Što nove američke carine znače za vaš novčanik?

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
DONALD TRUMP prošloga je tjedna uveo carine na uvoz iz brojnih zemalja diljem svijeta. Dok se u SAD-u očekuje rast cijena zbog tih carina, postavlja se pitanje: Što to znači za ostatak svijeta, posebno za Europsku uniju?
Kako piše Euronews, carine od 20% koje je Trumpova administracija uvela na europske proizvode mogle bi dovesti do pada cijena u Europi. Taj bi potez mogao uzrokovati deflaciju, odnosno sniženje cijena na europskom tržištu.
To bi se dogodilo zbog povećane ponude iz Kine, ali i unutar same Europske unije.
"Jedan od čimbenika koji će dovesti do nižih cijena u EU bit će, naravno, izvoz iz zemalja poput Kine, koji se sada preusmjerava prema Europi", rekao je Niclas Poitiers, istraživač u think-tanku Bruegel, za Euronews.
Začarani krug
"Drugi je čimbenik to što neki proizvodi, koji su prvotno bili namijenjeni izvozu u Sjedinjene Države, sada ostaju na europskom tržištu", dodao je. "Naprimjer, ako sada postoje visoke carine na talijansko vino, više tog vina završit će na jedinstvenom tržištu, pa će cijene pasti."
Niže cijene mogle bi se na prvi pogled činiti pozitivnima - potiču kupovnu moć i potrošnju građana, što može utjecati na gospodarski rast. No, deflacija sa sobom nosi i opasnosti. Kada potrošači očekuju daljnji pad cijena, skloni su odgađati kupnju, što usporava ekonomiju.
To može pokrenuti začarani krug, smanjenje prihoda, pad plaća i rast nezaposlenosti. Kupovat ćemo jeftinije, ali po koju cijenu?
Neizvjesnost pred nama
Za Tobiasa Gehrkea, istraživača u Europskom vijeću za vanjske odnose (ECFR), upravo je neizvjesnost najveći rizik za gospodarstvo.
"Ove carine su općenite. Svi proizvodi, sav izvoz iz Europe u Ameriku bit će pogođen. Pomislite samo na strojeve, kemikalije i automobile. Te bi tvrtke sada mogle biti pod pritiskom", rekao je za Euronews.
"Mislim da je to najveći rizik. Neizvjesnost koja dolazi znači da bi tvrtke mogle odustati od ulaganja u Europi. To bi u narednim mjesecima ili godinama moglo imati vrlo negativan učinak na zapošljavanje i gospodarski rast."
No, ekonomisti nemaju kristalnu kuglu, mnogi čimbenici i dalje su nepoznati, što otežava bilo kakve točne prognoze. Posebno će veliku ulogu igrati reakcija Kine i odgovor Europske unije, dok američki predsjednik Donald Trump carine može koristiti i kao sredstvo pritiska u drugim pregovorima.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati