru u Hamburgu, 30. travnja 1993. godine, tijekom četvrtfinala protiv Magdalene Maleeve, Monika je vodila 6:4, 4:3 i sjedila na klupi tijekom pauze. Tada je s tribina prišao 38-godišnji Nijemac Günter Parche i nožem dugim 23 cm ubo je u leđa, između lopatica.
Publika je bila u šoku. Napadača su svladali zaštitari, ali kasnije je kritizirana sigurnost na turniru jer nije bilo odgovarajuće zaštite za igračice. Rana je, srećom, bila nekoliko centimetara od kralježnice i fizički se oporavila relativno brzo.
Tko je bio Günter Parche?
Parche je bio psihički nestabilan muškarac, opsjednut Steffi Graf. Vjerovao je da Monika sprečava njegovu miljenicu da ponovno postane prva na svijetu. Tri dana prije napada napustio je svoj dom sa 3000 maraka i kuhinjskim nožem – s jasnim planom.
Sud ga je proglasio djelomično neuračunljivim i osudio na uvjetnu kaznu s obveznim psihijatrijskim liječenjem. Nikada nije odslužio zatvorsku kaznu, što je izazvalo ogorčenje Monike i sportske javnosti. Parche je preminuo 2022. u 68. godini, u domu za starije osobe u Nordhausenu.
Fizičke, ali još više psihičke posljedice
Iako rana nije bila kobna, Monika je patila od teških psihičkih posljedica: PTSP-a, nesanice, depresije i anksioznosti. U autobiografiji je priznala da je mjesecima bila zatvorena u sobi, u stalnom strahu. Godinama se borila i s poremećajem prehrane, dok je njezin otac u to vrijeme bio teško bolestan.
Na teren se vratila 1995., nakon dvije godine pauze, ali nikada nije dosegla prijašnju dominaciju. Ipak, 1996. osvojila je još jedan Grand Slam – Australian Open – svoj deveti i posljednji. Do kraja karijere skupila je 53 pojedinačne titule i zaradila gotovo 15 milijuna dolara.
Što je moglo biti...
Napad u Hamburgu nepovratno je promijenio tijek ženskog tenisa. Chris Evert izjavila je 2016. da bi, da nije bilo napada, Monika vjerojatno nadmašila Steffi Graf, pa možda čak i Serenine rekorde. WTA je tada razmatrao zamrzavanje njezina prvog mjesta, no prijedlog nije prihvaćen – većina igračica bila je protiv, izuzev Gabriele Sabatini.
Monika je 1994. dobila američko državljanstvo, a od tenisa se povukla 2003. Živi u SAD-u, a 2014. se zaručila s milijarderom Tomom Golisanom. Posvetila se pisanju i objavila knjige za mlade inspirirane teniskim svijetom. U intervjuima ističe kako je naučila živjeti s traumom, iako ju potpuno nikada nije ostavila.
