Ukrajinci srušili ruski Su-35 iznad Kurska, objavljen i video

UKRAJINSKO ratno zrakoplovstvo objavilo je da je jutros oborilo ruski borbeni avion Su-35 u Kurskoj oblasti u Rusiji, javlja Kyiv Independent. Iako detalji operacije nisu otkriveni, prema ukrajinskom Glavnom stožeru, time je ukupan broj uništenih ruskih letjelica od početka invazije porastao na 414.
Ukrajina je u kolovozu 2024. izvela prekograničnu ofenzivu u Kurskoj oblasti, što je označilo prvu veliku invaziju stranih snaga na ruski teritorij od Drugog svjetskog rata. Pojačana sjevernokorejskim trupama, Rusija je u ožujku pokrenula protunapad i natjerala Ukrajinu na povlačenje s većine prvotno zauzetih područja, uključujući grad Sudžu.
Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo objavilo je i snimku srušenog Su-35.
Obaranje Su-35 dodatno je povećalo gubitke ruske avijacije koje je Ukrajina nanijela proteklog tjedna.
Operacija "Paučina"
Naime, 1. lipnja Ukrajina je pokrenula operaciju "Paučina" (Spiderweb) koju je izvela Služba sigurnosti Ukrajine (SBU), a prema tvrdnjama iz Kijeva pogođena su 42 ruska bombardera i drugi zrakoplovi, pričinivši štetu od šest milijardi eura i onesposobivši više od trećine ruske strateške bombarderske flote.
>> "Ruski Pearl Harbor". Ukrajinci nanijeli neviđenu štetu ruskom zrakoplovstvu
SBU navodi da je 117 dronova, lansiranih iz skrivenih kamiona diljem Rusije, istovremeno napalo vojne aerodrome u najmanje četiri regije, uključujući baze tisućama kilometara udaljene od ukrajinske granice.
>> Koliko su ozbiljni gubici ruske avijacije nakon operacije "Paučina"?
Pogođene baze navodno su bile dom za bombardere Tu-95 i Tu-22M3, ključne za ruske napade krstarećim projektilima na ukrajinske gradove.
Sukhoi Su-35
Sukhoi Su-35 je višenamjenski borbeni avion 4++ generacije, razvijen kao duboko modernizirana verzija Su-27, a u operativnu službu ruske vojske ušao je 2009. godine, dok je najnovija verzija Su-35S potpuno operativna od kraja 2018. Su-35 ima maksimalnu brzinu od 2500 km/h, borbeni radijus do 2000 km i dolet do 3600 km, a opremljen je naprednim radarom Irbis-E i motorima AL-41F-1S s vektorizacijom potiska.
Cijena jednog Su-35 procjenjuje se na oko 40 milijuna eura (bez naoružanja), što ga čini znatno jeftinijim od zapadnih pandana poput F-35. Operativni troškovi su također niži u odnosu na starije modele, a avion je dizajniran za ostvarivanje zračne nadmoći, ali i za napade na kopnene i pomorske ciljeve, danju i noću, u svim vremenskim uvjetima.
Ruske zračne snage su do kraja 2022. imale u službi oko 110 Su-35S, a procjenjuje se da je do lipnja 2025. taj broj narastao na oko 130–140 operativnih primjeraka, uz kontinuiranu proizvodnju i isporuke novih serija tijekom 2024. i 2025. godine. Planirano je da do kraja desetljeća Rusija ima više od 200 ovih aviona, iako je tempo proizvodnje ograničen industrijskim i logističkim izazovima.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati