Šareni tihi luksuz: Novi trend koji dosadne bež interijere šalje u povijest

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
ČESTA je zabluda da luksuzan dom mora biti uređen u jednoličnoj i dosadnoj paleti bež tonova. Takav pristup prostor često ostavlja bezličnim, hladnim i pomalo bez duše. Ako ste se umorili od minimalizma kojem nedostaje osobnost, vrijeme je da upoznate njegovu suprotnost - trend šarenog tihog luksuza.
Što je zapravo šareni tihi luksuz?
"U današnjem okruženju, gdje minimalizam djeluje generički, a maksimalizam zna biti previše, ovaj koncept nudi promišljeniju, osobniju sredinu", kaže Kati Curtis za Homes & Gardens.
"Ne radi se o razmetanju, nego o pažljivom slaganju slojeva - gdje tamno zasićen zid može dati dubinu prostoru, a ručno tkani tekstil tiho prenosi priču naslijeđenu generacijama. To je elegancija s osobnošću, živost u ravnoteži i skladu."
Umjesto da samo ubacite pokoji jastuk u trendi boji ili se poslužite jeftinim trikovima kako bi dom izgledao skuplje, paleta boja ovdje mora biti pažljivo odabrana, bezvremenska i svrsishodna. Manje se radi o "glasnom" luksuzu, a više o stvaranju ugođaja, dodavanju topline i nijansi bez opterećivanja osjetila.
Odmak od neutralnosti
Dizajneri sve više prihvaćaju ovaj emotivniji pristup luksuzu i napuštaju ideju da luksuzno mora značiti neutralno. Lako je shvatiti zašto.
"Dok je klasični tihi luksuz svoje korijene pronašao u minimalizmu, šareni tihi luksuz naginje značenju. Godinama je tihi luksuz govorio šapatom - kroz neutralne nijanse kašmira, isprani lan i kremaste zidove. Bila je to nenametljiva, zemljana i neprimjetno skupa elegancija", kaže dizajnerica Nina Lichtenstein. "No, sada se pojavljuje nova interpretacija koja vraća boju u priču, ali nikada ne podižući glas."
Kao primjere navodi baršun u boji šafrana u sobi punoj bijelih tekstura ili strop obojen u duboku nijansu patlidžana u inače suzdržanom prostoru. "Nijanse su bogate, profinjene i pažljivo birane", dodaje ona. Ako vam se ovaj stil sviđa, donosimo nekoliko savjeta kako ga unijeti u vlastiti dom.
1. Gradite na neutralnoj osnovi
Ključ je započeti s poznatim i umirujućim neutralnim tonovima poput toplih bijelih, nježnih sivkasto-smeđih (taupe) i prirodnog drva. Na tu bazu postupno nadograđujte bogatije boje. Ovakav slojevit pristup omogućuje da prostor i dalje djeluje spokojno, ali s dodatnom vizualnom dubinom.
"Šareni tihi luksuz je umjetnost korištenja boje sa svrhom, a ne pretjerivanjem", ističe dizajnerica Laura Hammett. "U našim projektima često krećemo od palete toplih, smirujućih neutralnih tonova, a zatim uvodimo suptilnu boju kroz podtonove - poput ružičasto-bež nijanse ili toplih bež tonova koji se nježno mijenjaju na svjetlu."
Ako već imate neutralnu bazu, boju možete uvesti kroz tekstil, umjetnine ili obojene drvene površine, kako biste obogatili paletu bez gubitka smirenosti. "To je profinjeniji pristup boji koji djeluje promišljeno i bezvremenski. U kombinaciji s bogatim teksturama i prirodnim materijalima, čak i najnježnije nijanse mogu postati upečatljive."
2. Birajte boje koje vam nešto znače
Iako su neutralni tonovi i dalje u središtu, dizajneri naglašavaju važnost odabira boja koje odgovaraju vama i vašem domu. "Koristite neutralne tonove koji odgovaraju prostoru, a ne samo trendovima", savjetuje dizajnerica Rebecca Hughes.
"Neutralno ne mora značiti blijedo. Važno je kako boja odražava jedinstveni karakter doma. U vlastitom domu volim nježne, zemljane tonove s dozom bogatih, tamnih nijansi poput čokoladne ili boje volovske krvi."
Stručnjaci se slažu da je važno uzeti u obzir i okruženje. "Naši su projekti uvijek oblikovani okolinom. Na imanju na selu gotovo svaka soba uključuje zelene ili smeđe tonove koji odražavaju lisnati krajolik", dodaje Hughes. Patrick O'Donnell, ambasador brenda Farrow & Ball, zaključuje: "Sve boje imaju psihološko značenje, stoga odaberite onu koja odgovara namjeni prostorije."
3. Luksuzni materijali su prioritet
Iako je paleta boja izražajnija, ključ nije u količini boje, već u promišljenosti svakog elementa. Prioritet su vrhunska izrada, tekstura i materijali koji izgledaju skupo. To osigurava da čak i hrabriji odabiri djeluju elegantno, a ne napadno.
"Boje za tihi luksuz često se pogrešno shvaćaju kao isključivo neutralne, ali zapravo se radi o integritetu i profinjenosti materijala", objašnjava Kailee Blalock iz House of Hive Design Co.
Boju je najbolje uvesti kroz profinjene materijale. "Namještaj u mahovinasto zelenoj ili tamnoplavoj boji, lakirane površine u zemljanim crvenim tonovima ili suptilni detalji od obojenog mramora načini su za dodavanje boje uz zadržavanje tihe elegancije", dodaje Blalock.
Ulažite u prave stvari: prirodni kamen, ručno rađenu keramiku i kvalitetno tapecirani namještaj. Boja tada postaje samo još jedan sloj luksuza.
Preporuke za kupnju u stilu šarenog tihog luksuza

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati