Vuk Vuković: Cijene dionica na američkim burzama nisu realne

VUK VUKOVIĆ, ekonomist, doktor znanosti s Oxforda i vlasnik hedge fonda Oraclum Capital, gostovao je u HRT-ovoj emisiji 1 na 1, gdje je komentirao Trumpa i njegove carine, smisao njegovog ekonomskog protekcionizma, tko zapravo financira američki javni dug, može li se Amerika ponovno uzdići s Trumpom ili bez njega te kakva je veza inflacije i usporavanja ekonomije.
"Teško je naći racionalnost u pristupu, naravno, netko ima različite pregovaračke stilove, ali trebamo razmišljati o konačnom cilju, što oni žele i zašto su te carine uvedene. Ideja je povratak proizvodnje u Ameriku u tim industrijama koje su zamijenile automatizacija i robotizacija i da se ti poslovi vrate u Ameriku. Međutim, smatram da to nije realno, a pogotovo ne ovakvom ekonomskom politikom", ističe Vuk Vuković.
Financial Times je tijekom vikenda objavio graf gdje je pitao ljude misle li da će u Americi biti bolje ako se proizvodnja vrati u Ameriku. Većina smatra da hoće, kaže Vuković. Međutim drugo pitanje je bi li oni radili u tim tvornicama. Tu je vrlo mali dio rekao "da". Ako gledamo po dobnim skupinama, gotovo nitko tko je rođen nakon 1980. ne bi radio u tvornicama proizvodnje, smatra Vuković.
"Automatizacija, a ne outsourcing, glavni je razlog gubitka poslova"
"Puno ljudi je izgubilo posao u proizvodnji u Americi, to je proces koji je trajao 40 godina, a događa se, prije svega, zbog tehnološke revolucije. Osim toga, mnoga istraživanja našla su automatizaciju i robotizaciju kao glavni razlog. Da, radnici u tradicionalnim proizvodnim zanatima su izgubili puno poslova i nisu se snašli u novoj ekonomiji", navodi.
Što se tiče protekcionizma, on nikada nije bio od koristi, smatra Vuković. Slobodna trgovina je uvijek donijela koristi, Europska unija je najbolji primjer. "Hrvatska je najbolji primjer toga. Koliko smo napredovali kao društvo nakon ulaska u Europsku uniju", govori. To je sve posljedica slobodne trgovine Europske unije.
"SAD ima najveći deficit na svijetu i najveći je dužnik"
"U sustavu razvoja koji je Amerika imala, dakle to je zemlja s najvećim trgovinskim deficitom na svijetu i najveći dužnik na svijetu, sustav postoji zato što Amerika uz to ima najveću kapitalizaciju tržišta na svijetu i najjače tržište dionica na svijetu. Istovremeno ima neograničenu potražnju za svojim dugom. Dakle, američki dug koji oni tiskaju je svima nama drugima koji ga kupujemo imovina", kaže.
Ako Amerika, s Trumpovom idejom i politikom, želi napraviti jedan potpuni preokret i želi sebe pretvoriti u zemlju trgovinskog suficita, onda će kapital izlaziti iz Amerike, što znači da ne možemo opravdati toliko visoku kapitalizaciju njihovog tržišta, smatra Vuković.
"Nije realno da je njihovo tržište toliko, da su cijene dionica tolike kolike jesu. S druge strane, ne možemo očekivati ogromnu potražnju za dugom. Sada je visoka razina javnog duga, a ako odjednom pada potražnja za tim dugom, kamate mogu samo rasti. Mislim da je dugoročno puno opasnije napraviti prevrat", zaključuje Vuković.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati