Barakude podbacile, klubovi jači nego ikada u povijesti
MEDALJA u 2008. godini nije osvojena, no klubovi dokazuju kako hrvatski vaterpolo ima svijetlu budućnost u narednim godinama.
Rekapitulacijom stanja u hrvatskom vaterpolu na isteku 2008. jasno možemo zaključiti kako je reprezentacija ostvarila rezultate ispod očekivanja, dok su klubovi trenutno jači nego ikada u povijesti Hrvatske te postižu velike uspjehe na međunarodnom planu.
Hrvatska vaterpolo reprezentacija imala je poprilično gust raspored u 2008. Igrala su se dva velika natjecanja i to vrlo brzo jedno nakon drugoga. Prvo je na rasporedu bilo Europsko prvenstvo u Malagi, a nedugo nakon toga i turnir na Olimpijskim igrama u Pekingu.
Izbornik Ratko Rudić je uoči Malage govorio kako je apsolutni prioritet Olimpijske igre te da će Europsko prvenstvo tek biti uvertira u ono što ce se dogoditi u Pekingu. I sve je išlo lijepo, svojim tokom, no onda se dogodio sindrom "brkatih Barakuda" koji naš izbornik nije na vrijeme detektirao. A "lako ćemo" pristup rezultirao je šokantnim neuspjehom i činjenicom da se Hrvatska nije vratila niti s jednom medaljom oko vrata s ovih natjecanja iako je imala potencijal za najviše domete.
Crnogorci kobni za Barakude
Europsko prvenstvo u Malagi otvorili smo pocetnim porazom 10:9 od Madarske, no onda smo s pobjedama protiv Crnogoraca 7:6, Slovačke 15:5 te neriješenim s Grčkom 10:10 dohvatili cetvrtfinale. U toj fazi smo bez vecih teškoća slavili protiv Italije 8:7, da bi se onda prvi puta "poskliznuli" protiv Crnogoraca. U polufinalu Barakude nisu imale nikakve šanse protiv nove vaterpolske velesile. Momčad Petra Porobića slavila je zasluženo 9:7, kasnije i uzela europski naslov pobjedom protiv Srbije u finalu. Hrvatska je u pravoj triler utakmici za broncu poražena nakon produžetaka od Mađara sa 15:14.
Nitko oscilacije na Europskom prvenstvu nije doživljavao kao nešto tragicno, iako su neriješeni rezultat protiv Grčke, a napose nemoć protiv Crne Gore bili indikativni, jer je stručni štab tempirao formu za Olimpijske igre. Četvrto mjesto u Malagi ocijenjeno je kao solidno, malo je nedostajalo za medalju.
Barakude su nedugo nakon Europskog prvenstva sve svoje misli usmjerile na Peking. Ipak, se radilo o najvažnijem vaterpolskom događaju svake četiri godine te je medalja na Olimpijskim igrama bila imperativ.
Opuštenost i kalkulacije donijeli katastrofu
Hrvatska je u Pekingu u svakom slučaju imala snage za medalju, vjerojatno i zlatnu, no deplasirano je pričati što bi bilo kad bi bilo. Pristup lako ćemo odbio se našima u glavu, točnije, "tresnuli su u prazan bazen" iz velike visine.
U turnir su Barakude krenule odlično. Tri početne pobjede dovele su naše vaterpoliste u situaciju da mogu bez problema osigurati direktan plasman u polufinale Olimpijskih igara. Stradali su redom Italija (11:7), Srbija (11:8) te Njemačka (13:5). Hrvatska je igrala odlično, činilo se da ih nitko ne može zaustaviti na putu do medalje.
No, četvrta utakmica u skupini protiv SAD-a promijenila je sve. Amerikanci su iznenađujuće slavili sa 7:5 te Hrvatska više nije bila prva u skupini.
Barakude su imale brkove, šalili su se u svojim izjavama za medije, a mnogi su se tada pitali jesu li se možda momci malo previše opustili. Mnogi su se pitali i je li Hrvatska možda i protiv SAD-a kalkulirala te pokušala porazom gurnuti Srbiju u težak ždrijeb.
Uglavnom Hrvatska je, nakon odrađivanja posla protiv Kine u posljednjem susretu skupine (16:4) morala igrati četvrtfinale, a tamo ih je čekala Crna Gora. Momčad Petra Porobića slavila je 7:6, a brkate Barakude su djelovale nemoćno i doživjele su pravu katastrofu. Medalja nije osvojena, svi su tek nakon poraza od Crnogoraca postali svjesni kakvu su priliku propustili. No, platili su danak opuštanju, možda i kalkulirali, a kada se tako igra na jednom natjecanju kakvo su Olimpijske igre, medalje nema.
Izbornik Ratko Rudić je kasnije javno rekao kako nije prepoznao euforiju u reprezentaciji koja je dovela do poraza u utakmicama protiv SAD-a i Crne Gore. I doista, to je glavni i jedini razlog zašto Hrvatska nije osvojila medalju u Pekingu.
Oprostile se legende hrvatskog vaterpola
Nakon Olimpijskih igara od reprezentacije su se oprostili nositelji naše igre. Zbogom su rekli Zdeslav Vrdoljak, Mile Smodlaka te Frano Vićan.
Izbornik Ratko Rudić obznanio je popis reprezentativaca za Svjetsku ligu koja će se igrati u 2009., na kojem su neka nova imena. No s obzirom kako novi mladi reprezentativci već sada igraju, jasno je da hrvatski vaterpolo ima svijetlu budućnost.
Vječni dvoboji Mladosti i Juga
Što se klupskih nastupa naših klubove tiče, Mladost i Jug su i u 2008. godini potvrdili dominaciju u ovom sportu.
Nakon što su Jugaši slavili u finalu Kupa Hrvatske krajem 2007., svoj niz su nastavili i u hrvatskom prvenstvu uvjerljivo pobijedivši Zagrepčane na početku 2008. No, njihova dominacija u utakmicama regularne sezone nije bila iskazana i u finalu domaćeg prvenstva.
Mladostaši su slavili s uvjerljivih 3:1 te prekinuli dominaciju dubrovačke momčadi.
Što se tiče europskih natjecanja, Jug je očekivano dohvatio Final four vaterpolske Eurolige koji se igrao u Barceloni dok je s druge strane Mladost pomalo i neočekivano došla do završnog turnira. No, iako je Hrvatska imala dva predstavnika na završnom turniru, niti jedan nije uspio podići trofej. I za Mladost i za Jug koban je bio talijanski Pro Recco koji je jednostavno bio prejak.
Mladostaši su poraženi u polufinalu s uvjerljivih 9:6 dok je Jug u drugom polufinalu bio uvjerljiv protiv prvaka Madarske Vašaša sa 11:6. U finalu Jug je morao pružiti ruku boljem, Pro Reccu, koji je slavio u pravoj drami nakon produžetaka sa 13:12.
Jadranska liga pun pogodak za razvoj vaterpola
Naši se klubovi od ove sezone 2008./2009. natječu u regionalnoj Jadranskoj ligi, u kojoj igraju klubovi iz Hrvatske, Crne Gore i Slovenije. Natjecanje je osmišljeno prvenstvno radi podizanja kvalitete vaterpola i popularizacije ovoga sporta, a već su i vidljivi prvi pravi rezultati. Momčadi iz ove lige naprosto haraju europskim vaterpolom. čak šest predstavnika iz Crne Gore i Hrvatske igra u Euroligi.
Tu su Mladost, Jug i Šibenik koji nas predstavljaju u najjačem vaterpolo natjecanju. Drugi naši klubovi koji su nas predstavljali u Kupu LEN-a, Jadran, Mornar i Primorje zapeli na, za njih, nepremostivim preprekama. Ipak, oni su također odigrali nekoliko odličnih utakmica na europskoj razini.
Koliko je hrvatski vaterpolo jak dovoljno govori činjenica da imamo tri predstavnika u Euroligi, a da su naše momčadi sastavljene uglavnom od hrvatskih igrača. U ovogodišnjem izdanju Eurolige, nakon dva odigrana kola Jug i Mladost su vodeći u svojim skupinama A i B, sa po jednom pobjedom i jednim neriješenim rezultatom, dok je Šibenik u skupini C trenutno treći s jednim neriješenim rezultatom i jednim porazom. Jug i Mladost su dobroj poziciji za prolazak dalje dok je Šibeniku ovo premijera u ovako jakom natjecanju te je teško očekivati njihov prolaz u drugu fazu.
Što se regionalne jadranske lige tiče, trenutno je prvi Jadran iz Herceg Novog, a odmah iza njega slijede Mladost, Jug i Primorac iz Kotora s jednakim brojem bodova. Ostatak ljestvice redom čine Šibenik, Primorje, Mornar, Jadran Split, Medveščak, Koper i POŠK.
Prvi trofej u sezoni 2008. /2009. otišao je na stranu Juga koji je slavio u finalu Kupa Hrvatske u Gružu, deklasiravši Žapce s visokih 16:8. Utakmicu je obilježio nesportski potez Mladostaša Frana Paškvalina koji je razbio arkadu Dobudu, zaradio brutality isključenje te omogućio Jugašima da u situaciji kada su imali čak četiri minute igrača više, riješe pitanje pobjednika.
Marko Štefelić
Foto: AFP

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati