Tko su osumnjičeni za zločine na Ovčari? Mještani: Nismo iznenađeni uhićenjima
DVOJICU muškaraca koji su u srijedu uhićeni u Negoslavcima policija je prijavila za ratni zločin, a sumnjiči ih da su kao pripadnici srpskih paravojnih snaga 20. studenoga 1991. sudjelovali u tzv. špaliru smrti na Ovčari kroz koji su prolazili zarobljenici iz okupiranog Vukovara.
Sudac istrage jučer im je odredio istražni zatvor u trajanju od mjesec dana, što je potvrdio njihov odvjetnik za novinare ispred suda u Osijeku.
"Kako smo i predviđali, uvažio je sudac istrage razloge DORH-a, žalit ćemo se", rekao je novinarima.
Odlučujući o prijedlogu osječkog Županijskog državnog odvjetništva, sudac istrage utvrdio je da postoji opravdana bojazan da bi boravkom na slobodi osumnjičenici mogli postati nedostupni hrvatskim pravosudnim tijelima, zbog blizine granice sa susjednim državama koju mogu prijeći i uz osobnu iskaznicu te da bi mogli ometati istragu utjecajem na više svjedoka tako da iskazuju njima u korist, priopćeno je sa suda.
Dodaju kako protiv rješenja o određivanju istražnog zatvora stranke imaju pravo žalbe u roku od tri dana, a o kojima odlučuje Izvanraspravno vijeće osječkog suda.
Tko su osumnjičeni?
Osumnjičeni su, kako piše Jutarnji list, Draženko Đokić (57) i Vojin Krstić (72).
Mještani Negoslavaca nisu pokazivali nikakve znakove iznenađenja ovakvim razvojem događaja, navodi dnevnik. Ali ne zato što smatraju da su njihovi susjedi nešto skrivili, već zato što su isti ti ljudi već godinama, kako kažu, često bili pozivani na razne informativne i obavijesne razgovore u policiju zbog zbivanja na Ovčari u studenome 1991.
Mještani kažu da je policija u srijedu ujutro upala u obiteljske kuće Draženka Đokića (57) i Vojina Krstića (72), stavila im lisice i odvela ih. Ostalu sedmoricu mještana su, pak, priveli samo zbog informacija o djelovanju navedene dvojice.
Kad je riječ o uhićenicima, Negoslavčani kažu da je Krstić rođen u ovom selu, a Đokić se doselio kao dijete s roditeljima iz BiH te ostao u njemu iako ima i BiH državljanstvo. U mladosti je igrao nogomet, a vodio je i kafić na igralištu. Danas je poljoprivrednik.
Đokić je bio i svjedok na suđenju za ratne zločine na Ovčari koje se vodilo u Beogradu. Tamo je ispitivan na temelju okolnosti saznanja o ubojstvu hrvatskog branitelja Damira Kovačića koji je likvidiran na Ovčari.
U svjedočenju u Beogradu nije govorio ništa o svom boravku na Ovčari u dane kada su tamo ubijani i mučeni ratni zarobljenici, donosi Jutarnji list.
MUP objavio detalje akcije
MUP je jučer objavio nove detalje o akciji.
"Policijski službenici Radne skupine Ravnateljstva policije za istraživanje ratnih zločina su u suradnji s Upravom kriminalističke policije, policijskim upravama osječko-baranjskom i vukovarsko-srijemskom, Županijskim državnim odvjetništvom u Osijeku i Sigurnosno-obavještajnom agencijom proveli kriminalističko istraživanje nad dvojicom hrvatskih državljana (1948. i 1963.) zbog postojanja sumnje da su tijekom 1991. godine na području Ovčare počinili kazneno djelo "Ratni zločin protiv ratnih zarobljenika", opisano u članku 122. Osnovnog krivičnog zakona Republike Hrvatske.
Špalir smrti
Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđena je osnovana sumnja da su prvoosumnjičeni, tada kao 43-godišnjak, i drugoosumnjičeni, tada kao 28-godišnjak, kao pripadnici paravojnih formacija tzv. SAO Krajine 20. studenog 1991. godine na prostoru poljoprivrednog dobra Ovčara kod Vukovara zajedno s više osoba grubo fizički zlostavljali veći broj osoba koje su u statusu zarobljenika dovezene iz bolnice u Vukovaru.
Za dvojicu osumnjičenih se sumnja da su navedenog dana u poslijepodnevnim satima ispred hangara na poljoprivrednom dobru Ovčara pokraj Vukovara bili među pripadnicima koji su formirali tzv. špalir kroz koji su zarobljenici dolaskom na Ovčaru morali proći, a sve s ciljem odmazde i tjelesnog kažnjavanja zarobljenih i zatočenih pripadnika Hrvatske vojske/Zbora narodne garde, redarstvenika Ministarstva unutarnjih poslova RH i drugih dragovoljaca pripadnika hrvatskih oružanih snaga te manjeg broja civila.
Prolazak kroz špalir značio je grubo fizičko zlostavljanje poput udaranja dijelovima automatskog oružja, drvenim i metalnim palicama i raznim drugim tupo-tvrdim predmetima, rukama, nogama i dijelovima vojničke opreme, a tijekom čega su zarobljenici pretrpjeli teške tjelesne ozljede, intenzivnu bol i osobitu fizičku patnju.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja dvojica osumnjičenika predana su pritvorskom nadzorniku Policijske uprave osječko-baranjske, a policija je protiv njih podnijela kaznenu prijavu Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku", objavila je policija.
"Istraživanje ratnih zločina je prioritet"
"Istraživanje raznih zločina prioritet je rada Ravnateljstva policije, a 2018. godine temeljem Odluke glavnog ravnatelja policije osnovana je i Radna skupina za istraživanje ratnih zločina. Skupina je vrlo brzo pokazala rezultate u složenom kriminalističkom istraživanju ratnog zločina počinjenog na i oko poljoprivrednog dobra "Ovčara" u mjesecu studenom 1991. godine i kasnije tijekom opsade grada Vukovara, a osobito po privremenoj okupaciji grada od strane postrojbi JNA, Teritorijalne obrane pobunjenih domaćih Srba te srpskih paravojnih (dobrovoljačkih) jedinica.
Tijekom 2018. i 2019. godine kazneno je prijavljeno 49 osoba zbog počinjenja ukupno 53 kaznena djela iz skupine kaznenih djela protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva, na štetu 352 oštećenika. Sva kaznena djela odnose se na zločine počinjene u Domovinskom ratu.
U prvih devet mjeseci 2020. godine protiv 8 počinitelja podneseno je 6 kaznenih prijava za ukupno 36 kaznenih djela iz skupine kaznenih djela protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva (kaznena djela "Ratni zločin protiv civilnog stanovništva" iz čl. 120. st. 1 OKZRH i "Ratni zločin protiv ratnih zarobljenika" iz čl. 122. OKZRH).
Sva kaznena djela odnose se na zločine počinjene u Domovinskom ratu od 1991. do 1995. godine. Kaznenim prijavama obuhvaćeni su ratni zločini na području općine Cetingrad, radi prekomjernog granatiranja Šibenika te mjesta Vodice, Zaton i Rasline, ratnog zločina u Mekim Docima na području Općine Obrovac na štetu 67 osoba", dodaju iz MUP-a.
Stravičan zločin na Ovčari, ubijeno preko 260 ljudi
U noći s 20. na 21. studenoga 1991. na farmi Ovčara dogodio se stravičan zločin. Najmlađoj ubijenoj osobi bilo je 16 godina, a najstarijoj 76. Nakon likvidacije, buldožeri su masovnu grobnicu prekrili zemljom.
Među ubijenima su bili i ranjenici iz vukovarske bolnice. Ubijeno je preko 260 osoba, a dosad je ekshumirano njih 200-tinjak.