U Karlovcu predstavljen sustav za ranu detekciju rizika od poplave STREAM
U KARLOVCU je danas predstavljen Strateški razvoj sustava obrane od poplava (STREAM) sa sustavom uzbunjivanja o rizicima temeljenom na daljinskom mjerenju vodostaja rijeka u realnom vremenu, s bržom detekcijom rizika i obavještavanja stanovništva o protupoplavnim mjerama. Načelnica Stožera civilne zaštite Vesna Hajsan Dolinar rekla je da je za implementaciju STREAM-a za cijelu Karlovačku županiju predviđeno 650.000 eura, od čega je iz županijskog proračuna osigurano 97.000 eura.
U projektu ukupne vrijednosti od 9.4 milijuna eura sudjeluje 20 partnera iz Italije i Hrvatske. Od toga će se karlovačke operativne snage CZ-a opremiti radiokomunikacijskim uređajima potrebnim tijekom provedbe složenih intervencija, odnosno za uvezivanje svih u jedan sustav, što će omogućiti i nova nadogradnja geoinformacijskog sustava.
Osposobljeno 80 vatrogasaca
Danas je održana vježba, sa simulacijom stanja stvarne poplave od prije mjesec dana na tzv. malom slivu Kupe, te su pokrenuti protokoli prenošenja informacija i provjerena spremnost sustava Civilne zaštite da operativno djeluje na smanjivanju rizika i šteta koje nanosi voda.
Uvježbava se tako, rekla je Hajsan Dolinar, brzo podizanje viših razina sustava, tamo gdje je to potrebno, poput Hrvatske vojske, županijske uprave za ceste, hitne medicine, HGSS-a, Crvenog križa.
Zamjenik načelnice Stožera, vatrogasni zapovjednik Goran Franković, rekao je da je kroz ovaj projekt 80 vatrogasaca osposobljeno za korištenje novih tehnologija i sustava te su savladali znanja o vođenju i zapovijedanju u kriznim situacijama.
Sustav zapovijedanja i upravljanja kriznom situacijom je kod proglašavanja izvanrednog stanja novi - županica i gradonačelnici i načelnici preuzimaju ulogu zapovjednika Civilne zaštite na svom prostoru te zajedno djeluju u operativno organizacijskom obliku.
Aktivirano osam telemetrijskih vodomjera
Postavljanjem telemetrijskih uređaja moći će se u ranoj fazi na više lokacija mjeriti vodostaji rijeka bez obilaska terena i detektirati moguće propuštanje nasipa, tako da se više neće događati kao prije mjesec dana da se Mrežnica izlila i poplavila kuće bez da je itko od interventnih službi to znao ili mogao na vrijeme predvidjeti, rekao je Franković.
Danas je aktivirano osam telemetrijskih vodomjera, oni su još u testnoj fazi, u skorije vrijeme bit će ih dvadeset, a u konačnosti 40. Također će se postavljanjem videonadzora moći u realnom vremenu vidjeti stanje na plavljenom području, a kvalitetan će sirenski sustav za uzbunjivanje pokrivati i poplavom ugrožena područja gdje ga uopće nije bilo.
Postavljanjem uređaja i izradom programa za automatsko pokretanje sustava za uzbunjivanje, stanovništvo na ugroženom području dobit će na vrijeme informaciju o mogućoj poplavi što će doprinijeti pravovremenoj reakciji i sprječavanju šteta od poplava.
Franković je također ustvrdio da se sve naučeno može primijeniti i za potres i vihore te druge moguće ugroze koje se sve učestalije događaju u Hrvatskoj, Europi i svijetu.