Bivši zaposlenik trgovine otkrio pet pogrešaka zbog kojih kupnja ispada skuplja

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
TJEDNA kupnja često završi većim troškovima nego što je nužno - i to zbog sitnih, ali čestih pogrešaka koje lako prolaze nezapaženo. Pametni trikovi i male promjene u navikama mogu napraviti veliku razliku na računu.
Bivši djelatnik supermarketa Al Baker godinama je promatrao navike kupaca i izdvojio najčešće pogreške koje dovode do nepotrebne potrošnje. U nastavku slijedi pet savjeta koji pomažu da se kupnja obavi promišljenije i povoljnije.
Prije izrade popisa provjerite što već imate kod kuće
Izrada popisa za kupnju i dosljedno pridržavanje tog popisa pokazali su se kao ključna navika za izbjegavanje nepotrebne potrošnje. Kupnja bez jasnog plana često dovodi do impulzivnih odluka i zaboravljanja osnovnih proizvoda, ističe Al Baker, otac četvero djece, u razgovoru za What's The Jam, prenosi New York Post.
Također, često se dogodi da se popis sastavi bez prethodne provjere sadržaja kuhinjskih ormarića, ostave ili hladnjaka, što može dovesti do bespotrebne potrošnje. "Možete nepotrebno potrošiti puno novca na stvari koje vam zapravo nisu potrebne, ili barem ne u tom trenutku, samo zato što prethodno niste pažljivo provjerili", objasnio je Baker.
Ako je dostupna, treba iskoristiti aplikaciju trgovine
Baker savjetuje korištenje aplikacije trgovine, ako je dostupna, posebno funkcije skeniraj i kupuj, koja pomaže u praćenju potrošnje. Često se dogodi da se tijekom kupnje proizvodi nesvjesno ubacuju u kolica, a visoki iznos računa na blagajni tada postaje neugodno iznenađenje.
"Skeniranje tijekom kupnje korisno je jer omogućuje jasan uvid u konačni iznos računa, budući da aplikacija cijene ažurira u stvarnom vremenu", savjetuje bivši zaposlenik supermarketa. Ovakav pristup također pomaže u tome da se kupuje promišljenije i da se u košaricu stavljaju samo proizvodi koji su zaista potrebni.
"Toliko sam puta skenirao neki proizvod, vidio koliko utječe na ukupni iznos računa i onda ga vratio na policu", objasnio je. "Stvarno pomaže da se smanji impulzivna kupnja i ostane unutar budžeta", dodao je Baker.
Ako aplikacija trgovine ne nudi tu funkciju, poslužit će i običan kalkulator.
Važnije je obratiti pažnju na jediničnu cijenu proizvoda nego na ukupnu cijenu
"Koliko god bilo primamljivo posegnuti za proizvodom s najnižom cijenom, često se ispostavi da je promotivni artikl zapravo skuplji kada se usporedi jedinična cijena, jer dolazi u manjoj količini", rekao je Baker. Nastavio je pojašnjavajući: "Iako se čini da se plaća manje, zapravo se dobiva manja količina proizvoda, što znači da će uskoro biti potrebna nova kupnja, a stvarne uštede tada nema."
Kombinirajte različite brendove
Prema Bakeru, kupovanje proizvoda različitih brendova može donijeti značajnu uštedu. "Ako je cilj uštedjeti, a pritom ne izgubiti na kvaliteti, može se kombinirati jedan brendirani proizvod s verzijom trgovačke marke - tako će trajati dulje", predložio je.
Tu praksu Baker primjenjuje kod kuće, osobito prilikom pripreme večere za obitelj. "Prije smo kupovali dvije staklenke umaka za tjesteninu, a s vremenom je to postalo poprilično skupo", ispričao je. "Danas dodam jednu staklenku brendiranog ili nebrendiranog umaka i uz to dodam pakiranje jeftine pasate od rajčice."
Ignorirajte police na krajevima redova
"Počeo sam potpuno ignorirati police na krajevima prolaza u trgovinama jer znam da su promocije tamo postavljene isključivo kako bi potaknule kupce na kupnju", otkrio je Baker.
Napominje i da se skuplji proizvodi najčešće nalaze na višim policama, upravo kako bi privukli pažnju i potaknuli kupnju. "Jeftiniji proizvodi obično se nalaze na donjim policama", dodao je. "Dok sam radio u supermarketu prije nekoliko godina, rekli su mi da se jeftiniji artikli stavljaju niže jer se mnogima ne da saginjati prilikom kupnje", otkrio je Baker.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati