Od Louis Vuittona do Zare: Brendovi koriste AI da bi poboljšali kupnju, evo kako
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
LOUIS VUITTON je koristi. Zara isto. A čini se i svi ostali.
Umjetna inteligencija nije samo ušla u modu nego prijeti da će je preuzeti. Botovi stiliziraju izgled na web stranicama, pronalaze kupcima modele koji im pašu, odgovaraju na pitanja kupaca i još mnogo toga, od kontakta s klijentima do opskrbnog lanca, pa čak i ljudskih resursa.
Obećanje velikih tehnoloških tvrtki o namjenski izgrađenim platformama je da umjetna inteligencija može kupnju učiniti boljom, pametnijom i ugodnijom za potrošače dok, ali i donosi profit robnim markama, piše Women's Wear Daily.
Popis brendova koji je koriste je pozamašan
Popis brendova koji koriste umjetnu inteligenciju uključuje poznata imena kao što su H&M, Zara, Tommy Hilfiger, Valentino, Moncler, Collina Strada, adidas, Louis Vuitton, Zegna i Kering...
To je tehnološka ludnica kakva nije viđena od početka dot-com buma u kasnim 90-im godinama. Ali to bi moglo biti ništa u usporedbi s onim što slijedi u svijetu šoping-robota.
U izvješću iz prosinca prošle godine Polaris Market Research predviđa da će globalno tržište virtualnih pomoćnika pri kupnji narasti s 516 milijuna dolara u 2022. na 6.9 milijardi dolara do 2032. godine. Sjeverna Amerika imat će najbrži rast zbog napretka u umjetnoj inteligenciji (AI) i tehnologija obrade prirodnog jezika.
Velike tehnološke kompanije snažno se razvijaju.
Polaris je istaknuo modne primjere koje pokreće ChatGPT, poput njemačke e-trgovine Zalando, koja je u studenom testirala svog AI modnog asistenta, te Mercarija, koji je predstavio Merchat AI prije nešto više od godinu dana.
Indikativno je da brendovi odjeće i trgovci na malo udružuju snage s tehnološkim tvrtkama u potrazi za primjenom umjetne inteligencije, što pokreće val modno-tehnoloških moćnih parova. Razmislite o Pradi i Adobeu. Gucciju i Salesforceu. LVMH Moët Hennessy Louis Vuittonu i Google Cloudu.
Također, LVMH-u i Alibabi, čije se AI partnerstvo upravo proširilo. Utjelovljujući ovu dinamiku, tehnologija OpenAI pojavila se na Met Gali s prilagođenim botom koji je dočarao Njujorčanku Natalie Potter iz 30-ih godina na događaju 2024. godine, gdje je bila izložena njezina vjenčanica.
Sada veliki tržišni igrači dolaze kako bi ponovno uzdrmali svijet botova, možda čak i brže nego što su istraživači očekivali.
Posljednja ažuriranja ChatGPT-ja ovog svibnja predstavila su svijetu novi bot, koji se doima ljudskije nego ikad u načinu na koji govori, komunicira, razumije i vidi svijet oko sebe.
Duboke promjene za društvo
Ovo su duboke promjene za društvo - od zapošljavanja do sigurnosti - i donijet će desetljeća transformacije u svijet mode i maloprodaje u samo nekoliko godina.
Čini se da će bliska budućnost donijeti potpuno novu klasu emotivnih robota za kupnju, botove za stiliziranje koji mogu vidjeti i komentirati ono što klijenti nose i odgovoriti na njihova pitanja o stilu u stvarnom vremenu.
Modni brendovi morat će se kretati jednako brzo ili barem dati sve od sebe da održe korak s tržištem koje ubrzava brzinom svjetlosti. I to ne samo s umjetnom inteligencijom općenito već i s određenim aplikacijama.
Nekoliko investitora reklo je za WWD da je nadišlo opće ludilo za umjetnom inteligencijom. Sada se usmjeravaju na fokusirane primjene tehnologije.
"Ono što svi shvaćaju je da si samo Amazoni, Googleovi, Microsoftovi i OpenAI-jevi mogu priuštiti posjedovanje temeljne infrastrukture. Najpametniji investitori rekli su: 'U redu, svi ćemo graditi na temelju rada ovih ljudi'", rekao je Sam Yagan iz Corazon Capitala za WWD.
Yagan je investitor i bivši glavni izvršni direktor Shoprunnera, a pokazao je trend podupirući modnu marku Laws of Motion, koja je postala pružatelj tehnologije i upravo prikupila početna sredstva.
"Ima toliko prostora da to iskustvo kupnje postane zabavnije. Postoje velike mogućnosti za AI u modi", rekao je Yagan.
Multimodalni AI i novi modni roboti
Kupci često ocjenjuju značajke umjetne inteligencije za kupnju prema chatbotovima koji ih predstavljaju. To su bile užasne vijesti za maloprodaju, a pokretanje ChatGPT-ja to je potvrdilo.
Prema anketi Capterre, objavljenoj samo nekoliko mjeseci nakon što je OpenAI predstavio svog bota, ispitanici su rekli da samo 25 posto maloprodajnih chatbotova razumije njihova pitanja o potrebama, dok je ChatGPT dobio palac gore od 67 posto ljudi.
ChatGPT donio je dodatne tenzije navodeći Google da lansira alate za konverzacijsku maloprodajnu trgovinu početkom ove godine, a Amazon da testira vlastitog AI šoping-pomoćnika Rufusa. Navodno je početak bio težak uz nedosljedne rezultate i lako zbunjivanje.
Sada je OpenAI ponovno fascinirao svijet ljudskijom verzijom svog bota, nazvanom GPT-4o.
GPT-4o je tečan sugovornik koji može brzo čitati i odgovarati na tekst, glas i fotografije, prevoditi govorni jezik u stvarnom vremenu, čak i revidirati svoje stavove usred razgovora.
Zadani glas također može izazvati emocije svojim ljudskim glasom. Samo pitajte Scarlett Johansson, koja je odbila OpenAI, a zatim progovorila kada je tvrtka objavila glas chatbota koji je zvučao previše slično njezinom prikazu chatbota Samanthe u filmu Spikea Jonzea Her.
OpenAI nije imao glas, ali je ipak prenio poruku: ChatGPT raste. I to brzo. Uskoro će dobiti moć vida. Korištenjem videomoda na kameri, GPT-4o će moći "vidjeti" svijet u stvarnom vremenu, uključujući izraze lica i izgled korisnika.
Ova mogućnost prihvaćanja i odgovaranja na više formata naziva se "multimodalna". To je nova tehnološka značajka chatbota, a Google i Microsoft guraju svoje verzije.
Ovi botovi mogli bi vratiti ljudskost u pomoć pri kupnji, stiliziranju i u korisničkoj službi, a sam pogled u stvarnom vremenu mogao bi pokrenuti značajke kao što su stiliziranje na zahtjev i preporuke umjetne inteligencije uživo, čak i u fizičkim trgovinama.
Verzija 4o besplatna je za korištenje, a alati za razvojne programere već su dostupni - što bi moglo značiti da bi tvrtke poput Mercarija i Zalanda, čije botove pokreće ChatGPT, mogle kupcima dati prvi pogled na multimodalne modne botove.
Vodiči za veličinu
Mnoge tvrtke specijalizirale su se za dešifriranje vodiča za određivanje veličine, onih zbunjujućih tablica koje se tako često razlikuju od jednog brenda do drugog, te analiziraju mjere kupaca kako bi pronašle savršeno podudaranje.
To je i umjetnost i znanost. Veličina je osjetljiva tema, a iskrivljeni ili ambiciozni pogledi mogu poremetiti sustave i modele podataka - sve to pomaže objasniti zašto postoje različite metode za prepoznavanje podataka o veličini, od igara i anketa do analize povijesti povrata.
Podaci su ključni za predviđanja pristajanja odjeće i mogu otključati druge značajke kao što su vizualizacije pristajanja odjevnog predmeta na sličnom modelu ili avataru.
Tvrtke kao što su Bold Metrics, BodiData, SizeWize i Fit Analytics godinama su bilježile i predviđale veličine kupaca, mnogo prije nego što je Google prošle godine zaronio u vizualizacije odjeće. Zeekit je očito postao toliko dobar u tome da je Walmart kupio tvrtku 2021. godine, a 2022. pomoću te tehnologije pokrenuo virtualne kabine za probu. Ostali multibrand mrežni dobavljači, od Stitch Fixa do Amazona, također žele takvo rješenje.
Nisu oni jedini.
Veliko ime u ovoj igri je True Fit. Tvrtka obično radi s velikim brendovima, ali prošle je godine predstavila Fashion Genome, svoju AI fit platformu, svima unutar Shopify trgovina.
Tvrtke su od siječnja navodno zabilježile rast od 900 posto u usvajanju ove tehnologije, pri čemu True Fit korisnici čine čak 27 posto narudžbi na Shopify stranicama.
Izazov fit nastavlja privlačiti nove konkurente, kao što je Carly Bigi, osnivačica Laws of Motiona. Tvrtka se upravo otvorila za partnerstva s poduzećima s hrabrom tvrdnjom. "Na temelju kviza ili nekoliko selfieja predviđene mjere tijela koje imamo za vas, kao kupca, bit će unutar 99 posto točnosti stvarnog tijela", ustvrdila je Carly Bigi.
Virtualna isprobavanje
Podaci o dimenzioniranju i virtualno isprobavanje odjeće duboko su povezani jer jedno često vodi drugome.
"Virtualno isprobavanje" može značiti puno stvari. Neki brendovi nude predviđanja pristajanja samo za personalizaciju stila ili preporuke proizvoda, dok drugi koriste umjetnu inteligenciju za osnaživanje vizualnih iskustava u prvom licu, gdje korisnici mogu isprobati digitalni izgled na sebi s proširenom stvarnošću.
AR, koji dodaje 3D grafiku živom prikazu kamere, dobro funkcionira u određenim maloprodajnim situacijama, poput digitalnih makeovera ljepote, i često se primjenjuje na artikle kao što su torbe, obuća, satovi i naočale.
U siječnju je Walmartov Zeekit krenuo u virtualno isprobavanje naočala, a Cartier, dugogodišnji partner Snapa, u travnju je objavio virtualnu verziju svog prstena Trinity, tako da mu se javnost može diviti na vlastitim prstima.
Virtualna odjeća je druga stvar. Stvaranje digitalnih odjevnih predmeta nije teško, osobito generativnom umjetnom inteligencijom, oblikom tehnologije koja može stvoriti tekst, zvuk ili slike iz tekstualnih upita. Ali njihovo pretvaranje u uvjerljivo precizan AR filtar za potrebe pristajanja je iznimno teško. Snap, na primjer, godinama radi na tom problemu.
Ali to nije spriječilo druge proizvođače tehnologije, velike i male, da ga slijede. Rad Body Labsa na 3D skeniranju tijela potaknuo je Amazon da ga kupi 2017. godine, dok druge platforme za mjerenje tijela poput 3DLooka uvode AI dublje u modni posao.
Platforma YourFit spaja preporuke za fit s fotorealističnim isprobavanjem AR odjeće. Njegova umjetna inteligencija odabire artikle na temelju stada kupca, preferencija pristajanja i najprodavanijih proizvoda, a zatim omogućuje kupcima da vide kako proizvodi izgledaju na njima u virtualnoj svlačionici koju pokreće AR. U studenom je 3DLook sklopio partnerstvo s novim brendom, Bershkom iz Inditex Groupa.
Preporuke proizvoda
Fit tehnološke platforme često se pretvaraju u mehanizme za preporuku, što je logična evolucija koja povezuje ono što najbolje odgovara onome što kupci vole. To im može dati prednost u odnosu na konkurente koji koriste samo navike kupaca.
Oslanjanje na podatke o kupnji sada je previše uobičajeno, kaže Stella Rousou, direktorica poslovnog razvoja i partnerstva u Style DNA-u.
"Većina rješenja preporučila bi odjeću na temelju prethodnog obrasca kupnje pojedinca", rekla je Rousou. Iako nije specijalizirana za predviđanja pristajanja, aplikacija Style DNA temelji odabire na "tehnikama savjetovanja o imidžu", kao što su analiza boja i tip tijela, tako da može prilagoditi odabire individualnim atributima korisnika.
Također, katalogizira korisnikovu garderobu tako da može predložiti načine za uparivanje postojećih komada.
"Proveli smo godine istraživanja kako bismo identificirali probleme s kojima se potrošači susreću kada kupuju online ili u trgovini i otkrili smo da 64 posto online kupaca zapravo ne zna stilizirati artikle", dodala je Rousou.
Naravno, tu je i obrazovni aspekt jer korisnici uče što može proći, a što ne. To je jedna od glavnih privlačnosti za potrošače koji hrle na platforme za stiliziranje kao što su Style DNA, Stylitics, Intelistyle, Style Genius, Stylebook, Dressme, Fashionadvice.ai i druge, što tjera sve veći broj start-upova da se uključe na tržište.
To je prostor ispunjen divovima poput Googlea, Amazona i drugih, uključujući i neke neočekivane faktore. Meta se bavi stiliziranjem sa svojim Meta AI botom, koji nudi modne savjete putem chata ili svojih Ray-Ban uređaja opremljenih kamerom.
eBay nije poznat po modi, ali pretpostavlja se da algoritmi to mogu promijeniti. Tvrtka je proširila svoju značajku "Kupujte izgled" s namještaja na odjeću, a njena funkcija klik-za-preprodaju temelji se na umjetnoj inteligenciji, koja automatski popunjava popise proizvoda i mogla bi osigurati obilje proizvoda za odabir. Talijanski brend odjeće Save the Duck prvi je preuzeo značajku ponovne prodaje.
Komplicirani biznis odijevanja
AI je posvuda, radi pomalo od svega - ali ne sve zajedno.
Amazon, Adobe, Walmart, Google, Shopify, Salesforce, Klarna, Adobe, eBay, Stitch Fix i slične kompanije predstavljaju milijarde dolara u transakcijama, a njihova duboka ulaganja u AI za kupnju su utjecajna i pokreću valove značajki i iskustava.
Lako se izgubiti u svim platformama od personaliziranih preporuka do uklapanja predviđanja, a da ne spominjemo alate za marketing, komunikacije, dizajn proizvoda i druge scenarije iza scene. To posebno vrijedi za kupce.
Čak i kada AI značajke rade dobro - što nije uvijek slučaj - scenariji su i dalje zbunjujući. Neki se alati preklapaju ili rade zajedno, a drugi ne. Većina ne uzima u obzir kupnju darova ili čak ne dopušta kupcima da ručno označe kada kupuju za druge, što utječe na njihove podatke o preferencijama.
Istodobno, jedan kupac može imati više profila kod različitih brendova koji se ne povezuju zajedno ili s postojećom garderobom. Zato su stvorene aplikacije za povezane garderobe, a grupa, koja uključuje Style DNA, s Cladwellom, Aclosetom i mnogim drugima, ostaje popularna među modnim potrošačima.
"Svi znamo da se umjetna inteligencija u modnoj industriji, posebno u području kupovine, brzo širi. To nije jednostavno shvatiti i prihvatiti", rekla je Rousou.
A s tim se barem svi mogu složiti.