Uskoro ćemo na Zagrebačkoj burzi moći ulagati u hrvatske startupe - minimalni ulog 100 eura
Screenshot: Funderbeam.com
HRVATSKE startup kompanije uskoro će moći prikupljati novac za razvoj i na Zagrebačkoj burzi.
Direktorica i osnivačica estonskog Funderbeama Kaidi Ruusalepp i direktorica Zagrebačke burze Ivana Gažić predstavile su jučer na okruglom stolu održanom na godišnjoj konferenciji Zagrebačke burze u Poreču zajednički projekt Funderbeam SEE, kompanije u osnivanju u kojoj Zagrebačka burza ima 20-postotni udio.
Funderbeam je crowdfunding platforma za startup kompanije na kojoj ulagatelji odmah nakon inicijalne faze ulaganja mogu trgovati svojim udjelima kao da je riječ o tvrtkama izlistanima na burzi, a zahvaljujući inovativnom sustavu temeljenom na bitcoin tehnologiji.
Ogroman potencijal Funderbeama prepoznao je i osnivač Skypea Jaan Taalinn, jedan od prvih ulagača u kompaniju.
Povezivanje startup kompanija i ulagača
"Funderbeam SEE želi omogućiti mladim kompanijama u ranim fazama njihovog rada pristup potrebnom kapitalu kroz skupno financiranje. Želimo da startupovi nastave raditi u okruženju u kojem su nastali i tako budu glavni pokretač ekonomije u desetljećima koja dolaze. Ovim inovativnim modelom prikupljanja kapitala poduprijet ćemo razvoj njihovih poduzetničkih ideja, a malim te profesionalnim ulagateljima omogućiti da ulože novac i sudjeluju u uspjehu kompanija u koje vjeruju", istaknula je Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze.
U prvoj će fazi Funderbeam SEE biti usmjeren prema kompanijama iz Hrvatske, Slovenije i Srbije, a u budućnosti je planirano poslovanje Funderbeam SEE-a proširiti na širu regiju. No, od početka će pristup tržištu imati ulagatelji iz cijelog svijeta.
U Hrvatskoj i regiji postoje mlade kompanije sa sjajnim poslovnim idejama, kojima treba kapital, a postoje i zainteresirani ulagatelji s dovoljno raspoloživog kapitala. Kontinuirani rast štednje kao i povijesno niske kamatne stope pogoduju ovom procesu. Funderbeam SEE bit će aktivni posrednik u njihovom spajanju, u skladu s težnjom Zagrebačke burze da bude institucija koja zaokružuje čitav životni ciklus kompanije, od ideje do potencijalnog uvrštenja na uređeno burzovno tržište, najavila je Ivana Gažić.
"Funderbeam ruši stare barijere"
"Funderbeam ruši stare barijere, kompanijama pojednostavljuje prikupljanje kapitala za rast, a ulagateljima olakšava pristup likvidnim sredstvima. Kako Funderbeam koristi inovativnu tehnologiju, cilj nam je postaviti model alternativnog financiranja za budućnost. Procijenili smo da je Zagrebačka burza, kao predvodnik u svojoj regiji, koji traži nove modele razvoja, idealan partner za razvoj Funderbeama", protumačila je razloge za partnerstvo sa Zagrebačkom burzom Kaidi Ruusalepp, osnivačica i direktorica Funderbeama, nekadašnja predsjednica uprave burze NASDAQ OMX Tallinn i suautorica estonskog Zakona o digitalnim potpisima, koji je omogućio razvoj estonske digitalne ekonomije.
Minimalno ulaganje 100 eura
Kompanija koja odluči prikupiti kapital putem ove napredne crowdfunding platforme imat će sveobuhvatnu logističku podršku Funderbeamovog tima. Funderbeam vrši provjere identiteta ulagatelja, ekspertize Vodećih ulagatelja i kvalitete poslovnih planova startupova kao i njihovu spremnost za komunikaciju s ulagateljima i nagli rast. Nakon odobrenja ulaska kompanije na Funderbeam, kompanija može računati na aktivnu podršku u prezentaciji svojeg poslovnog koncepta tijekom svih faza financiranja, do početka trgovanja udjelima.
Minimalno ulaganje za pojedinačnog malog ulagatelja u kompaniju iznosi 100 eura. Otvaranje investicijskog profila za ulagatelje je besplatno, a još je jedna posebnost ovog inovativnog sustava prikupljanja kapitala i trgovinske platforme u tome što trgovanje ne uključuje posrednike, brokere i sl., a transakcijske naknade prilikom trgovanja ulagatelji plaćaju samo u situaciji ako na transakciji ostvaruju dobit, s time da je iznos transakcijske naknade 1%.
Funderbeam u svojoj bazi već sad ima podatke o više od 180 000 kompanija iz cijelog svijeta, a njegova je posebnost i set naprednih analitičkih alata koji svakom ulagatelju i kompaniji omogućavaju uvid u poslovanje, kretanje cijena udjela, kao i usporedbu s konkurentskim kompanijama u branši. Na taj način ulagateljima je omogućeno najbolje moguće informiranje o ulaganjima i kompanijama, kako bi donijeli adekvatne investicijske odluke prilagođene svom investicijskom profilu.