Poljska - srce Europe
Foto: AFP
37 DANA ostalo je do početka Europskog nogometnog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini, a u nastavku predstavljanja donosimo pregled poljskih gradova čije će nogometne arene biti poprištem dvoboja ukupno osam reprezentacija.
> Pogledajte osam veličanstvenih nogometnih zdanja na kojima će se igrati Europsko prvenstvo
Varšava
Varšava se nalazi na obalama rijeke Wisle, a prema predaji, osnovalo je dvoje ljubavnika - Wars i Zawa. Glavni poljski grad je na koncu Drugog svjetskog rata bio u potpunosti uništen. Grad s burnom prošlošću u međuvremenu se pretvorio u živahnu metropolu u kojoj danas živi oko 1,7 milijuna stanovnika. U Varšavi se osjeća utjecaj i zapadnoeuropske i istočnoeuropske kulture, a brojne povijesne građevine, crkve i palače preživjele su planirano uništavanje grada od fašističke ruke. Povijesno središte Varšave (Starego Miasto) uvršteno je 1980. godine na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi kao jedinstven primjer poslijeratne obnove starog središta grada koje sadrži primjerke građevina u svim povijesnim razdobljima od 13. do 20. stoljeća.
Većina turističkih atrakcija nalazi se na lijevoj obali rijeke Wisle i moguće ih je obići pješice, kočijom te u kombinaciji s organiziranim razgledavanjem iz autobusa i turističkih tramvaja. Takozvana Kraljevska ruta žarište je turističkog upoznavanja grada, a proteže se paralelno sa rijekom Wisłom u pravcu sjever - jug od Novog i Starog grada, kroz beskonačan niz ulica. Za razgledavanje Varšave najbolje se služiti prilično jeftinim javnim prijevozom, dok će vožnje taxijima za vrijeme Eura ipak biti poprilično skupe.
Što se tiče gastronomije, u Varšavi se mogu kušati specijaliteti iz Bliskog istoka, Koreje i Japana, zatim afrička kuhinja - alžirska salatom i piletina na mozambički način; a tu su i romantični restorani s talijanskim specijalitetima. Domaći specijaliteti nisu samo kobasice, već raznorazne juhe, palačinke od krumpira i haringa, a obavezno valja probati i "zapiekanka" - nekakve bagete sa sirom, gljivama, kečapom i majonezom.
Poznanj
Poznanj je peti po veličini poljski grad s oko 500 tisuća stanovnika, a nalazi se na pola puta između Varšave i Berlina. Kroz grad protječu dvije rijeke, a na području grada nalaze se četiri velika jezera, koja predstavljaju savršena odmorišta tijekom ljetnih vrućina. Ovdje je rođena poljska država, a velikopoljski ustanak koji je počeo u Poznanju predstavlja jedini uspješan ustanak za nezavisnost u Poljskoj. Poznanj je mjesto na kojemu se energija zemalja istočne Europe miješa sa kulturom i civilizacijom Zapada, a s obzirom na svoje znamenitosti i dobru infrastrukturu posebno atraktivan za posjetitelje
Specifičnost Poznanja je također njegova kulturna ponuda. Grad je domaćin najvećih međunarodnih događaja u ovom dijelu Europe: maltafestival - najveći kazališni festival u Poljskoj, Dancing Poznań - priredba koja već 17 godina privlači plesače iz cijelog svijeta na radionice modernog plesa ili pak Made in Chicago Festival - jedini u Europi festival chicagovske škole jazza. Program nadopunjuju manji, sve popularniji kulturni događaji - Animator Festival - najveći poljski festival animiranog filma, Etno Port Festival - priznat kao jedan od 25 najboljih svjetskih glazbenih festivala Word music u svijetu, ili Trans-Atlantic - kulturni događaj posvećen filmskoj glazbi.
Lokalne delikatese su Pyry z gzikiem (krumpir sa svježim mladim sirom), zatim Pyzy drożdzowe (knedle od dizanog tijesta kuhane na pari). Sa tim knedlama i crvenim kupusom domaćice u Velikopoljskoj najradije serviraju pečenu patku te naposljetku Rogale marcińskie (marćinske kroasan kiflice), s kojima se svaki Pznanjak prejeda najmanje jednom godišnje - 11. studenoga na blagdan sv Martina.
Gdanjsk
Gdanjsk je grad star gotovo tisuću godina, smješten na samom sjeveru Poljske, obalama Baltičkog mora, a važan je kulturni, gospodarski, komunikacijski i turistički centar države. Gdanjsk, njemački Danzig, dugo je godina bio pod njemačkom vlašću, a Nijemci su činili većinu stanovništva. U vremenu između 1. i 2. svjetskog rata Nijemci su željeli pripojiti Gdanjsk koji je Versajskim ugovor dobio samostalnost, a isti je bio i glavni razlog Hitlerovog napada na Poljsku. Nakon rata Gdanjsk je pripao Poljskoj dok je njemačko stanovništvo protjerano.
U njega su naseljeni Poljaci protjerani iz istočnih dijelova koji su pripali SSSR-u, a naličje grada sasvim se izmijenilo. Važno je reći kako je Gdanjsk bio vodeći grad u otporu komunističkoj vlasti. 1970. su masovne demonstracije dovele do pada komunističkog vođe Gomulke, a deset godina kasnije u brodogradilištu je osnovan prvi nekomunistički sindikat Solidarnost. Solidarnost je 1989. pokrenula masovne prosvjede koji su doveli do pada komunističke vlasti. Time je iz Gdanjska krenuo masovni pokret koji će dovesti do sloma komunizma u istočnoj Europi.
Danas je Gdanjsk grad slobode koji mijenja lice iz dana u dan, a duh njegovih stanovnika osjeća se u svakoj gradskoj uličici. Prekrasne pješčane plaže, parkovi i atraktivne povijesne lokacije oduševit će sve turiste, ništa manje no gastronomija. Gdanjsk nudi bogatstvo međunarodne kuhinje sa dugom tradicijom, a Goldwasser nešto je što svatko mora probati. Radi se o čuvenom liker likeru pripremljenom prema tradiciji iz 16. stoljeća.
Wroclaw
Sa gotovo 700 tisuća stanovnika, Wroclaw je četvrti po veličini poljski grad, izvorno nastao na jednom otoku na rijeci Odri. Današnji se Wroclaw prostire na 12 otoka, povezanih bezbrojnim mostovima. Stari trgovački grad danas je industrijsko, komercijalno i akademsko središte regije na granici s Češkom i Njemačkom. Raskoš impozantne arhitekture očituje se u Gradskoj vijećnici te gigantskoj katedrali sv. Ivana Krstitelja koju krase impresivne freske. Katedrala se nalazi na otoku na kojem je i rođen ovaj grad.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati