Ukrajina: Uhitili smo dva Kineza, krali tajne dokumente o moćnoj protubrodskoj raketi

ODJEL za protuobavještajne poslove ukrajinske Službe sigurnosti (SBU) uhitio je dvojicu kineskih državljana u Kijevu zbog pokušaja krađe povjerljive dokumentacije o ukrajinskom raketnom sustavu RK-360MC "Neptun", objavili su ukrajinski mediji.
Prema rezultatima istrage, jedan od uhićenih je 24-godišnji bivši student tehničkog sveučilišta u Kijevu, koji je ostao u Ukrajini i nakon što je 2023. izbačen zbog lošeg uspjeha. Drugi osumnjičeni je njegov otac, kineski državljanin koji živi u Kini, ali je često putovao u Ukrajinu kako bi osobno koordinirao špijunske aktivnosti svog sina, objavio je SBU.
Pokušali vrbovati Ukrajinca s pristupom vojnim tehnologijama
Bivši student navodno je imao zadatak pribaviti tehničku dokumentaciju o razvoju i proizvodnji projektila Neptun. U tu svrhu pokušao je vrbovati ukrajinskog državljanina s pristupom osjetljivim vojnim tehnologijama, objavio je SBU.
Protuobavještajci SBU-a identificirali su ga u ranoj fazi operacije i uhitili ga na djelu prilikom preuzimanja povjerljivih materijala. Nedugo zatim uhićen je i njegov otac, dok se pripremao za prijenos prikupljenih informacija kineskim obavještajnim službama.
Pronađeni mobiteli i poruke koje dokazuju špijunažu
Tijekom operacije provedene su pretrage, a među pronađenim dokazima nalazili su se i mobilni telefoni s porukama koje potvrđuju dogovore i koordinaciju špijunskih aktivnosti oca i sina, navodi SBU.
Na temelju prikupljenih dokaza, obojici je službeno uručena obavijest o sumnji za špijunažu, prema članku 114., stavku 1. Kaznenog zakona Ukrajine. Ako budu proglašeni krivima, prijeti im do 15 godina zatvora i oduzimanje imovine, zaključuje se u priopćenju.
O kakvoj se to raketi radi?
RK-360MC „Neptun“ je ukrajinski protubrodni krstareći projektil razvijen u kijevskom konstruktorskom birou Luč. Temeljen je na sovjetskom projektilu H-35, ali s poboljšanjima u dometu, elektronici i sustavu navođenja. Namijenjen je uništavanju površinskih ratnih brodova i transportnih plovila do 9.000 tona deplasmana, bilo da se kreću u konvoju ili samostalno.
Projektil ima domet do 300 kilometara i nosi bojevu glavu težine 150 kilograma. U operativnu uporabu ušao je 2021. godine, a poznat je po tome što je 2022. godine korišten za potapanje ruskog krstarice "Moskva", što je označilo značajan uspjeh ukrajinskih oružanih snaga u obrani Crnog mora.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati