Vučić: Ponosan sam što sam prije deset godina otišao u Potočare

PREDSJEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je ponosan što je prije deset godina "osobno prisustvovao obilježavanju godišnjice zločina u Srebrenici", naglasivši da je time iskazao poštovanje prema žrtvama usprkos svim pritiscima i napadima koje je tada trpio, prenosi Anadolu.
Vučić je, odgovarajući na pitanje da prokomentira to što nitko nije odgovarao za napad na njega u Potočarima 2015. godine i što se napadi na njega nastavljaju, odgovorio da je to logično jer ti napadi dolaze iz regije gdje smeta Srbija koja, kako je kazao, raste, napreduje, koja se neće ponižavati, klečati pred svima te ispričavati svemu i svačemu.
Vučić je, govoreći za TV Pink, izrazio sućut obiteljima poginulih i nastradalih u Srebrenici i najoštrije osudio zločin.
"Još jedanput iskazujem najiskrenije sućut članovima obitelji poginulih i nastradalih. Nikada se taj odnos teške osude neće moći promijeniti i to je ono što je važno. U tome se mi Srbi razlikujemo od svih ostalih koji nikada tako nešto nisu rekli za srpske žrtve i nikada nisu na takav način iskazali sućut obiteljima srpskih žrtava", naveo je.
Bit će pokopani ostaci sedam žrtava
Posmrtni ostaci sedam žrtava genocida u Srebrenici, koji su počinili pripadnici Vojske Republike Srpske i njihovi pomagači u srpnju 1995., bit će ukopani na kolektivnoj dženazi 11. srpnja u Memorijalnom centru Srebrenica u Potočarima.
Posmrtni ostaci žrtava koje će biti sahranjene ove godine pronađeni su u grobnicama otkrivenim prethodnih godina na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići i Kameničko brdo. Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića koja su u trenutku smrti imala 19 godina, Senajid Avdić i Hariz Mujić.
Posmrtni ostaci Hasiba Omerovića, koji je imao 34 godine kada je ubijen, ekshumirani su 1998. godine, ali obitelj se zbog malog broja pronađenih dijelova kostura ranije nije mogla odlučiti o davanju suglasnosti za ukop.
U petak će biti ukopani i posmrtni ostaci Fate Bektić (1928.), Sejdalije Alića (1961.), Rifeta Gabeljića (1964.) i Amira Mujčića (1964.).
Haški sud utvrdio da je počinjen genocid
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopano 6765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci članova obitelji.
Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta. Od toga, u 77 masovnih grobnica otkrivenih nakon rata. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
Za više od tisuću žrtava genocida u Srebrenici još uvijek se traga. Međunarodni sud pravde u Haagu donio je 2007. godine presudu u kojoj se konstatira da je 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN-a, Vojska Republike Srpske (VRS) počinila genocid.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati