Traži se opoziv Bandića: Hoće li padati glave zbog Varšavske?
Foto: Dragan Matić/Cropix
Streaming preuzet sa: Zagreb.hr
GRADSKA SKUPŠTINA prihvatila je sve zaključke komisije. Izmijenili su tek jednu točku: ne žele referendum već odmah traže Bandićevu ostavku. Bandić je izjavio da će provesti svaku točku zaključka, ali i da će kao gradonačelnik braniti svoje ovlasti.
"Neću govoriti o uzrocima i posljedicama, a ovo su posljedice. Ja niti želim niti mogu bježati od odgovornosti. 2008. kad se glasalo, vladalo je jedno demokratsko ozračje i svi su glasali kako su htjeli. Tako sam se ja osjećao na glasanju. Svaku odluku Gradske skupštine ću prihvatiti bez obzira na to tko je za nju glasao, a tko nije. Svaku točku zaključka ću provesti, a što se tiče opoziva i ostavke, ja sam u travnju prošle godine slušao iste riječi, a u svibnju su se dogodili izbori. Moja je krivnja što sam izabran. Ja ću kao gradonačelnik braniti svoje ovlasti i oni koji su me izabrali jedan dan će me i razriješiti. Nisam se rodio kao gradonačelnik, a neću niti umrijeti kao gradonačelnik. Neću se složiti s jogurt-revolucijom", kazao je Bandić na kraju sjednice.
Zaključci Skupštine su:
1. Deblokada Gundulićeve ulice
2. Opoziv Milana Bandića
3. Poziv Ministarstvu Marine Matulović-Dropulić da preispita svoje ranije mišljenje jer inače postoji kontradikcija u stavu nadležnih ministarstava
4. Traži se žurni nadzor Ministarstva zaštite okoliša jer nije izdana potvrda glavnog projekta građevine u Varšavskoj 6
5. Traži se hitan prekid radova u Varšavskoj jer Skupština smatra da nije bilo opravdanog razloga za hitan početak radova
6. Traži se hitan prijedlog GUP-a na raspravu
7. Traži se preciznije definiranje procedure utvrđivanja javnog interesa
U 11 sati započela je izvanredna sjednica Gradske skupštine čija je jedina tema Varšavska ulica. U 14.30 sjednica je prekinuta, a nastavila se u 15.30 kada je šesteročlana komisija objavila zaključke o radovima u Varšavskoj. Jeste li za ili protiv Bandića, odgovorite nam u anketi u desnoj koloni.
Na sjednici se nalazi i Tomislav Buterin, načelnik zagrebačke policije koji je s Bandićem popio kavu u kafiću Gradske skupštine. Buterin se na početku drugog dijela sjednice obratio zastupnicima.
Ministarstvo Marine Matulović-Dropulić nije na sjednicu poslalo svog predstavnika jer smatra da za to nema razloga. Na sjednici nisu prisutni Miroslav Blažević, Dragan Vučić, Nura Ismailovski, Dinka Pavelić.
Bilić Špremu: Pa tko je bio vaš kandidat na izborima prošle godine?
Nakon što je predsjednik Gradske skupštine i SDP-ovac Boris Šprem iznio svoje viđenje problema te zatražio što prije promjenu Zakona o referendumu kako bi se isti proveo u Zagrebu, javila se za repliku HDZ-ovka Danira Bilić koja je kazala kako ne zna odakle bi počela, ali da pita predsjednika tko je bio njegov kandidat na proteklim lokalnim izborima kada je problem Varšavske već ionako bio poznat.
Šprem je kazao kako je on potpuno neopterećen čovjek, novi zastupnik, te da nitko ne kaže da SDP ne snosi dio odgovornosti. "Mi pokušavamo voditi politiku koja nije opterećena prošlošću", dodao je.
"SDP je godinama netransparentno i diletantski vodio Grad"
Margareta Mađerić iz HDZ-a obrušila se na Šprema i SDP. "Ovaj kaos je posljedica nefunkcioniranja gradskih struktura, kao i nesposobnosti SDP-a. Pa tko je imao vlast u Zagrebu zadnjih deset godina? SDP. Koji je vodio grad na netransparentan i diletantski način. I tko je onda pozvaniji od SDP-a da riješi problem? Upravo ste vi, SDP i SDP-ovi gradski zastupnici, digli ruku za taj projekt i omogućili krupnom kapitalu da gradi u Varšavskoj", rekla je Mađerić. "Mi promašaje nastojimo ispraviti. A to što gradonačelnik ne sudjeluje, to je problem ovoga grada. Vi odmah mislite da treba provesti izbore za Skupštinu, ali Skupština u ovim vrlo teškim okolnostima sjajno radi svoj posao. SDP vlada situacijom u Zagrebu, vladat će i dalje i dobit će iduće izbore", odgovorio je Šprem.
Morana Paliković Gruden ustvrdila je kako je već pola milijuna kuna potrošeno na troškove čuvanja gradilišta te traži zaustavljanje radova u Varšavskoj.
"Odmah treba zaustaviti radove"
"Ovdje su prioriteti jasni: zaustaviti radove u Varšavskoj da se ne nanosi daljnja šteta i ne izaziva bijes građana. Želim istaknuti da nije odobren glavni projekt te da nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi. Pozivam gradska tijela da zaustave daljnje radove, Gradska skupština na to ne bi smjela biti imuna. Imamo odgovornost i nadležnost za uređenje prostora i očuvanje pješačke zone. Gradski ured za graditeteljstvo tražio je početak radova, međutim, oni nisu samostalno tijelo, to je tražio gradonačelnik, on je nadležan za to. Ako je Bandić dogovorio tu investiciju, on je može zaustaviti, ali može to i odbiti", rekao je Kregar nazivajući smijurijama činjenice na temelju kojih je utvrđen javni interes. "Ne vidim javni interes u tome da Hoto grupa ima dvoranu od 600 kvadrata za različite skupove ili da će se obnoviti fasade. To je nedovoljno obrazloženje za ustupanje Varšavske privatnom investitoru. Rijetko koji privatni investitor može dobiti takav status", kaže Kregar.
Buterin u skupštini hvalio Karamarka: Više je napravio on nego svi njegovi prethodnici
Načelnik zagrebačke policije Tomislav Buterin koji se od jutra nalazi na sjednici o Varšavskoj, u nastavku sjednice obratio se zastupnicima.
"Kakva bi mi bili policija da ne reagiramo na prekršaje? Primijenili smo najblaži oblik sredstva prisile, a to potvrđuju i snimke i privedeni koji nisu imali pritužbi na postupanje policije. Naše postupanje bilo je zakonito i razmjerno.", rekao je Buterin.
Pogledajte tko odlučuje o sudbini Varšavske.
Kregar: Skupština odlučuje o raspisivanju referenduma
"Odluku o raspisivanju referenduma o podršci gradonačelniku donosi Skupština", rekao je Josip Kregar, profesor zagrebačkoga Pravnog fakulteta, i time demantirao spekulacije o postotku građana čiji su potpisi potrebni za raspisivanje referenduma. Prema Kregarovim riječima, za raspisivanje referenduma je potrebno dvije trećine glasova skupštinara, a priču o navodnih samo 10 posto je u javnost proturio HNS koji je time želio obmanuti javnost koja je i dalje pod dojmom skupljanja potpisa za sindikalnu akciju protiv izmjena Zakona o radu.
Ipak, Kregar je dodao kako su stari zakoni prilično loši prema referendumima te da se očekuju izmjene zakona kojima bi se izmijenili i uvjeti za uspješnost referenduma. Prema važećem zakonu, da bi referendum prošao, potrebno je da za njega glasa 51 posto od ukupnoga broja upisanih birača. "Nema realne šanse da bi se na lokalnim izborima to moglo dogoditi", dodao je Kregar i objasnio da su popisi glasača u Hrvatskoj "neraščišćeni", što dodatno otežava uspješnost referenduma.
Referendum kao sredstvo odgovornosti
"Pod utjecajem EU-a, Hrvatsku čeka izmjena zakona kojom bi referendum postao realno sredstvo odgovornosti, ali treba očekivati da će Vlada zacijelo s tim izmjenama odugovlačiti koliko god može", kaže Kregar i dodaje kako do izmjena sigurno neće doći prije jeseni. "Prema novome zakonu, za uspjeh referenduma bit će potrebno da za njega glasa više od polovice od ukupnoga broja izašlih glasača", objašnjava profesor Kregar koji dodaje kako je jasno da je referendum u gradu Zagrebu zapravo zahtjev za Bandićevu ostavku.
"Referendum je sredstvo odgovornosti, a prema sadašnjem zakonu njega se ne može koristiti da bi se političare na tu odgovornost pozvalo", kaže Kregar koji dodaje kako je i sam Bandić naglasio da njegovi protivnici "čekaju sljedeće izbore" kako bi ga mogli smijeniti te da bit demokracije nije samo u izborima i dobivanju vlasti, nego i u periodu mandata i odgovornosti za svoje političke poteze.
***
Vezano uz zbivanja u Varšavskoj "Pokret Dosta!" objavio je video posvećen hrvatskim policajcima pod nazivom "I vaša će djeca biti gladna".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati