Foto: Screenshot YouTube
HRVATSKA košarkaška reprezentacija odigrala je jedan jako čudan Eurobasket u Poljskoj 2009., kad je unatoč očajnom početku imala sve u svojim rukama u četvrtfinalnoj utakmici protiv Slovenije, da bi po starom dobrom hrvatskom običaju, gotovo jednako kao i u četvrtfinalu Eurobasketa 2001. protiv domaćina Turske (prosuli smo 19 razlike koje smo imali sredinom treće četvrtine i izgubili polufinale u produžetku), na kraju sve izgubila.
> Prekretnice hrvatske košarke: "Državni vrh odlučio je da siđemo s postolja"
> Prekretnice hrvatske košarke: Luigi Lamonica
> Perasović konačno objavio popis, Tomas unutra!
> Može li Hrvatska preko moćne Grčke i oslabljene Slovenije do prvog mjesta?
Ipak, u razigravanju za poredak od petog do sedmog mjesta (šesto je vodilo na Svjetsko prvenstvo u Istanbul), pregazili smo Parkerovu Francusku i nakon punih 16 godina izborili košarkaški Mundijal.
No, kako smo odigrali grupni dio bolje bi bilo da nismo ni otišli na najveću svjetsku košarkašku svjetsku smotru. SAD, Slovenija i Brazil razmontirali su nas na proste faktore, a zadnji vlak za osminu finala uhvatili smo tek pobjedama protiv košarkaške egzotike zvane Tunis i Iran.
U Istanbulu Pop nije mogao sam protiv Srbije
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Međutim, u osmini finala hrvatski košarkaši odigrali su hrabru utakmicu protiv moćne Srbije. U igri smo bili do samog kraja, no Marko Popović u posljednjoj četvrtini nije mogao sam i po tko zna koji put smo izgubili gustu utakmicu koju smo trebali dobiti (72:73).
Na Eurobasket u Litvu izbornik Joke Vranković otišao je s puno očekivanja, no Hrvatska je na Baltiku odigrala vjerojatno najlošiji turnir od svoje samostalnosti, možda jedino u rangu s Španjolskom 1999. i Švedskom 2003.
Nakon debakla u Litvi Eurobasket koji nam je vratio vjeru u hrvatsku košarku
I onda je došao Eurobasket u Sloveniji 2013., najbolji turnir koji je Hrvatska odigrala još od Atene 1995. Hrvatska je nakon punih 18 godina izborila polufinale, no što je važnije, turnir u Sloveniji postavio je temelje za ono što nosi budućnost.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Jasmin Repeša poveo je na put jednu mladu i neiskusnu momčad, za koju nitko, pa čak ni oni sami, nije znao koliko zapravo vrijedi i može.
Uvertira je bila katastrofalna. Najprije se ozlijedio Marko Tomas, vjerojatno najveći pehist europske košarke, kojem je to bio treći uzastopni Eurobasket koji je propustio (istina, u Litvi je 2011 odigrao jednu i pol utakmicu), a u prvoj utakmicu moćni Španjolci su nam održali košarkašku lekciju ostavivši nas na svega 40 poena.
Tada je malo tko očekivao da će ovaj turnir biti početak nečeg velikog. Nakon debakla protiv Španjolske muku smo mučili i s Gruzijom i Poljskom, koje smo pobijedili tek u dramatičnim završnicama.
Ozljeda Tomasa, debakl protiv Španjolske, mučenje protiv Gruzije i Poljske, a onda...
Tekst se nastavlja ispod oglasa
A onda je došao meč generacije, utakmica koja je vratila vjeru u hrvatsku košarku i što je važnije, pokazala je da ova momčad ima strahovit potencijal koji će svoje pravo lice pokazati tek u godinama koje dolaze.
Domaćin Slovenija tada je imala strašnu momčad predvođenu ponajboljim europskim košarkašem Goranom Dragićem, a vjetar u leđa davala im je i prepuna dvorana u Celju. Ipak, Hrvatska je odigrala fantastičnu utakmicu i nakon produžetaka 76:74 slavila je protiv Slovenije, prvi put u službenim utakmicama od 1995.
Hrvatsku su do pobjede predvodili Bojan Bogdanović sa 24 koša i sedam skokova, Ante Tomić sa 11 koševa i 15 skokova, te Roko Leni Ukić sa 10 koševa.
Pobjeda protiv Slovenije ''stvorila'' je jednu novu Hrvatsku, onu koju gledamo i danas
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Međutim, mlada i neiskusna momčad nije izdržala strahovit tempo te se raspala u drugom poluvremenu protiv Litve, dok u borbi za broncu protiv Španjolske nismo imali nikakve šanse.
Međutim, kako smo već rekli, to polufinale izbacilo je Bogdanovića kao stvarnog lidera momčadi, Rudež je pokazao zbog čega je sad u NBA-u, a tinejdžer Šarić upravo je na ovom turniru igrački sazrio i košarkaški odrastao. Kruno Simon i Ante Tomić odigrali su sjajan turnir, a hrvatski Amerikanac Draper pokazao se kao pravo iznenađenje.
Svi ti igrači su i na ovom Eurobasketu. Dvije godine stariji, zreliji, iskusniji, bolji. I jači za Marija Hezonju, Marka Tomasa i Velimira Perasovića.
Dovoljno za medalju? Vjerujmo u to.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite
ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na
desk@index.hr ili klikom
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
ovdje.