Testirali smo novi MacBook Pro
MACBOOK Pro - jedan komad aluminija, gotovo savršen OS, provjeren hardware dovoljno je za dobitnu kombinaciju prijenosnika koji bi mogao poslužiti kao primjer konkurenciji - ako ona uopće postoji.
U rukama nam se našao novi MacBook Pro, toliko hvaljen i od jednog komada "odvaljen" zahvalnih performansi koje uključuju Intel Core 2 Duo procesor na 2,53 GHz sa 6MB L2 cache, 4 GB memorije, 320 GB tvrdim diskom, te dvije grafičke kartice, jedna na samoj matičnoj ploči Nvidia GeForce 9400M te odvojena 9600M GT s 512 MB memorije.
Dizajn koji želimo
Novom serijom MacBook Pro-a napušteno je plastično kučište te je zamijenjeno aluminijskim izrađenim od jednog komada aluminija "Brick" proizvodnim procesom što je definitivno plus jer pod rukom ovo računalo zaista djeluje čvrsto, jednostavno i minimalistički. Sklopljen MacBook Pro skriva sve nepotrebno, dakle, nema nikakvih vijaka, gumbića, nepravilnosti, ventilatora, djeluje zaista kao prijenosno računalo koje služi svojoj svrsi. Na poklopcu se nalazi već uobičejena jabuka koja je u radu osvjetljena, sa stražnje strane nema nikakvih konektora kako to Apple i radi.
Bočno s desne strane nalazi se provjerena optika Super Drive (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW) dok je s lijeve strane računala smješteno sve što nam je potrebno, no u pomalo škrtim količinama. Dakle, standardni magnetki priključak za strujni adapter MagSafe, Gigabit Ethernet port, FireWire 800, (samo!) dva USB 2.0 priključka, mini DiplayPort, audio in/out, mini ExpressCard utor.
Sve je pojednostavljeno
Osim, više - manje standarnog, Apple je napravio jednu korisnu novotariju, a to je indikator napunjenosti baterije koji se sastoji od osam LED-ica. Na prethodnim modelima taj je indikator bio smješten s doljnje strane tako da nije bio posebno praktičan, no sada je i to promijenjeno. Standardna je i sleep LEd-ica s prednje strane pored koje se nalazi i IR za daljinski upravljač (koji se ne isporučuje s računalom). Također, olakšan je pristup bateriji (koja traje oko 4,5 sata) i tvrdom disku s doljnje strane pri čemu više nije potrebna kovanica za otvaranje. Ionako ih nakon kupnje ovog računala nećete imati s obzirom na cijenu :) Pritiskom na aluminijski otvarač otvara se poklopac koji čuva bateriju i tvrdi disk i gdje je, također, moguće lakše zamijeniti memoriju. Ekran je 15 inčni glossy što je kamen spoticanja korisnika koji žele ovo računalo. Osobno sam naišao na nekoliko njih koji ne žele ovo računalo upravo zbog sjajnog ekrana na kojem je, moram priznati, dosta teško raditi zbog velike refleksije.
Kako MacBook Pro zapravo radi?
Ok, dizajn je sasvim jedna stvar koja bez performansi ne znači ništa. U ovom slučaju oboje je pogođeno baš kako treba jer za samo podizanje računala potrebna je tek minuta no potrebno je napomenuti kako je Mac OS X Leopard spreman sa rad čim se pojavi desktop. Dakle, nema čekanja 5, 10 ili 15 sekundi da on dođe "k sebi" (What u see is what u get). Najveća novost je novi Multi-Touch touchpad koji više nema niti onu jednu tipku već je cijeli touchpad prenamijenjen u multifunkcionalnu tipku što nam se jako dopalo. Cijeli touchpad izrađen je od stakla te su njegove dimenzije izvrsno prilagođene za rad u kojem (barem meni) nije bilo veće potrebe za dodatnim mišem. Naravno tu su multi-touch pokreti o kojima bi mogli napisati cijeli članak, a bitno je to da se za rad koriste uglovi touchpada, ili cijeli touchpad u kombinaciji jednog, dva ili tri prsta.
Može li se MacBook Pro "smrznuti"?
Poznato je kako Apple u standardnom paketu isporučuje sve potrebo za rad što uključuje Time Machine, Quick Look, Spaces, Spotlight, Dashboard, Mail, iChat, Safari, Address Book, QuickTime, iCal, DVD Player, Photo Booth, Front Row, Xcode Developer Tools, iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD, iWeb i GarageBand. Namjerno je naveden cijeli popis aplikacija jer smo za opterećenje MacBook Pro-a odlučili napraviti brutalniji test. Riječ je o radnji selektiranja svih, baš svih, aplikacija na računalu (jabuka + A) te duplim klikom čime se pokreće rapidno otvaranje svih aplikacija na računalu. Sve aplikacije bile su otvorene za 45 sekundi s time da je tijekom otvaranja aplikacija bo moguć neometan rad, primjerice, s iMovie programom. Korisnici, XP-a ili Viste, pokušajte vi ovo pa javite koliko treba da vam se "smrzne" računalo.
Ah taj ekran i ostali nedostaci!
Kao što smo pisali, kamen spoticanja je ekran (ali ne samo on) koji zbog glossy finiša nije idealno riješenje za profesionalne korisnike kojima je ovo računalo i namijenjeno. Grafika idealno odrađuje svoju zadaću te opravdava tvrdnje Apple kako su nove grafičke kartice 5 puta brže (dobro, ne baš 5x, ali ok). Dakle, rješenje je otkriveno u integriranoj grafičkoj kartici GeForce 9400M s 256 MB memorije što je dovoljno za svakodnevni rad, no ukoliko računalo "osjeti" da vaši apetiti rastu tada se probudi GeForce 9600M GT s 512 MB memorije. u kategoriju nedostataka mogli bi staviti i Wi-Fi, odnosno, AirPort koji zbog novog aluminijskog kučišta ne "hvata" poput svog prethodnog plastičnjaka. Da ne dođe do zabune, AirPort izvrsno odrađuje svoj posao, no ipak je nešto ograničeniji što neće biti problem ako ne kradete mrežu susjeda.
Isplati li se potrošiti 18.959 kuna?
Na ovo pitanje trebate odgovoriti vi, potencijalni kupci. 18.959 kuna je velik novac za računalo jer smo navikli uspoređivati s drugim računalim. Istina, prijenosnici drugih proizvođača za nešto više od 14 tisuća kuna nude zavidne performanse, no treba imati na umu kako MacBook Pro ima prednosti koje jednostavno kod drugih računala ne postoje niti kao opcionalne, a ovdje je i OS X koji zaista radi kako bi trebalo svako računalo raditi.
Dakako da će ljubitelji Applea odvojiti toliki novac za računalo koje žele i potrebno im je (ili nije), dok će drugi samo o tome moći sanjati. Bitno je napomenuti kako MacBook Pro nije samo šminka za velike novce, no isto tako nije za osobe kojima ovakvo računalo nije potrebno. Zato je Apple napravio MacBook, mlađeg brata MacBook Pro-a, koji je izvrsni nadomjestak za manje zahtjevne, iako je veličina ekrana ograničena na 13 inča, ali je zato njegova cijena 12.309 kuna.
V.M.
Foto: Mark Wilson

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati