U BiH otvorena istraga o ruskim paravojnim kampovima. Svjedočio ministar obrane
MINISTAR obrane BiH Zukan Helez danas je u Tužiteljstvu BiH dao iskaz o postojanju kampova za paravojnu obuku, u sklopu istrage koja je pokrenuta nakon što je u jednom intervjuu ustvrdio da ti kampovi postoje u Republici Srpskoj i da ih vode osobe iz Rusije.
Helez je u sjedištu Tužiteljstva BiH u Sarajevu bio oko sat vremena, a nakon toga je izbjegao brojne novinare koji su ga željeli pitati što je ondje kazao, no uoči razgovora kazao je kako je pozvan u svojstvu svjedoka i kako je spreman predočiti informacije koje ima. "Imam puno informacija koje ću dati Tužiteljstvu", kazao je Helez ističući kako je riječ o ozbiljnim stvarima koje ne može "parcijalno dijeliti s medijima".
Val osuda iz Republike Srpske
Helez je prošlog tjedna, u intervjuu za televiziju N1, kazao kako posjeduje informacije da u BiH, odnosno na teritoriju Republike Srpske, postoje kampovi u kojima se provodi paravojna obuka i u koju su povremeno uključeni i pripadnici policije RS-a.
Izjavio je i kako tu obuku vode osobe iz Rusije, a naknadno je pojašnjavao kako takvi kampovi postoje na području mjesta Rogatica u istočnoj Bosni te na planini Maglić. Njegove su izjave potaknule val osuda iz RS-a, a iz vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik, najavili su kako će zbog svega tražiti smjenu ministra obrane.
"On izlazi u javnost s ludostima i ovo nije prvi put", kazala je članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Helez je već mjesecima na meti kritika političara bosanskih Srba zbog žustrog zalaganja za članstvo BiH u NATO-u, čemu se oni podjednako odlučno protive.
"Lobirali smo za pomoć partnerskih država"
Aktualni ministar obrane traži da se hitno povećaju izdvajanja za obranu jer je proračun koji njegovo ministarstvo i oružane snage BiH imaju na raspolaganju na razini od skromnih 200 milijuna eura godišnje i iz tog iznosa jedva se pokrivaju tekući troškovi.
Helez je danas podsjetio kako je odlukom Predsjedništva BiH, donesenom još 2017., predviđeno izdvajanje oko 870 milijuna eura za modernizaciju oružanih snaga, no do danas za to iz proračuna nije osigurano ništa, pa se u oružanim snagama oslanjaju na bilateralne aranžmane nabavke opreme i oružja, posebice s Njemačkom, SAD-om i Velikom Britanijom.
"Lobirali smo za pomoć država koje su nam partneri", kazao je Helez potvrdivši kako je SAD osigurao 44 milijuna dolara za nabavku novih helikoptera za oružane snage BiH.