Upad Trumpove rulje u Kapitol: Što se događa s uhićenjima?
OD NASILNOG upada Trumpove rulje u zgradu američkog Kapitola prošlo je gotovo tjedan dana. Što se događa s uhićenjima odgovornih za taj nezapamćeni događaj?
Odgovor na to pitanje pokušao je dati BBC.
Koliko je dosad uhićenih?
Dosad je uhićeno više desetaka izgrednika koji su upali u Kapitol. Optuženi su za kaznena djela povezana s oružjem i nasilan upad u federalnu zgradu.
U nedjelju je američko ministarstvo pravosuđa objavilo da su uhićena dva muškarca koji su u Kapitolu snimljeni s plastičnim lisicama.
> Napad na Kongres bio je mnogo gori nego se čini: Vješala, plastične lisice i bombe
Vlasti su objavile kako je Eric Gavelek Munchel, muškarac koji je snimljen kako nosi nekoliko setova plastičnih lisica u dvorani Senata, uhićen u saveznoj državi Tennessee. Larry Rendell Brock, koji je u zgradu Kapitola upao noseći plastične lisice kakve koristi policija, uhićen je u Teksasu.
Zasad nijedan od njih nije optužen da je namjeravao koristiti lisice, nego za nedolično ponašanje i nasilan upad.
FBI još uvijek traga za desecima izgrednika te je zamolio javnost da pomogne u identifikaciji.
> FBI traži Trumpovu rulju koja je upala u Kongres, nude nagradu onome tko im pomogne
Što u FBI-u kažu o uhićenjima?
Direktor FBI-a Christopher Wray osudio je postupke ljudi koji su upali u Kapitol i obećao da će biti uhićeni.
"Ono što se dogodilo u Kapitolu tog dana nije bilo prakticiranje slobode govora koju jamči prvi amandman Ustava, nego napad na našu demokraciju", rekao je.
"Nastavit ćemo agresivno progoniti svaku osobu koja je odlučila ignorirati zakone te je poticala nasilje, uništavala vlasništvo i ozljeđivala druge ljude", dodao je Wray.
Tužitelji u saveznim državama Ohio, Minnesota i Kentucky također su obećali da će progoniti sve one koji su iz tih država doputovali kako bi sudjelovali u neredima u Washingtonu.
Tko su ključni izgrednici koji su dosad optuženi?
Jake Angeli - "QAnonov šaman"
Jacob Anthony Chansley, poznatiji kao Jake Angeli i koji sam sebe opisuje kao "QAnonovog šamana", poznati je sljedbenik neutemeljene teorije zavjere QAnon, a živi u gradu Glendaleu u Arizoni.
Podsjetimo, sljedbenici QAnona vjeruju da se Donald Trump i tajni tim vojnih obavještajaca bore protiv sotonističkih kanibala i pedofila u Demokratskoj stranci, medijima, biznisu i Hollywoodu.
Chansley je široj javnosti postao poznat kad je u Kongresu snimljen noseći krznenu kapu s rogovima, megafon i transparent na kojem piše "Q me poslao". Lice mu je bilo namazano bojama američke zastave. Optužen je za nasilan upad i nedolično ponašanje. Njegova majka se nakon što je uhićen požalila medijima da mu u zatvoru ne žele pripremati isključivo organsku hranu.
U snimkama koje su objavljene na društvenim mrežama Chansleyja se može vidjeti kako ispred vladinih zgrada i u trgovačkim centrima urla o krijumčarenju djece, a redovito se pojavljivao i na protrampovskim prosvjedima te prosvjedima QAnonovaca.
Baš kao i mnogi drugi sljedbenici QAnona, i Chansley vjeruje da je covid-19 prevara.
Donald Trump, kojeg QAnonovci smatraju herojem, nije otvoreno podržao QAnon, ali je sljedbenike te sulude teorije nazvao "ljudima koji vole našu zemlju".
Doug Jensen - još jedan sljedbenik QAnona
Doug Jensen, 41-godišnjak iz savezne države Iowa, pojavio se na jednoj od viralnih snimki iz Kongresa.
> VIDEO Amerikanci slave crnog policajca koji je junački odvratio rulju od Senata
Jensen je uhićen i optužen za nasilan upad, nedolično ponašanje i ometanje policajaca. U viralnom videu vidi se kako Jensen po stepenicama Kapitola progoni crnog policajca praćen velikim brojem izgrednika. Pri tome je nosio majicu s natpisom "Vjerujte planu", što je jedan od slogana QAnonovaca.
Jensen se kasnije sam identificirao na Twitteru, objavivši fotografije sebe u prostorijama Kapitola.
Na Twitteru je Jensen redovito izražavao podršku Trumpu, a tvitao je i QAnonov slogan "WWG1WGA", što je skraćenica izraza "Gdje ide jedan, idemo svi".
Nick Ochs - Proud Boys
Nicka Ochsa FBI je uhitio u zračnoj luci u gradu Honolulu u saveznoj državi Havaji, na povratku kući iz Washingtona.
Optužen je za nezakonit upad u zaštićenu zgradu nakon što je objavio fotografiju na kojoj puši cigaretu u zgradi Kapitola, uz koju je napisao: "Pozdrav iz Kapitola LOL."
Ochs sam sebe opisuje kao "čelnika Proud Boysa s Havaja". Proud Boysi su antiimigrantska i ekstremno desna organizacija osnovana 2016. godine, koja u svoje redove prima isključivo muškarce.
Donald Trump se toj skupini direktno objavio u prvoj debati uoči predsjedničkih izbora. U odgovoru na pitanje o naoružanim milicijama bijelih suprematista Trump je rekao: "Odstupite i budite spremni."
Richard Barnett
Richard Barnett je muškarac kojeg fotografije prikazuju kako drži noge na stolu Nancy Pelosi, demokratske predsjednice Zastupničkog doma.
Nakon toga je ispred Kapitola snimljen s omotnicom koju je uzeo sa stola Nancy Pelosi. Uhićen je zbog nezakonitog ulaska, nedoličnog ponašanje u Kapitolu te krađe javnog novca, imovine ili dokumenata.
Barnett ima 60 godina i dolazi iz savezne države Arkansas.
Lokalni mediji objavili su da je Barnett bio dio skupine koja podržava pravo na posjedovanje i nošenje oružja, a prije upada u Kapitol dao je intervju na prosvjedu pod nazivom "Zaustavite pljačku", na kojem je predsjednik Donald Trump ponovio neutemeljene tvrdnje o izbornoj krađi na američkim predsjedničkim izborima.
Zašto još nije uhićen tip koji je po Kapitolu paradirao sa zastavom Konfederacije?
Iako su uhićeni deseci izgrednika, jedan čija je fotografija obišla cijeli svijet još uvijek nije. Radi se o muškarcu koji je snimljen kako po zgradi Kapitola paradira sa zastavom Konfederacije.
Na slici se vidi muškarac odjeven u traperice i crnu trenirku te koji u zgradi Kapitola nosi zastavu Konfederacije. Čini se da pod jednim okom ima tetovažu. FBI je zamolio javnost da mu pomogne pronaći tog čovjeka.
Zašto još uvijek nije uhićen? Odgovor na to pitanje pokušao je dati Max Abrahms, profesor političkih znanosti na sveučilištu Northwestern, specijaliziran za problematiku protuterorizma.
"Proces identifikacije i uhićenja može potrajati. Moguće je da se radi o osobi koja nema puno poznanika ili prijatelja, a moguće je i da je okružen ljudima koji ga podržavaju i ne žele njegov identitet i lokaciju otkriti vlastima", rekao je Abrahms za BBC.