Trump hvali BlackRock: "Vraćamo Panamski kanal." Panamski predsjednik: To su laži

AMERIČKI predsjednik Donald Trump pozdravio je dogovor koji je predvodila američka tvrtka BlackRock o kupnji 22.8 milijardi dolara vrijednog lučkog poslovanja hongkonškog konglomerata CK Hutchison u Panamskom kanalu, a Panama je ponovno odbacila njegove izjave kao laži. Ugovor će američkom konzorciju dati kontrolu nad ključnim lukama Panamskog kanala nakon poziva Bijele kuće da ih se izvuče iz "kineskog vlasništva".
No također riskira povećanje napetosti između SAD-a i Paname, koji su se posvađali oko Trumpovih izjava o kanalu. "Moja administracija će vratiti Panamski kanal i već smo to počeli činiti", rekao je Trump u Kongresu SAD-a u utorak navečer i dodao: "Upravo je danas velika američka tvrtka objavila da kupuje obje luke oko Panamskog kanala i puno drugih stvari koje imaju veze s Panamskim kanalom i nekoliko drugih kanala."
Panamski predsjednik Jose Raul Mulino rekao je da Trump "još jednom laže" u objavi na X-u u srijedu. "Panamski kanal nije u procesu vraćanja... Kanal je panamski i bit će panamski!" dodao je.
Ugovor s konzorcijem pod vodstvom BlackRocka obuhvaća 90% tvrtke Panama Ports Company, koja upravlja lukama Balboa i Cristobal na oba kraja kanala više od dva desetljeća, objavio je CK Hutchison. CK Hutchison je tvrtka iz Hong Konga koja nije financijski povezana s kineskom vladom.
Konglomerat CK Hutchison, pod kontrolom milijardera Li Ka-shinga, ima interese u rasponu od infrastrukture i maloprodaje do telekomunikacija, osim što je najveći svjetski lučki operater u privatnom vlasništvu.
"Drago nam je što američki investitori stječu kontrolni udio u Panama Ports Companyju, koja posjeduje i upravlja lukama Balboa i Cristobal na oba kraja Panamskog kanala", rekao je dužnosnik američkog State Departmenta u izjavi za Reuters. Drugim lukama u Panami upravljaju tvrtke iz SAD-a, Tajvana i Singapura.
Trump se prethodno žalio na prisutnost kineskih i hongkonških tvrtki u Panami, a američki dužnosnici i političari rekli su da kontrola luka CK Hutchisona predstavlja sigurnosni rizik. Visoka cijena dovela je do porasta dionica CK Hutchisona za više od 20% u srijedu nadmašivši rast hongkonškog Hang Seng indeksa od 2.8%. Cijena dionica CK Hutchinsona sada je najviša od 1. kolovoza 2023.
Prodaja uključuje 80% udjela CK Hutchisona u Hutchison Portsu s vlasničkom vrijednošću od 14.21 milijardu dolara. Hongkonški konglomerat dobit će više od 19 milijardi dolara nakon otplate dioničarskih zajmova.
Goldman Sachs savjetovao je CK Hutchison u tom poslu, rekla su dva izvora upoznata s tim ugovorom. John Waldron, predsjednik Goldman Sachsa, bio je među bankarima uključenima u pregovore zbog visokoprofilne prirode transakcije, rekla je Reutersu treća osoba upoznata s pregovorima.
Bankari Goldmana u Hong Kongu također su bili uključeni, rekao je izvor. Ostatak Hutchison Portsa u vlasništvu je singapurskog PSA Internationala. Oko 12.000 brodova prošle je godine koristilo Panamski kanal, koji povezuje 1920 luka u 170 zemalja. Njegov položaj je strateški za SAD s obzirom na to da više od tri četvrtine brodova koji onuda prolaze potječe iz SAD-a ili putuje prema Americi.
"Želio bih naglasiti da je transakcija čisto komercijalne prirode i potpuno nepovezana s nedavnim političkim medijskim izvješćima koja se tiču panamskih luka", rekao je u izjavi Frank Sixt, jedan od direktora CK Hutchisona.
JPMorgan je u izvješću naveo da je prodaja panamskog poslovanja "razumljiva", ali je dogovor ipak "iznenađenje" s obzirom na to da većina drugih luka CK Hutchisona nije u regijama koje su izravno izložene kinesko-američkim geopolitičkim napetostima.
Hong Kong se vratio iz britanske pod kinesku vlast 1997. uz jamstvo da će njegove slobode, uključujući slobodu govora, biti zaštićene prema formuli "jedna država, dva sustava". SAD je kontrolirao kanal i područje oko njega sve dok nije potpisao ugovore 1977., koji su Panami dali kontrolu i suverenitet nad zonom kanala te jamčili njegovu stalnu neutralnost.
Ugovori su stupili na snagu 1999. Američka umiješanost u kanal naveliko se smatrala bolnom točkom za mnoge Panamce, s dvadesetak prosvjednika ubijenih u sukobu s upravom kanala 1964. godine.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati