Vještaci o šesterostrukom ubojici: Pio je od 8.30 ujutro pa otišao ubijati ljude

U TRENUTKU uhićenja Krešimir Pahoki, koji je u srpnju prošle godine u daruvarskom domu ubio šestero ljudi, među kojima i majku, imao je 0.98 promila alkohola u krvi. Tog dana pio je od 8.30 sati ujutro. Do uhićenja u 10.30 sati popio je tri pive, i to natašte, otkrila je u nastavku suđenja vještakinja za toksikologiju dr. Vlasta Dečak Barišić iz Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić".
Kako je istaknula, Pahoki je bio u stanju pripitosti, a tad je osoba "euforična, povećane kontaktibilnosti, brbljavosti, pojačanog samopouzdanja i pretjerane samouvjerenosti".
"Pritom dolazi do smanjenja socijalne inhibicije, samokontrole i do poremećaja pažnje. Osoba ne sagledava realno situaciju, smanjene je kritičnosti i mogućnosti ispravne procjene", rekla je vještakinja te otkrila kako nije bio pod utjecajem droga u vrijeme počinjenja tog zločina, piše 24sata.
Vještaci iz Klinike za psihijatriju Vrapče, koji su radili kombinirano psihologijsko-psihijatrijsko vještačenje, doc. dr. sc. Nadica Buzina i klinički psiholog Romel Krajačić, zaključili su da Pahoki nije ovisan o alkoholu.
"Bio je ubrojiv. Ima obilježja narcističkog poremećaja"
"Njegovo osobno i socijalno funkcioniranje odgovara poremećaju ličnosti, i to prvenstveno narcističkih i disocijalnih obilježja. Kad govorimo o narcističkim obilježjima, njega karakterizira precijenjena slika samoga sebe, svojih mogućnosti i sposobnosti iako su u principu takve osobe vrlo osjetljive na bilo kakvu kritiku drugih.
Tijekom vještačenja registrirana su i disocijalna obilježja, među kojima su manjak empatije, teškoće u uživljavanju u osjećaje drugih, problemi u održavanju emocionalnih veza i teškoće u izražavanju vlastitih osjećaja", rekla je dr. Buzina.
Pahoki je tijekom davanja podataka o sebi spomenuo i svoje iskustvo na ratištu. Vještaci, međutim, nisu našli elemente PTSP-a. Prema njihovoj procjeni, Pahoki je u vrijeme ubojstava bio potpuno ubrojiv, no ogradili su se da ih je ograničila činjenica da se branio šutnjom, odnosno nije iznosio obranu, zbog čega nisu mogli ispitati njegov emocionalni odnos prema djelima.
Pahokiju prijeti 50 godina zatvora
Podsjetimo, žrtve Pahokijevog pohoda bile su korisnici doma i zaposlenici rođeni 1948., 1934., 1987., 1935. te dvoje rođenih 1931. godine. U napadu je teško ozlijeđeno još pet osoba rođenih 1995., 1982., 1938., 1942. i 1934. godine, koje su preživjele zahvaljujući brzoj liječničkoj intervenciji. Prema optužnici, Pahoki je također ispalio metak koji je probio zid i fragmentima stakla ozlijedio još jednu osobu.
Tužiteljstvo ga tereti i za raniji napad koji se dogodio mjesec dana prije masakra, 20. lipnja 2024., kad je u Daruvaru osobu rođenu 1973. godine staklenom bocom udario po glavi i ozlijedio je fragmentom razbijene boce po podlaktici.
Optužnicu koju je podiglo Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru optužno vijeće Županijskog suda u Bjelovaru potvrdilo je 19. prosinca 2024. godine. Slučaj je izazvao veliku pozornost javnosti zbog brutalnosti i broja žrtava u jednom od najtežih zločina u novijoj hrvatskoj povijesti.
Pahokiju prijeti kazna zatvora od 50 godina. Od trenutka uhićenja nalazi se u bjelovarskom zatvoru.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati