Zanosnoj brazilskoj misici amputirali šake i stopala
MISS bikinija Brazila iz 2007. godine, zanosnoj Mariani Bridi da Coste liječnici su bili primorani amputirati stopala i šake kako bi joj spasili život. Dvadesetogodišnja je ljepotica oboljela od rijetke infekcije bakterijom Pseudomonas aeruginosa. Bolest se manifestirala najprije kao teška urinarna infekcija, a zatim je prerasla u sepsu.
Uslijed trovanja krvi došlo je do začepljenja krvnih žila pa su joj prvi stradali ekstremiteti - prekid cirkulacije, ostavio joj je stopala i šake u potpunosti bez kisika i liječnici su ih morali amputirati, kako sepsa ne bi napala vitalne organe. Borba za život mlade missice u bolnici Doria Silva traje već dvadeset dana. Iako je pri svijesti, diše uz pomoć aparata.
Marianin dečko Thiago Simoes je rekao za G1 da je ona primljena u bolnicu 30. prosinca, ali joj je tada zabunom dijagnosticiran bubrežni kamenac.
"Dali su joj nekakve lijekove i poslali ju kući"
"Dali su joj nekakve lijekove i poslali ju kući. Ali dva dana kasnije, stanje joj se pogoršalo. Odvezli smo ju nazad u bolnicu i rekli su nam da je oboljela od opasne infekcije. Postajalo joj je sve gore i gore, a onda više nije imala cirkulaciju kroz udove. Prvo je izgubila stopala, a onda su joj u utorak rekli da je izgubila obje šake", prepričao je Thiago Simoes.
"Ali, ona je jaka i mi samo želimo da preživi", kaže Simoes.
Otac Mariane Bridi shrvan je kazao jednom brazilskom dnevnom listu da se boji za život svoje kćeri.
Bakterija se može nalaziti na zdravom tkivu na području pazuha i genitalija
Bakterija Pseudomonas je ubikvitaran, što znači da je na neki način "sveprisutna" u okolišu, premda preferira vlagu. Povremeno se može pojaviti na normalnoj koži na području pazuha, genitalija i analnog otvora. Kod ljudi je najčešća vrsta Pseudomonas aeruginosa od koje je oboljela lijepa Brazilka.
Zanimljivo je da najčešće pogađa pacijente u bolnicama, a posebno su ugroženi bolesnici s opeklinama i oni koji pate od malignih bolesti. Infekcije tom bakterijom mogu zahvatiti kožu, potkožno tkivo, kosti, uho, oko, mokraćne puteve i srčane zaliske, a lokalizacija ovisi o ulaznom mjestu bakterije i osjetljivosti bolesnika. Kad se radi o lokaliziranoj i vanjskoj infekciji, učinkovito je liječenje ispiranjem s octenom kiselinom i jednostavnim antibioticima, no ukoliko dođe do odumiranje tkiva, liječenje se ne može nastaviti dok se ono ne odstrani. Gnoj se mora drenirati.
Bolest se pojavljuje kao gram-negativna sepsa, uz koju je često prisutna gangrena, a za rane koje se pojavljuju na koži karakteristične su ljubičasto-crnim mrlje promjera oko jedan centimetar s gnojnim središtem okruženim crvenilom.
A.B.
Foto: Marianabiridi.com

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati